Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Praha 8 hledá logo, ach jo…

„MČ Praha 8 vyhlásila veřejnou soutěž na výtvarný návrh svého loga. Důvodem je, aby sami občané mohli navrhnout logo, které bude nejlépe prezentovat Prahu 8, městskou část, ve které žijí a ke které mají vztah. Své nápady mohou prezentovat všichni občané bez omezení věku, vzdělání nebo zkušeností.“ Redakce navrhuje jít jinou cestou…

Cílem soutěže je vytvoření jednoduchého, srozumitelného a atraktivního loga pro účely prezentace. Bude využíváno jak pro vnější, tak vnitřní komunikaci úřadu a na materiálech souvisejících s městskou částí Prahy 8 (např. časopis Osmička, webové stránky, facebookový profil, navigační systém, propagační předměty atd.) V budoucnu bude pro reprezentativní účely i nadále využíván oficiální městský znak. 

Tři nejzdařilejší vybrané návrhy budou oceněny finanční odměnou.
První oceněný získá 25 000 Kč, druhý 10 000 Kč a třetí 5 000 Kč.

Zdroj zde.

 

Názor redakce

Odměna je nedůstojná, komise neznámá, identita není jen logo – a zde koncepční řešení jednotného vizuálního stylu neexistuje (chtějí chybně jen samotné logo)…

Než tedy nyní vybrat nějaké amatérské logo, které se bude za pár let zase všude muset měnit, navrhujeme pražským městským částem zavést sdílenou identitu, postavenou na logu celé Prahy. Není smysluplné, aby si každá MČ budovala vlastní odlišnou identitu, navíc to může být, například pro turisty, matoucí. Příklad si lze vzít třeba v Amsterdamu nebo z českých měst u Pardubic… Funguje to a navíc sdílená identita přináší finanční úspory a přehlednost.

 

Jak by to například mohlo vypadat v Praze jsme zde ukazovali již v roce 2008:

Zdroj a více zde.

 

Co si o tom myslíte vy?


Komentáře k článku

27. 11. 2019 16:22 Petr

Při prohlížení starých projektů v rámci aktualizace portfolia jsem narazil na naše návrhy loga pro Prahu 8, kdy jsme se snažili v jedné cestě nabídnout Praze 8 doporučení využití Najbrtova pražského loga, pouze doplněného o číslo městské části, podobně, jako je to v tomto článku. Praha 8 si vybrala a zaplatila logo jiné, viz tento článek https://www.font.cz/logo/mc-praha-8-si-vybrala-nove-logo.html
Zatím jsem snad toto logo nikde neviděl, asi bude jen pro speciální příležitosti (na webu ho samozřejmě nemají).

Podobné řešení jsme nabídli i v nedávno ukončené soutěži, ve které hledala logo Praha 3. Jak se dalo předpokládat, ani tentokrát tento náš návrh nepostoupil do dalšího kola. Je zcela jasné, že jakkoli kvalitní nové logo Prahy 3 čeká stejný osud, jako všechna ostatní loga městských částí, která jsou úplně k ničemu. Ale já to nezvdám a vždy, když se objeví podobná, nesmyslná soutěž, budu posílat takovéto návrhy, dokud se jednou nechytí někdo za hlavu a nerozhodne o tom všechna zbytečná loga městských částí zrušit, nebo alespoň pracovat se sdílenou identitou v rámci již hotového loga Prahy.

12. 9. 2015 14:32 Jill Scott - Gotta Get Up

Novorossia: Bratislava, Košice, Nitra, Banská Bystrica, Trenčín. Ostatné tri krajské mestá zostali pri heraldike, ale aj Spišká Nová Ves, či Bardejov, alebo Senica je v tomto kontexte povšimnutiahodná i keď v nej sa spracováva skôr kontext transportný.

Na piču to máte celé. Pereškrtnúť a nadpísať/nadrobiť správne! Nech vás nenapadne vyzvať k dopracovaniu variácií vizualít autorov súčasného komunikačného dizajnu =8o)

A vôbec, henten sans light je v každej nadstavbe androidu.

11. 9. 2015 19:23 Kosice

Dômyselné a do detailov domyslené geometrické spracovanie symbolov miest tu už dlho nebolo ;-)

http://old.sdc.sk/index.php?lang=sk&menu=aktivity&page=logo_tn

11. 9. 2015 16:29 jednou budem dál

Tady se jen potvrzuje jak špatně byla zadaná a nedomyšlená soutěž na logo Prahy za Pavlíka Mazánka.
Dodatečné přílepky různých paskvilů jsou toho dokladem.

Vizuální styl Amstrdamu je jednoduše paráda.
Snad k něčemu podobnému taky jednou dospějeme.

11. 9. 2015 09:37 jolly

Naprosto souhlasím z názorem redakce.
Jenže kdo to vysvětlí kompetentním konšelům?

10. 9. 2015 19:43 věra marešová | blog.vgrafik.cz

Jako profesionál nechcete podporovat to co by jste jako autor vizuálního stylu města nechtěli - a tedy rozpadnutí vizuálního stylu. Jistě záleží na samotné morálce grafika do čeho pujde. Ve výsledku nejde o lidi aby si vytvořili logo své městské části, ale o uplně něco jiného co nebude vyřčeno.

10. 9. 2015 10:17 bert

Nedivil bych se ale, kdyby se zůčastnili i nějací profíci, protože mít v referencích, že jsem dělal logo pro Prahu 8 je docela dobrý, i kdyby za to bylo pětset Kč. Navíc, když se najde jeden takový, tak mezi logama z neerudovaného lidu bude výrazně lepší a bude mít šanci.
Je to teda špatně se toho zůčastnit jako profesionál? Nevím.

9. 9. 2015 17:55 Martin Kaucký

Kdo chce kam, pomozme mu tam.

9. 9. 2015 12:30 kuba

To zas bude pruser
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.

UGD logo na vysku-box