Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové logo Prahy 20? Objednané, ale nezaplacené.

Praha 20

Jak jsme se dozvěděli, městská část Praha 20 řeší problém. Předchozí vedení oslovilo na základě referencí studio Lemon design (zvítězili v soutěži na logo a vizuální styl města Příbram, Frýdek-Místek, MČ Praha 11 nebo MČ Praha 14) a objednalo u něj zpracování svého znaku (jeho stylizaci) a nové logo. Následně studio k tomu řádně vypracovalo i dva příslušné grafické manuály. Když ale mělo dojít k úhradě za tuto práci (mimochodem za cenu velmi vstřícnou), nové vedení městské části ji odmítá…

zmena

Roll-up letak

 

Požádali jsme o vyjádření Štěpána Holiče ze studia Lemon design:

S předchozím vedením Prahy 20 (Horních Počernic) jsme vedli diskusi o potřebě změny vizuální komunikace od května 2018. Od původního návrhu pokusit se „pouze“ překreslit a upravit znak městské části vyvstal požadavek nahradit stávající amatérské logo Počernic novým symbolem, který bychom graficky začlenili do celého systému vizuální identity, podobně jako v případě sousední Prahy 14. Probírali jsme často připomínaný fakt, že komunikace Prahy jako celku je roztříštěná, avšak společný grafický postup (nutně podpořený zákonem či vyhláškou) je v nedohlednu a radnice tudíž preferovala nastavit vizuální podobu městské části prakticky z nuly na reprezentativnější úroveň. Výsledkem práce jsou dva manuály kodifikující jak práci s faceliftovaným znakem, tak logem, které by se mělo uplatnit především v kulturní oblasti a volnočasových aktivitách.

Po volbách v říjnu 2018 došlo k obměně vedení radnice. Bohužel, ani osobní schůzka u paní starostky na jaře letošního roku nevedla k tomu, aby byla tato práce odpolitizována a bylo na ni nahlíženo spíše po stránce marketingového potenciálu, úspory nákladů a možného zapojení lokálních institucí do grafického systému. Rozšířená část manuálu se tak již nebude realizovat. Vedení městské části, aniž by smluvně ošetřenou práci k dnešnímu dni uhradilo, neváhá využít logo jako nástroj politické dehonestace předchozího vedení radnice v místním periodiku. Autor článku prokazuje učebnicově svou nekompetentnost v dané věci a používá oblíbené přepočty práce grafického designéra na cenu sportovního zázemí. Rozhodli jsme se tudíž obratem odpovědět zveřejněním práce v co nejširším rozsahu.

 

Oba manuály si můžete prohlédnout v PDF zde: Manual_logo.pdf     Manuál znak.pdf

 

 

clanek_zpravodaj

Nové vedení má jiný názor. Viz článek zastupitele Miloše Vacka. Bohužel typickým nepochopením smyslu jednotné vizuální komunikace (a poněkud populistickým argumentem) je věta: „Prostředky přitom mohly jít třeba na opravu hřiště“.

 

Názor redakce:

Nad podobou loga můžeme diskutovat (my s ním problém nemáme, byť je jasné, že městské části žádná loga nepotřebují a Praha by měla komunikovat jednotně, jako třeba Amsterdam aj.), a potřeba stylizace heraldického znaku (vyčištění, zde navíc ve spolupráci s heraldikem) je nezpochybnitelná a nadčasová. Rozhodně je ale problém, když si městská část něco objednala, bylo to vytvořeno v souladu se zadáním, kvalitně a za velmi slušnou cenu (obě loga a dva manuály za částku 140 tisíc bez DPH), vše bylo řádně a včas předáno a pak se najednou zadavatel rozhodne, že nic nechce a že to nezaplatí (grafika nezajímá, že se změnilo politické vedení). Takový postup je nepřijatelný a předpokládáme, že, dojde-li to až k soudu, bude muset MČ autorovi jeho práci uhradit (a navíc zatíží svůj rozpočet o soudní výlohy). Když si v restauraci objednáte jídlo a pak zjistíte, že už nemáte hlad, také ho kuchařovi nemůžete vrátit a musíte jej zaplatit.

 

Jaký je váš názor?


Komentáře k článku

24. 8. 2019 18:41 Tomáš

Jestliže starostka podepsala smlouvu bez vědomí rady nebo zastupitelstva MČ, respektive neprojednala celou věc s těmito orgány, ale má (měla) na podepsání smlouvy za MČ právo (a smlouva je tak platná), pak je to čistě vnitřní záležitost té městské části, který si musí vyřešit sama. Práce je objednaná a měla by se zaplatit.

Do placení „čehokoli“ by se mi ale rozhodně nechtělo – pokud bych například neměl žádnou možnost kontroly a korekcí nad tím, co mi bude dodáno. Otázka je, co bylo ve smlouvě a jak probíhala realizace a na základě čeho – v soutěži vyhrálo konkrétní logo a bylo dopředu známé a po uzavření smlouvy se už „jen“ vytvářely manuály k užití loga a znaku, nebo firma vyhrála na základě referencí, finanční nabídky apod., a logo dopředu známé nebylo a nebyla ani možnost výsledek kontrolovat a připomínkovat?

Těžko tedy takto vynášet jednoznačné soudy.

Mimo téma – mně osobně se logo příliš nelíbí. Zvlášť nedobře je mi z vyplněného objektu věže vedle zbylých prvků v logu, které jsou vzdušné. Manuály jsou nicméně zpracovány luxusně.

28. 6. 2019 18:48 pala

Skvělá práce, takto mají vypadat loga obecí a měst... Jestli to je vhodné i pro městskou část je otázka a tu by asi měl řešit především zadavatel.

12. 6. 2019 09:27 Petr

Měli by logo (resp. všechnu odvedenou práci) zaplatit, omluvit se studiu za nedorozumění a na celý projekt zapomenout. A stejně tak by to měly udělat všechny ostatní městské části, protože je to přece nesmysl. Jak píše Font - Praha má komunikovat jednotně.

11. 6. 2019 14:50 Ivan Civín

Nějak si úplně neumím představit, že bych byl ochoten jít ke klientovi a toto logo odprezentovat jako něco, za čím si agentura stojí.

Ale názory na grafiku mohou být různé, asi jich bude stejně, jako názorů na fotbalovou reprezentaci a její optimální složení.

11. 6. 2019 12:45 adam P

AD 8. 6. 2019 14:37 Šimon: kámo, z toho co jsi tady vypotil je zřejmé, že bude pro všechny lepší, když se budeš držet hodnocení kvality jídla v restauracích, kde jistě poznáš blaf, za který se neplatí, jak sám píšeš. ale do grafiky a designu prosím raději nefušuj. páč si totálně mimo. tohle je fakt velmi slušná práce (oboje dvoje), navíc za hodně "akční cenu". ale s panem radním by sis určitě rozuměl, o tom žádná. máte podobný styl argumentace :)

11. 6. 2019 12:44 adam P

AD 8. 6. 2019 14:37 Šimon

10. 6. 2019 09:41 Štěpán Holič

Martine, státní úřad se na nás obrátil napřímo, mám parafovánu smlouvu, předávací protokol, svědky. Zakázka je evidována v on-line databázi veřejných zakázek. Může to vypadat jako zbytečný opruz, ale oproti privátnímu sektoru radnice v potížích většinou nezmizí na Bahamy nebo se nepřepíše na bílé koně. Mohou se maximálně zodpovídat svým voličům, proč zaplatí zbytečné úroky navíc. Za tři roky tu práci třeba oprášíme s někým rozumnějším NEBO již bude k dispozici a befelem nařízený celopražský systém (ale tomu, upřímně, nevěřím)...

10. 6. 2019 00:33 Martin Pecina | book-design.eu

Tohle je bohužel tisící prvý případ práce pro obec anebo veřejnou instituci, kde se z grafického designéra dělá rukojmí nekompetentních ouřadů a kde politika a politisování kálí na slušnost, právo a odbornost. Moc se divím některým svým kolegům, že se znovu a znovu pouštějí do různých pochybně vypsaných soutěží, že znovu a znovu přistupují na nevýhodné podmínky. Dobrá smlouva a pravidelné zálohy jsou, myslím, základem jakékoliv hypotetické spolupráce s veřejným sektorem a s ostatními spekulanty, politiky a ouřady. Pokud si člověk nemůže pomoci a něco pro ně dělá. Novinový výblitek pana zastupitele Vacka jen rámuje nekompetentnost a neznalost zúčastněných osob.

8. 6. 2019 14:37 Šimon

Když si v restauraci objednám jídlo a místo něj dostanu nepoživatelný blaf, který působí dojmem, že si ze mě kuchař s číšníkem tropí žerty, tak bych možná s placením taky dělal problémy, pokud bych na takový druh žertu nebyl zrovna naladěn. A jsou restaurace, kde nespokojenost zákazníka jsou schopni brát vážně, zejména pokud si host stěžuje ještě před tím, než jídlo dojedl a vylízal talíř. Objednávka práce ještě zákazníka nezavazuje k tomu, aby přijal a zaplatil dílo v jakékoliv kvalitě či nekvalitě. Pokud grafici přišli s příliš odvážným či kontroverzním návrhem, vzali tím na sebe riziko jeho odmítnutí, přičemž pokud vědí, že zákazníkem není bohatý výstřední podnikatel, ale městská část, musejí počítat s tím, že názor místní veřejnosti má klíčovovou váhu.

Já bych ten návrh loga ocenil jako milý jednorázový žert, který opravdu neodpovídá té požadované ceně ani zadání. Autorovi bych poslal 300 Kč a klíčenku.

Co se týče obsahu, dosavadní grafika byla velmi xaverovocentrická, nové logo zase zdůrazňuje dva prvky ze Chval, zatímco z vlastních Horních Počernic tam není nic. Ostatně ono to někdejší město svého času udělalo hodně pro to, aby identitu původních vesnic (Horní Počernice, Chvaly, Xaverov a Čertousy) co nejvíc smazalo - katastrální hranice nechalo smazat, domy přečíslovat a původní hranici Chval a Horních Počernic dnes člověk nevysleduje už ani ze statistického vymezení základních sídelních jednotek. Novým kulturním mocenským centrem se staly Chvaly, ale bůhví proč si název nového celku ukradly ze sousední vesnice, která vlastní dominantu neměla a nemá žádnou. Kdyby měl být žert s identitou městské části dotažen do konce, měl by do loga být zanesen ještě symbol dálničního křížení a symbol logistického parku v ukrajinských národních barvách.

7. 6. 2019 15:32 eix

Správně. Náš obrlajtnant Makovec, ten nám vždy říkal: ,Atestace, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale diskuze na Fontu z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí.‘ A není to pravda? Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden grafik bez atestace. Z toho jsem vždycky měl největší strach.“

6. 6. 2019 17:17 Michal

ono je dobře známo, že zdejší rádoby "odborníci" na profesionální práci hází nevalé xichty pod pojmy, takovou jednoduchou věc bych zvládl také, nebo pokud to není překombinované, plné milionů barev a krucánků, tak to není logo. Náš národ je doslova tím známý, je celkem známé, že zde málo kdo dokáže ocenit fungující a pěkně vypracovaný vizuál a naopak jej vždy "lid" hodnotí negativně, byť v něm nevidí ten potenciál. Je to škoda, ale je to národem, který po devadesátých letech fungoval tak, že jakmile byly dostupné počítače, tak každý občan se stal grafikem, každý najednou mohl převzít práci grafika a tím být tvůrcem, byť bez jakýchkoliv znalostí, ale byl to najednou profík.
Stejně tak, jako nelze stavět domy bez atestace, měl by i grafický design a jeho práce podléhat něčemu, co by jej dostalo do regulérních cenových a pracovních realit.

5. 6. 2019 15:58 jirka

Perfektní práce.

5. 6. 2019 13:50 lf

Velmi dobře odvedená práce studia. O to víc zamrzí přístup radnice.

5. 6. 2019 13:35 Milan

Ad článek v novinách - zapojení občanů do výběru loga ... to by byla krásná ukázka toho jak pejsek a kočika vařili dort :). Každopádně kauza je v civilizovaném světě naprosto jasná - objednali, dostali, tedy musí zaplatit. Máváním jedním obrázkem s tím, že stál 170tis je amatérismus ... každý soudný člověk když projede celý manuál, tak mu musí být jasné jaká kupa práce za tím je. A že ten malý "obrázek" je jen špička ledovce.

5. 6. 2019 09:52 jakub

Profesionálně odvedená práce a velmi neprofesionální přístup radnice. Z vyjádření pana Vacka se mně doslova otevírá kudla v kapse. Logo vytržené z kontextu, snaha velmi zavádějícím způsobem naznačit, že oněch 170.000 Kč je za jeden obrázek a navrch naznačování, že za tím stojí jakási "malá domů". Prostě neuvěřitelné.

5. 6. 2019 08:47 Ivo Koníček

Další smutná ukázka spolupráce s úřady. Zajímalo by mě, jak chtějí celou situaci řešit. Populistické řeči o tom, že za logo platit nechtějí, zde nejsou úplně na místě a domnívám se, že jim nic jiného než zaplatit nezbyde. Načež založit zaplacené logo i s manuálem do šuplíku je daleko větší neuváženost, než to, že nebylo diskutováno s veřejností. S názorem o zapojení obyvatel do výběru loga, taky zcela nesouhlasím, přestože by se mezi nimi jistě našla celá řada odborníků, kteří by to udělali lépe a za míň.

5. 6. 2019 00:06 DH

Nechapu, že když to objednali, převzali, že to nechtějí zaplatit? Jak to zdůvodní?

4. 6. 2019 14:11 stará škola

Jasně, anžto pokud bychom toto udělali v restauraci, pak by pravděpodobně přišel kuchař s dostatečně dlouhým kinžálem, nebo nabroušeným sekáčkem na maso a neplatič by se nestačil divit....Jak primitivní, ale jak účinné !!!!!!!!!!
Panu Holičovi přeji pevné nervíky a směle do nich......
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


IGEPA_partnerske dny_Igepa CZ Select_09_2022_banner_font_125x125px


font-banner
UGD logo na vysku-box