Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Sto let české vlajky. Mohla ale vypadat jinak…

na homepage

Naše krásná vlajka slaví v těchto dnech sto let od svého vzniku a kupodivu přežila to století beze změny (na rozdíl od řady jiných socialistických satelitů se vyhnula doplnění o komunistické symboly, přežila i rozpad Československa, kdy jsme si ji tak trochu nenápadně „ponechali“ na úkor Slováků, zakázaná byla jen za protektorátu). Mohla ale vypadat úplně jinak, třeba Masaryk prý preferoval návrh grafika Vojtěcha Preissiga v „americkém“ stylu – s pěti hvězdami, zastupujícími Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus…

preissig

Další návrhy vlajky Vojtěcha Preissiga.

 

Mezi první symboly dosud neexistujícího státu Čechů a Slováků patřily vlajky navržené v letech první světové války ve Spojených státech amerických. Pro silnou krajanskou komunitu navrhl vlajku (původně se čtyřmi hvězdami) významný výtvarník Vojtěch Preissig, proslulý zejména souborem propagačních plakátů pro československý zahraniční odboj. Spolu s M. R. Štefánikem vytvořili vlajku tvořenou čtyřmi hvězdami (Čechy, Morava, Slezsko a Slovensko) a pruhy, obdobně jako je tomu u vlajky Spojených států. Byla používána jako vlajka zahraničního odboje a v roce 1919 se o ní uvažovalo i jako o státní vlajce.

Favoritem byl z počátku i návrh amerických Slováků (druhý shora). I tento návrh dlouho užíval na svých plakátech grafik Vojtěch Preissig.

 

rozkres lepsi

 

Na konci roku 1918 byla vytvořena komise, která měla vytvořit vlajku novou, jež by mohla symbolizovat celé Československo a jeho obyvatelstvo.

Komise nakonec vybrala vlajku vytvořenou Jaroslavem Kursou. Je složená z dvou vodorovných pruhů, červeného a bílého (historická bikolora Českého království, kterou ale jako vlajku užívalo již Polsko), do níž byl vložen modrý klín (symbolizující Slovensko), zasahující do 1/3 vlajky. Později byl klín prodloužen, aby sahal do 1/2 vlajky a 30. března 1920 byla vlajka přijata jako vlajka Československa.

Jako výhoda vybrané vlajky bylo mj. kvitováno i to, že je tvarově relativně jednoduchá, takže ji může nakreslit i malé dítě.

Pro nás je fascinující a obdivuhodné, že president Masaryk preferoval sice jiný návrh, ale zcela respektoval rozhodnutí odborné komise. To by mohlo být příkladem i pro řadu současných soutěží a tendrů, kde se názory odborné komise následně nerespektují…

 

Zdroj a více ukázek různých zvažovaných návrhů zde.

 

 

plakat1     plakat2

 

O skvělém grafikovi a typografovi Vojtěchu Preissigovi jsme psali například zde nebo zde.

 

 

Vybrala podle vás komise nejlepší návrh?

I když ono se to těžko posuzuje objektivně, naše vlajka nás provází od dětství a pro každého představuje mnoho emocí.

Teď ještě, aby vláda s vlajkou pracovala dobře, nejen při propagaci turistického ruchu nebo při označování sportovců – jde o nenahraditelný identifikační vizuální symbol, který žádné „fórky“ typu bubliny nebo RepubLike nemohou nahradit.


Komentáře k článku

4. 5. 2020 14:22 David

Pěkná vlajka Československa. Škoda, že Česká republika svou vlajku nemá...

6. 4. 2020 06:42 Jig

Z představených návrhů vybrali dobře. Ty hvězdy za každý celek jsem neštěstí …. postupem času by to ubývalo. Ani mi k nám nesedí ten thajský základ (ač je samozřejmě lepší pokusy s pruhy, rámečky, kosočtverci, či čtverci v rozích.

1. 4. 2020 08:53 rasto

Pre mňa ste stále Čechoslováci.... :-)

31. 3. 2020 21:57 Jakub

Naše vlajka je skvělá, výrazná, jednoduchá.. ale má i velkou nevýhodu - bílou část na okraji. Proto je často grafický problém s ní nebo s trikolorou a musí se dělat kolem zbytečný rámeček nebo se bílá nahrazuje hnusnou šedou. Ale s tím se musíme nějak vypořádat, vlajku bych kvůli tomu už neměnil. :D




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.