Odpovědi k logu MPO
Ministerstvo průmyslu a obchodu reagovalo na otázky Fontu ohledně nového loga…
Pavel Vlček: „posílám Vám odpovědi na otázky. Jsem přesvědčen, že vyvrací nejrůznější neopodstatněné spekulace, které se bez znalosti věci začaly objevovat.“
Jde opravdu o nové logo ministerstva ?
Jedná se o nové logo Ministerstva průmyslu a obchodu, které jsme začali používat od října 2011. Dosavadní podoba loga Ministerstva již neodpovídala nárokům na kvalitní a moderní vizuální komunikaci. Tři použité litery v různých barvách působily roztříštěným nebo dokonce chaotickým dojmem a nemohly plnit roli moderního a sjednocujícího grafického prvku. Jako celek původní značka vycházela z tvarosloví a estetiky 80. let a ve vztahu k současným kompetencím Ministerstva byla zastaralá a zavádějící.
Kdo je jeho autorem?
Autorem loga je Michal Sloboda, student 5. ročníku Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace VŠUP.
Jaké byly podmínky přijetí nové značky? Proběhla soutěž nebo výběrové řízení, kdo se účastnil?
S žádostí o zpracování návrhů jednotného vizuálního stylu jsme cíleně oslovily právě Ateliér grafického designu a vizuální komunikace Vysoké školy umělecko průmyslové v Praze, který se vizuálnímu stylu institucí veřejné správy věnuje na vysoké úrovni dlouho prakticky i teoreticky. (Právě zde vznikla jediná ucelená doktorandská práce Aleny Ježkové na téma vizuální styl státní správy.)
Důležitými argumenty pro toto rozhodnutí byly úspěchy Ateliéru při zpracování podobných zadání. Studenti této školy realizovali loga a grafické manuály Ministerstva kultury, Středočeského kraje, Městské části Praha 5, Městské části Praha 6 a Městské části Praha 10, Státního památkového ústavu, Městské knihovny v Praze, Univerzitní knihovny, Univerzity v Pardubicích a celé řady dalších. Vedoucí ateliéru prof. ak. mal. Rostislav Vaněk spolu s ak. mal. Pavlem Hrachem jsou autory knihy 1000 log.cz, jediné souhrnné publikace, která v ČR vyšla.
Dalším vítaným rozměrem této spolupráce byla podpora vzdělávací instituce, která spoluvytváří tvůrčí zázemí i pro český průmysl a zasahuje tak nepřímo i do rezortu Ministerstva. Podařilo se dát zároveň příležitost mladým lidem, aby do svých návrhů promítli své vidění této veřejné instituce.
Jaká byla cena loga a licence k užívání?
Ministerstvo se dohodlo s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou na odměně za vytvoření návrhu výtvarného řešení loga, který bude sloužit jako podklad pro zpracování jednotného vizuálního stylu. Smlouva vymezila také přesný rozsah zpracování návrhu, který měl již zahrnovat podobu loga v české jazykové verzi v barevné a černobílé variantě a jeho zapracování do celé škály aplikací jednotného vizuálního stylu (např. merkantilní tiskoviny, prezentační tiskoviny, vizitky, prezentačního či dárkového předmětu, mediální stěny, vizualizace loga ve spojení se sídlem objednatele…). Odměna určená vysoké škole za vypracování a předání vítězného návrhu činila 190 000 Kč.
Existuje i grafický manuál k logu a jaká byla jeho cena (ev. autor, proběhla soutěž)?
Grafický manuál se všemi náležitostmi a množstvím přesně definovaných aplikací vytvořil pro Ministerstvo autor vítězného návrhu Michal Sloboda. Součástí smlouvy s ním bylo i poskytnutí výhradní licence k užívání jednotného vizuálního stylu v plném rozsahu. Odměna činila 195 000 Kč.
Jací odborníci byli v komisi vybírající nové logo?
Vyhodnocení celé soutěže mezi studenty VŠUP probíhalo v nejužší spolupráci s vedením Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. Hlavním garantem výběru byl profesor Rostislav Vaněk. Rozhodování probíhalo ve dvou kolech, kdy pro konečný výběr jsme požádali o upřesnění celkem 15 návrhů z původního množství více než 30 návrhů.
Komentáře k článku
28. 10. 2011 01:50 Lukáš
Fakt, že jde o studenty není vadou, pokud výsledek jejich práce je srovnatelný se špičkovou prací profesionála. A to podle mě je. Nefunguje i po letech snad vizuální styl Brna od Marešové, nebo vizuální styl Stredočeského kraje od Kopeckého, nebo Městské knihovny od Jelínka, nebo vizuální styl Pardubic od Koláře apod. ?
Navíc většina výše vyjmenovaných studentů patří i po absolvování školy ke špičce oboru a jejich práce je i nadále nadstandardní. Zaplaťpánbůh za to, že alespoň ve výuce umění tady máme Harvard, když už ten běžný český design není na světové úrovni.
26. 10. 2011 11:21 Čenda
25. 10. 2011 10:17 Font OK
24. 10. 2011 21:55 hanka
24. 10. 2011 21:15 bert
Samo MPO napsalo, že oslovilo VŠUP, jestli to dobře chápu. Ať se tady bude psát sebevětší špína, z celýho toho mi vychází jedna věc - že ti lidi co z tý školy vyjdou se budou umět, narozdíl ode mě třeba :) uživit, protože se prostě ve škole učej tyhle věci dělat. Mimo jiné jsem třeba zjistil, že tam studoval i Adam Macháček, kterej se mi líbí moc a spousta jinejch.
24. 10. 2011 20:04 jh
24. 10. 2011 19:19 stope32
A když to pak MPO udělá a vybere (třeba) VŠUP - jakožto líheň designérů z podstaty věci - tak se tay můžou všichni zesrat, že zakázku nedostali oni se svými parodiemi na logodesign...
24. 10. 2011 17:47 petr
Strašně mě to s..e...
24. 10. 2011 17:20 bert
24. 10. 2011 16:58 Lars
http://www.czechtourism.cz/media/tiskove-zpravy/czechtourism-vypsal-soutez-na-nove-logo.html
24. 10. 2011 15:19 http://gdvk.cz/
Přidanou hodnotou je vyučování jak obcházet soutěže a eliminovat konkurenci.
Pravda, asi jediný atelier u nás, kde učí, jak mít dlouhé prsty.
Logo je na studenta 5. ročníku ubohé.
Což takhle napsat diplomku na téma korupce a klientelismus ve státní správě z pohledu grafického designu?