Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Logo pro hokejové MS 2024 v Česku – „pukotikon“

na homepage

Po devíti letech se příští rok (od 10. do 26. května) uskuteční v České republice mistrovství světa v ledním hokeji. Organizátoři turnaje nyní představili logo a grafickou identitu šampionátu. Inspirací a základem se stal puk designovaný jako emotikon, odtud tzv. „pukotikon“. Grafickou identitu pro Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 v Praze a Ostravě vytvořila mediální agentura Unicorn Attacks ve spolupráci se studiem superlative.works.

obr dovnitr

„Říkal jsem, že jsem viděl i horší,“ zavtipkoval hokejový útočník Jakub Voráček, jenž na posledním domácím MS vedl nároďák jako kapitán. „Samozřejmě se mi logo líbí. Se smajlíkem kluci udělali dobrou práci. Myslím, že se bude fanouškům líbit,“ dodal již s vážnou tváří ryšavý útočník, který si toho času dává od hokeje kvůli následkům otřesů mozku pauzu.

Národní aspekt je pak symbolizován českými barvami použitými v logu. „Naší vizí bylo stvořit takový design, který co nejvíce zprostředkuje emoce a vášeň. Puk, hráči, fanoušci, Česko. To vše tvoří emoce a srdce hokeje během akce. Tato slova jsou vtělena jak do designu ‚pukotikonů‘, tak i do sloganu MS Srdce do hry,“ prohlásil Martin Klčo, marketingový ředitel agentury Unicorn Attacks, která se na tvorbě loga podílela.

„Vycházíme z několika prvků. Prvním je puk. Česko je hokejová velmoc, ale i velmoc ve výrobě puků. Puk je srdce hokeje. Chtěli jsme se zaměřit, aby logo bylo jednoduché a fungovalo v digitálním světě. Nechceme jen logo na hlavičkovém papíře.“

 

pukotikony.width-500

‚Pukotikonů‘, které budou během MS 2024 používány, je zatím deset. Mají zachycovat emoce hráčů a fanoušků a očekává se, že v průběhu šampionátu budou přibývat další.

„Chtěli jsme vytvořit něco, co se na mistrovství světa ponese každým materiálem,“ líčí Klčo.
„Připraveno je i speciální IIHF písmo, které bude využito v rámci šampionátu,“ dodává marketingový ředitel Unicorn Attacks.

Sloganem MS pak je „Srdce do hry“.

Zdroj a více zde.

 

Jak se vám logo líbí?

Mimochodem, zde jsou první (kritické) reakce na nové logo.

 

loga predchozi


A pro srovnání – ukázka některých log předchozích šampionátů. Psali jsme o řadě z nich, např. zde.

Loga musí vždy dodržovat jednotící prvky (tvar, „rounded“ písmo) popsané mezinárodní organizací IIHF. Mají také vždy dvě základní tvarové varianty (na výšku a na šířku).

 

macejko

Důležitým komunkačním prvkem je kromě loga i sympatický maskot, který se stará třeba o zábavu pro diváky na stadionech. Na Slovensku to byl např. medvěd Macejko u nás v roce 2015 králíci z klobouku. Viz článek zde.

Nový maskot pro MS 2024 prý bude ale představen až později, tak uvidíme…


Komentáře k článku

7. 6. 2023 20:00 Petr K.

To snad dělal nějaký hokejista... :-C

26. 5. 2023 11:27 macek

To se snad ani nedá nazvat logo, ale nešť.
Pobavil mě samotný příspěvek a spojení hodnocení Jakuba Voráčka se zmínkou o otřesu mozku, to je moc príma a palce nahoru.

23. 5. 2023 16:24 Marie

Je to vlastně puk. Symbolika. A to proto že ČR je prakticky jediným světovým dodavatelem puků.

27. 4. 2023 14:41 raster

czechia :-)

17. 4. 2023 20:06 Hammond

Tondo, on je to ale Arial. Arial Rounded od Monotype ma formalne nesjednocenou pomlcku s ostatnimi znaky, proto tam asi soupli ten divis a udelali tak hnusnou hrubici. Pockat! Snad kazdy logo IIHF to ma blbe. Aha :)

15. 4. 2023 23:50 Uniporn

Rozchechtanej hermelín jak od Ondřeje Sekory. Tak pro Lidl možná dobrý. Jinak ta placka i s manuálem IIHF je taky pěkně hnusná a zbytečná.

14. 4. 2023 10:31 Petr

Tak je to takové typicky české. Nevíme, co tam dát, ale hlavně, že je sranda u piva! Tak tam dáme smajlíka. Achjo.

13. 4. 2023 18:21 eix

Skvělé. Mnohokrát lepší, než všechna ta zde představená dosavadní loga. Typografické řešení neřešte, to je zjevně předem dané.

13. 4. 2023 14:39 Tonda

Kájo, dyť ty ani nepoznáš Arial od Helveticy. A v tomhle případě to není ani jedno. Zkus to znovu.

13. 4. 2023 08:29 * Karel *

Čumim na to jak puk. Paky jsou super, hlavně na džínách. Doufám, že se objeví taky někde rozanimovaný, nejenom takhle v staticky logu. Celek loga je ale slabší, za což může hlavně typografický řešení, Arial a typografická chyba, která navádí, že Ostrava je městskou čtvrtí Prahy.

13. 4. 2023 08:09 Ondřej

Měl bych nějaké výhrady ke spacingu v „Prague - Ostrava“, ale jinak nechápu proč to všude dostává takový hate. Přijde mi to naprosto adekvátní tomu, čemu to má sloužit.

12. 4. 2023 14:10 Martin Štoček

Logo samo o sobě nic neznamená. škoda, že nejsou ukázané nějaké explikace. Když si logo dáte do řady k těm zveřejněným, tak schválně, které si zapamatujete?

12. 4. 2023 13:54 robot

moc se mi to nelibi, ale je mi to puk

12. 4. 2023 12:36 pala

Naprosto super práce. Zapamatovatelné originální logo, které funguje v mnoha variacích a má charakter.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.