Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Univerzity v novém

Do redakce jsme dostali pozvánku rektora MZLU v Brně na slavnostní předání nového jednotného vizuálního stylu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity, které se konalo 5. února. Dojde ke změně loga univerzity a jejích fakult. Přítomni byli zástupci vedení univerzity, autor nového stylu Libor Jelínek a další odborníci na design.
Podívejte se zde i na další zajímavé nové značky univerzit (i z Německa)…

„Prezentace se aktivně zúčastní autor JVS, grafik Libor Jelínek, a další významní odborníci na grafiku a design, tj. akademický malíř Karel Míšek, předseda Asociace užité grafiky, vedoucí ateliéru grafického designu na Fakultě užitého umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Mgr. Vítězslav Kopřiva, specialista na marketingovou komunikaci v audiovizi. Na závěr akce se ve foyeru budovy Q bude konat vernisáž výstavy JVS, na které budete moci shlédnout nejen nový vizuální styl a retrospektivu znaků MZLU v Brně, ale i další grafické návrhy, které se ucházely o vítězství v soutěži.“ uvedl v pozvánce prof. Ing. Jaroslav Hlušek, CSc., rektor MZLU v Brně. Naše redakce se ale boužel z časových důvodů nedostavila.

Sama značka stojí sice jen na čtyřech kolečkách, ale jedná se zde o vtipnou stylizaci lusku, která se odráží v dalších aplikacích vizuálního stylu.

Vítěz tendru – Libor Jelínek

Zde je krátký životopis tohoto úspěšného mladého designéra:
Libor Jelínek se narodil v roce 1980 v Zábřehu na Moravě. Vystudoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně, ateliér propagační grafiky a pak pracoval jako grafik v reklamní agentuře. V roce 2002 byl přijat na VŠUP v Praze do Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace (prof. ak. mal. Rostislav Vaněk). Od roku 2003 zároveň pracoval jako freelance designer a od roku 2006 funguje jako Art Director v agentuře Ogilvy CID. Mezi významné realizace v oblasti Corporate Designu, na kterých se Libor podílel, patří například:

  • České radiokomunikace (logo, kompletní manuál jednotného vizuálního stylu)
  • Městská část Praha 5 (logo, kompletní manuál jednotného vizuálního stylu)
  • Městská knihovna v Praze (logo, kompletní manuál jednotného vizuálního stylu, webové stránky, výroční zprávy)
  • Credium (logo, kompletní manuál jednotného vizuálního stylu)
  • Asociace krajů České republiky (logo, kompletní manuál jednotného vizuálního stylu, webové stránky)
  • C. S. Cargo (logo, kompletní manuál jednotného vizuálního stylu, webové stránky) - viz článek v rubrice Logo
  • Magistrát hlavního města Prahy (logo portálu PRAHA.EU, minimanuál jednotného vizuálního stylu)
  • Operační programy Praha & EU (logo, kompletní manuál jednotného vizuálního stylu, webové stránky)

Pracoval ale i na dalších grafických zakázkách, např. spoluvytvářel výroční zprávy pro firmy Telefónica O2 Czech Republic (VZ za rok 2006, pololetní zpráva), J&T Group, J&T Bank, IBI Bank (výroční zprávy za rok 2006) nebo ČEPS (výroční zpráva za rok 2005).

 

Soutěž na vytvoření loga Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Do redakce nám neoficiálně přišlo i nové logo (tedy spíše celá sada značek), které prý vyhrálo veřejnou soutěž na vytvoření loga Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (vybrali jsme tři – na obrázku dole). Ze zprávy ale není zřejmé, zda se jedná o novou identitu, která již byla schválena a zda byl výsledek soutěže oficiálně vyhlášen. Jako vizuální styl to vypadá zajímavě, ale jako samotné logo by to asi moc nefungovalo. Nevíme – pokusíme se zjistit více informací…

Jedna z verzí tohoto „živého organizmu“ – značka s křížky – nám trochu připomněla logo Univezity v Amsterdamu (tyto typické křížky obsahuje většina log Amsterdamu – je to promyšlený styl celého města – narozdíl od Prahy :-). O podobnosti s křížky z Amsterdamu jsme se zmínili už v článku o logu Kroměříže.


Také v Německu univerzity inovují

Die Technische Universität Dortmund je nově v zeleném. Značka je postavena na „technickém“ písmu a „slitku“ znaků TU. Autorem je Detlev Grimm z düsseldorfské agentury grimm.design.
Jednoduché a moderní. Podívejte se na prezentaci vizuálního stylu.Dalšími německými univerzitami, které v poslední době redesignují, jsou Leibniz Universität Hannover (více zde) a Die Universität Münster (více zde nebo zde). Zatímco u univerzity v Münsteru došlo k pochopitelnému zjednodušení (stylizaci) kresby budovy (značka je nyní moderní, výrazná a bude mnohem praktičtější její aplikování), změna loga univerzity v Hannoveru je velmi zvláštní (ano – nové logo je opravdu to vpravo :-)…

Jak se vám nové značky líbí?


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box