Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Karantéňan vyzývá k tvorbě ex libris

karantenan_banner

V době jarního lockdownu představilo lektorské oddělení Památníku národního písemnictví (PNP) postavičku Karantéňana, který v době distanční výuky za pomoci výzvy „napiš příběh, udělej knihu” děti motivoval k tvorbě autorské knihy. Animovaný hrdina se nyní vrátil a prostřednictvím videa představuje dětem téměř zapomenutý fenomén ex libris neboli knižní značky. V novém videu Karantéňan vyhlašuje už druhou výzvu k samostatné tvorbě. Až do 23. března 2021 přijímá ukázky vlastnoručně vytvořených ex libris – knižní značky ve formě razítka. 

V pořadí druhé video s názvem Karantéňan II. Udatný vzniklo v rámci projektu Trienále českého ex libris, které pravidelně v tříletém intervalu (a v loňském roce poprvé virtuálně) oceňuje nejlepší současné tvůrce ex libris. Mezi oceněnými umělci loňského ročníku jsou také výtvarníci Martin Mulač a Barbora Bieylonovič. S jejich pomocí Karantéňan a kurátorka sbírky ex libris Barbora Vlášková představují nejen stručnou historii fenoménu ex libris zábavnou a hravou formou, ale přináší také kompletní vizuální návod, jak si originální knižní značku (razítko) vyrobit doma.

Svá vlastnoručně vytvořená ex libris je možné zasílat do 23. března 2021. Vítězové budou odměněni u příležitosti Dne knihy, který připadá na 23. dubna. Výzva je otevřená pro jednotlivce, skupinky i školní kolektivy, které jsou v době nouzových opatření odkázané na online výuku a samostudium.

 

Video a kompletní informace k výzvě: Karantéňan II. Udatný objevuje ex libris - Památník národního písemnictví (pamatniknarodnihopisemnictvi.cz)

Karantéňan funguje na platformách Facebook, Instagram a Youtube.

 

karantenan_plakat

 

O videu

Karantéňan II. Udatný objevuje ex libris
Scénář: Mariana Dočekalová
Účinkují: Barbora Bieylonovič, Martin Mulač, Barbora Vlášková
Hlas Karantéňana: Denis Šafařík ‚
Režie, střih, postprodukce: Jakub Jansa
Ilustrace: Milan Starý
Animace: Vojtěch Starý
Produkce: Kateřina Kostková
Natáčení probíhalo v Ateliéru Sýpka, Buštěhrad.
Vyrobil Památník národního písemnictví v roce 2020.

 

 


Komentáře k článku





Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.