Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Praha 1 má nové logo!

Na začátku roku 2005 jsme ve Fontu 82 se zděšením otiskli strašlivý návrh loga Prahy 1. Následně se ukázalo, že jeho autorem byl sám mluvčí úřadu Jan Šlajs. Jeho kvalifikací pro grafiku je prý „vzdělání v oblasti komunikace a společ. a polit. věd“. Po kritice designérů byla tato značka ale naštěstí záhy stažena a na webu www.praha1.cz se objevilo: „K dnešnímu dni bylo pozastaveno používání loga MČ Praha 1. Potřeba loga MČ Praha 1 je jasná, avšak jeho podoba, která vyvolala ostrou debatu, se bude dále řešit. O konečné podobě vizuálního označování MČ Praha 1 rozhodne zastupitelstvo.“ Náprava tedy trvala bezmála tři roky. Podívejte se na náš komentář k novému logu a na ukázky značek dalších městských částí…

Od Nového roku je tedy novým oficiálním logem první městské části čtverec v modré a červené barvě s bílými křivkami, které tvoří kříž a nápis Praha 1.

"Kříž symbolizuje střed města, historickou klenbu a křižovatku slovanské, latinské, germánské a židovské kultury," podotkl mluvčí radnice Alexandr Koráb. "Šipka mířící vzhůru naznačuje dynamiku, která nás tlačí neustále výš," doplnil starosta Petr Hejma.

Návrhy připravilo celkem třináct grafických studií. Vítězný návrh je od Design Studia Šejdl.
Starosta upozornil, že s novým logem se na obálkách, dopisech, formulářích a dalších dokumentech budou lidé setkávat postupně. "První musíme vypotřebovat staré zásoby," podotkl Petr Hejma.

Práce Studia Šejdl si velmi vážím (viz rozhovor s Petrem Šejdlem ve Fontu 72), ale neodpustím si malý komentář – je dobré umístit do loga Prahy 1 kříž připomínající X – tedy římskou desítku, která by se hodila spíš pro logo Prahy 10? Nehledě na časté užívání takto abstraktního symbolu (nedávno třeba v logu Xeroxu, kde pro změnu symbolizuje zase počáteční písmeno).

Přesto Font hodnotí novou značku jako kvalitní, křivky klenby jsou elegantní a celé logo jako výrazně lepší než původní pokus (což ale nebylo tak těžké :-). Svou čtvercovou kompozicí bude na různých aplikacích vhodně doplňovat Najbrtovo čtvercové logo hlavního města.
Jaký je váš názor?

Ukázky dalších log městských částí. Už jsou tu všichni? Na jedno město je to docela pestrá směs…

O logu Prahy 6 jsme psali ve Fontu 82, o logu Prahy 5 a Prahy 7 ve Fontu 93.
Rozhovor se Štěpánem Holičem – autorem loga Prahy 11 naleznete na Designportálu nebo ve Fontu 95.
Které logo se vám nejvíce líbí?

Nezdá se mi, že by bylo v jiných světových metropolích běžné, aby si každá čtvrť budovala vlastní logo a identitu. Působí to poněkud nesystémově a zmateně (ačkoli organizačně je Praha na úrovni kraje a městské části jsou jako města v krajích). Jak se ale třeba turisté mají orientovat ve městě, které má tolik log a vizuálních stylů? Bude na kanálech v Praze 1 i nadále umístěné logo hlavního města nebo tam bude nové logo této městské části?

Nebylo by bývalo jednodušší a logičtější, kdyby autor vizuálního stylu Prahy (v tomto případě Studio Najbrt) vytvořil rovnou i systém mutací log městských částí – jeden vizuální systém pro celé město? Ukázka je jen ilustračním příkladem takového systému k úvaze…
O Logu hl. města Prahy jsme psali ve Fontu 65.
Rozsáhlé téma loga a vizuální styl měst (z ČR i ze světa) bylo ve Fontu 85.

-OK-


Komentáře k článku

23. 9. 2008 22:55 jan

momet, tohle logo je přece Prahy 10, nebo né?

13. 2. 2008 16:32 jarda

Symbol Prahy1 by se hodil pro logo pražského letiště :)
Viz podobné logo letiště v Brusselu (ale ne v národních barvách)
http://www.brusselsairport.be

5. 2. 2008 12:09 Pavel

Loga všech městských částí by se určitě měla sjednotit.
Nové logo Prahy 1 mi spíše něž zmíněné písmeno X připomíná jistou vlajku.

4. 2. 2008 11:08 OK

Vážená Terezo,
jsme moc rádi, že pečlivě čtete Font :-)
K tématu sjednocení identity městských částí Prahy jsme se vrátili při příležitosti prezentace nového loga Prahy 1 (to je zde ta nová informace).
Zajímaly nás totiž názory a komentáře i na toto (kdysi nakousnuté) téma...
Jinak provázanost blogu a tištěného Fontu je pro nás klíčová, v některých případech se budou články doplňovat, jinde překrývat či dokonce v upravené podobě opakovat. Na web budeme např. psát upoutávky na rozsáhlejší články ve Fontu a naopak ve Fontu budou odkazy na zajímavé diskuze zde...

4. 2. 2008 10:31 Tereza

Pokud vím, téma sjednocení vizuální podoby městkých částí pomocí loga Prahy se už řešilo ve Fontu 93. Očekávala bych tedy přinejmenším rozvinutí tématu. Takle to an mě působí, že pouze Font vykrádá svoje vlastní články. Bohužel.

1. 2. 2008 21:30 Mojmír Sobota

Jednoznačně sjednocení. Všecko ostatní nemá valnou hodnotu a jde jen o utrácení peněz. Kdyby radši městské části vynaložený čas i peníze investovali do zvelebovaních jim přidělených veřejných prostor. Je to k pláči. Za chvíli budou mít vlastní identitu i jednotlivě městské části jako Žižkov, Vinohrady, Dejvice. A za čas by to mohli mít i ulice. Připomíná to slova grafika Beneše v souvislosti s logem pro Českou republiku. Tohle nemá smysl a nikam to nevede. Brandování, marketing - jděte s tím už do hajzlu.

1. 2. 2008 19:54 Ondra

Také si myslím, že mnohem vhodnější by bylo sjednotit loga s tím hlavním pražským. Uvedený návrh řešení - dva čtverce - vůbec není od věci. Navíc by se dal třeba i druhý čtverec nějak rozpůlit a kromě čísla nebo názvu městské části citlivě a vhodně připojit ještě nějakou drobnost (barva, křivka, tvar, emblém, typická dominanta,...), která by odlišovalla městské části toužící po individuálním řešení.

1. 2. 2008 14:34 yawn

Z těch Prah snad jedině 11. Nová Praha 1 je docela nuda, né moc estetická a nápad není zpracován moc jasně. A proč je městská část a Praha 1 vysazená stejnou velikostí??? Městská část pak svojí délkou strašně dominuje nad tím podstatným. No ale vypadá to, že se to nelíbí jen mě. Tak to třeba bude mít úspěch.

1. 2. 2008 12:49 Venca

Samozřejmě že ano. Je nesmysl budovat vizuální styl pro každou městskou část. Níže naznačené řešení je naprosto vyhovující. Je to stejné jako když máte např. značku NIKE a dělali byste samostatné značky např. pro NIKE WOMAN nebo co mají za ty jejich produkty.. Určitě by to zákazníky velmi mátlo.

1. 2. 2008 12:45 OK

Jeden systém pro celou Prahu by navíc zabránil i takovým „lidovým tvořivostem“, jaké předvádějí třeba weby těchto městských částí:

www.praha14.cz
www.praha9.cz
www.pocernice.cz

1. 2. 2008 12:04 Soundczeck

Určitě bych souhlasil se sjednocením stylů všech MČ Prahy. Takhle to celé město vizuálně roztráhvá.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


font-banner
UGD logo na vysku-box