Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové logo Ministerstva životního prostředí?

V loňském roce Bursíkovo ministerstvo vyhlásilo veřejnou soutěž na nové logo. Lhůta pro podání soutěžních návrhů skončila již 30. 10. 2007. Dodnes se však ministerstvo prezentuje původní značkou…
Až nyní jsme do redakce dostali pravděpodobně nové logo…

V zadání soutěže se dále psalo: „Komise, složená ze zástupců Ministerstva životního prostředí a z přizvaných expertů, vybere nejlepší návrh nejpozději do 30. 11. 2007. S vítězem soutěže bude uzavřena Smlouva o dílo. Součástí této smlouvy bude vypracování logotypu dle požadavku zadavatele a bude uzavřena na celkovou částku 100 000 Kč”.
Nehledě na to, že ministerstva by mohla být schopna zaplatit i důstojnější a vyšší odměnu, je zde především podivné, že se nový návrh loga objevuje až nyní. Jak tedy tato soutěž probíhala, kdo byl autorem vítězného návrhu, kdo byl v komisi atd.? Pokusíme se zjistit více…

Celé zadání k soutěži naleznete zde.


Dosavadní značka s „originálním“ motivem zeleného srdce a smutnou černou kresbou jako z 80. let už potřebovala vyměnit za moderní…

Pro zajímavost: další loga s podobnou tematikou (životního prostředí).

Nové logo se nám líbí. Je jednoduché a čisté. Někde se užívá se lvem, jinde je ve zjednodušené variantě bez něj. Škoda jen, že tři úzké barevné pruhy nám trochu asociují loga německých ministerstev. U nich ale navíc jde o systém platný pro všechna ministerstva – u nás má každý státní úřad svůj zcela nesmyslně odlišný vizuální styl…
Tři pruhy u našich západních sousedů byly navíc vytvořeny jako stylizace německé vlajky. U nového loga MŽP je to jen vzorník zelených odstínů…

Tím, že v logu není konkrétní eko motiv (list apod.), ale státní znak lva a univerzální pruhy, by toto logo mohlo být základem pro loga všech ministerstev (vláda by měla např. ve třech pruzích trikoloru, ostatní ministerstva by si vybrala vždy svou kombinaci – jen ministerstvo obrany by asi chtělo také tyto zelené. :-)

Ukázka státních znaků ke stažení z webu Ministerstva zahraničních věcí napovídá, odkud asi zelený lev pochází…

Pro zajímavost – lvi a orel od Františka Štorma (viz http://www.pismolijna.cz/heraldry.html).

Relativně čerstvé logo, také se lvem (ovšem více stylizovaným a výraznějším), má i Ministerstvo kultury (viz článek na Designportálu).

 

O lvech ve znacích a logách jsme psali ve Fontu 69 v článku: Lvové národní – zamyšlení nad významem a zpracováním státního znaku a dalších značek obsahujících lva.
Ve Fontu 73 zase naleznete související článek: Za logy ministerstev – kterak se s logy ministerstev vypořádali v zahraničí.

-OK-

A jak se vám líbí zelený lev?


Komentáře k článku

24. 6. 2012 19:24 m

11. 9. 2009 11:35 Janniczcha

Ať logo vypadá jakkoli, vidím na něm jednu zásadní chybu: do jaké velikosti loga zůstane lev v takové podobě, ve které se jeho linky nebudou slévat? Nemluvě o světlé barvě, která nemusí být z každé tiskárny čitelná ... Možná jsem staromódní, ale už v prváku na střední grafické nám tloukli do hlavy, že logo (a hlavně logo) musí být především funkční. Ale možná bych na to měla jiný názor, kdybych byla inženýr ekonomie a členka strany Zelených, jako je autor loga ... Co se týká ceny, tak pro porovnání: za logo EU2009.CZ byla cena poloviční a podívejte se na manuál k logu a k jednotlivým materiálům! Profesionálně provedená práce, což se o manuálu k novému logu MŽP říct nedá ...

25. 8. 2009 23:17 Metla_lidstva

Nejsem odborník a s grafikiou si hraju jen pro zábavu, ale logo skutečně až příliš jednoduché, na druhou stranu i zde vyzdvihované logo min. kultury mi zase připomíná loga anglie na některé olympiádě. Tady v česku asi neumíme být originální a odvázaní.

19. 3. 2009 09:09 David

Dneska jsem si začal připravovat podklady pro vytvoření plakátu, kde bude umístěno i logo Ministerstva životního prostředí. Šel jsem tedy na jejich stránky a hledal logo ke stažení. Našel jsem tiskovou zprávu s manuálem (http://www.mzp.cz/cz/news_tz080723nove_logo), kde je napsáno, že: "Autorem vítězného loga je grafik Ing. Petr Vídeňský (*1976), který tvoří pod registrovanou značkou Revolt [graphics revolution]."
Protože jsem chtěl zjistit o koho jde a jaké jsou další jeho práce, googloval jsem a zjistil jsem, že to až takové grafické studio asi nebude - http://www.revolt.cz/Homepage.html. Navíc se jedná o inženýra ekonomie a člena Strany zelených. Takže možná proto je to takové jaké je, včetně ceny...
Omlouvám se, možná je to passé, ale chtěl jsem jen doplnit toto fórum...

24. 6. 2008 13:00 Michal Sobel

aaape: No to sice ano, ale zatim jsem nevidel moc soutezi a kor statni sprava anebo vetsi spolecnosti, kde by chteli pouze logo. To mi prijde vcelku dost ujety, chtit jenom logo a kdo jako bude delat zbytek? To je amaterismus, a kdyby logo, ktery vytvori nekdo kdo tomu vazne venuje tolik casu a da do toho hodne za 100tis logo. to je pochopitelny, videl nekde pouzity naprosto jinak nez si myslel... Tohle by vcelku dost srazilo znacku, to bych pak byl ochotnej pomalu udelat manual zadarmo abych nevidel svoje logo pouzity nejakym silenym zpusobem. Nevim, jestli si mysli, ze to potom strci sekretarce at to nejak udela, od ceho by potom jinak byly sekretarky, ze? To zadani mi prijde proste pochybny, z tohoto duvodu bych za sebe do nej nesel.

24. 6. 2008 12:27 aaape

no to je informace, aby člověk viděl, kde se to bude všude aplikovat...
Čím podronější zadání, tím řekl bych lépe.
To je asi to poslední, co by mě od tvorby odradilo...

24. 6. 2008 12:15 Michal Sobel

aaape: Pak ale nechapu, proc tam je to vyhotoveni na vsech moznych castech. Tohle je proste ta byrokracie, ktera uz mate souteziciho hned na zacatku. Pak me naprosto prejde chut se neceho vubec ucastnit.

24. 6. 2008 11:55 aaape

ne, nebo jsem možná nepozorný, ale v zadání stojí:

Úcastníkovi, jehož prihlášený soutežní návrh bude vybrán jako vítezný (dále jen
„vítez souteže“), vznikne dnem dorucení rozhodnutí zadavatele o výberu jeho
návrhu právo a povinnost uzavrít se zadavatelem bez zbytecného odkladu
smlouvu o dílo, jejíž soucástí bude vypracování logotypu dle požadavku
zadavatele. Smlouva bude uzavrena na celkovou cástku 100 000 Kc.

a

2) Komise, složená ze zástupcu Ministerstva životního prostredí a
z prizvaných expertu vybere nejlepší návrh nejpozdeji do 30.11. 2007. S
vítezem souteže bude uzavrena Smlouva o dílo. Soucástí této smlouvy
bude vypracování logotypu dle požadavku zadavatele a bude uzavrena na
celkovou cástku 100 000 Kc.

24. 6. 2008 11:45 Michal Sobel

aaape: Taky mi to tak nejdriv prislo, ale podival jsem se na ten dokument a tam je to napsano tak, ze pujde i o zpracovani vizualniho stylu, kde konecna cena bude 100tis. teda aspon tak jsem to pochopil ja. Jinak pokud by to melo byt ciste za logo, tak 100tis. by mi prisla naprosto primerena cena. To spis az tim manualem by se to nabalilo.

24. 6. 2008 11:26 aaape

michal>
z článku to vypadá tak, že 100 000 je za LOGO, ne za manuál...
Tak nevím...

24. 6. 2008 11:09 Michal Sobel

Omluvte chyby :-), vazne je poradny vedro :-).

24. 6. 2008 10:48 Michal Sobel

aaape: A ja uz si rikal, ze se v diskusi najde nekdo kdo s timto nazorem neprijde :-). Nicmene, dival jste na rozsah manualu? Nejak mi neni jasne, proc by to mela byt nizka castka nebo zrovna tato (100tis). Samozrejme, pokud pro vas, jakozto nepolitickeho zamestnance je 100tis zavratna suma, tomu nazoru rozumim. Ale ze strany ministerstva to je vcelku vysmech. Pokud chteji logo + aplikace na hromadu dalsich predmetu:

- Oznacení hlavní budovy a sídel odboru výkonu státní správy
= Oznaceni budovy, predpokladam nejaky signmaking predmet, ci neco takoveho, zde je potreba premyslet nad konstrukcnim resenim - pripadne zapusteni do architektury budovy, jak vime, tyto sidla jsou vetsinou chranenymi pamatkami a proto se musi dbat na jiste nalezitosti. Takze to ve vysledku byva, jet na misto, podivat se kde to bude a sehnat si alespon nejaky rys budovy.

- Informacní vývesky a tabule
01- Propagacní materiály a informacní letáky MŽP
01- Tiskové dokumenty MŽP, hlavickové papíry, vizitky, samolepky a další písemnosti související s cinností ministerstva
01- Konferencní plakáty, postery
= Normální standardnosti v rozsahu obvyklého manuálu, ale i tak se s nimi da dostatecne zapotit. Navic hlavne tehdy, kdyz to ma mit smysl a byt univerzalni.

01- Publikace a casopisy vydávané ci podporované MŽP
= Toto je vcelku perlicka, publikace a casopisy, to si myslim, ze je vice nez dost rozsahle tema, navic kvalitne jej zpracovat zabere dost casu, navic to musi delat clovek, ktery ma zkusenosti s mrizkou a upoutani ctenare, take prace s typografii atd.

01- Filmy natocené ci podporované MŽP
01- Internetové stránky MŽP
= Tohle me opravdu rozesmalo, jen internetove stranky by zabraly si myslim 1/4 z celkove ceny, dokazu si predstavit ten jejich rozsah (a to jen pro stredni spolecnost od grafika - jednotlivce, nikoliv studia pod pravni zastitou).

01- Konference a konferencní materiály k akcím porádaným, spoluporádaným ci
podporovaným MŽP
= Tak verim, ze zde tech materialu bude vic nez dost, kdyz konference jsou oblibenou cinnosti politiku.

Pokud se doda jeste nejake inovativni mysleni ze strany studia/grafika na zpusob realizace tiskovin - kdyz se jedna o ministerstvo zivotniho prostredi, tak treba nejake eko materialy, tak rozsah manualu je vic nez obrovsky. To nemluvim ani o tom, ze u kazde casti by mel byt slovni popis uzivani a zpracovani, nejlepe i okotovani, barevnosti, ruzne varinty - barevne, cernobile, atd.

Musi se pocitat s tim, ze to logo musi zit nekolik let, takze by melo byt nadcasove, splnovat jejich podminky, barevne jednotne a konstrukcne resitelne. Pred tim je spousta prace analyz atd. atd. toto neni prace na mesic a vetsinou ani ne pro jednoho cloveka (ale da se to zvladnout)... Nevim jestli jste delal nekdy nejake CID, vcetne manualu, ale jak je vidno, tak si asi neuvedomujete rozsah. Podle vasi logiky, by museli vsechna auta stat stejne, co auta, vsechno by vlastne muselo mit stejny koeficient a proto by se clovek mohl ridit snad jen kvantitou a ne kvalitou.

Suma sumarum, cen 100tis. od ministerstva, je neuveritelny vysmech designu a lidem, kteri umi a vi co delaji. Myslim, ze radove nekolik set tisicu by to byla adekvatni castka. Takto to pusobi naprosto ametersky a kdyz se clovek podiva kolik je potreba udelat prace, cena je naprosto mimo. Nicmene, take ze v cene je jeste navrh logotypu, kde tedy vetsinou v techto sferach by melo byt 100tis. pouze za logotyp a ne za cely, vcelku rozsahlejsi manual. Chapu, ze si na tomto muze nekdo udelat "jmeno", ale i tak je cena prehnane nizka.

K logu: Pusobi na me az moc jednoduse, nic noveho, neurazi ani nepotesi, ale to je asi spravny vysledek. Snad aplikace bude zajimavejsi.

24. 6. 2008 09:38 Kanibal

Logo mi zavání sázkou na jistotu - je to jen solidně odvedená práce bez invence, možná právě s vědomím, že bude agentura měsíc pracovat na manuálu za 100.000 Kč. Není to málo, ale vzhledem ke zkušenostem s prací pro státní instituce a obvyklé protahování a zdlouhavé připomínkování čehokoli nakonec zjistíte, že hodinová práce grafika klesá v lepším případě k průměru.

24. 6. 2008 00:09 aaape

Je ale rozdíl mezi státní organizací, která nemá logo proto, aby prodávala nějaký produkt nebo službu a firmou, které díky kvalitnímu logu může vzrůst zisk.
I když nejsem typ člověka, kterého by trápilo, že ministři jezdí autem za 3 mil., nebo že si v PSP ČR můžou poslanci koupit levný oběd (stejně jako zaměstnanci v podnikových jídelnách), částka např. čtvrt nebo půl milionu (kolik je to třeba nových popelnic na tříděný odpad, vysazených stromů, nebo odvezených nelegálních skládek?) za logo (+ další statisíce za grafický manuál) by mě asi trochu zarazila. Přišlo by mi to jako vyloženě vyhozené peníze.

23. 6. 2008 22:18 Johan

Mě se líbí německý styl - všechny státní organizace mají tu německou trikoloru se znakem a názvem. Ovšem, u nás by to bylo problematičtější - abychom nebyly jinýn stát, že. Proto by se tam prostě musel dát klín. Samostatná loga jsou sice pěkná, ale přijde mi to zmatečné....

23. 6. 2008 22:05 font

aaape (nemáte nějaké lidské jméno?): zkuste sám navrhnout hodnotu loga a vizuálního stylu pro české ministerstvo (vč. licence třeba na deset let).
Je-li ale zde uváděných 100.000 Kč adekvátních (byť v praxi to je samozřejmě často jinak) pro středně velkou firmu (stovky zaměstnanců), tak kolik by měla činit odměna vítězovi celostátní soutěže ministerstva s rozpočtem v miliardách? Podle čeho cenu odvodit? Co třeba 1 % z ročního obratu? Nebo nějaký tabulkový paušál pro všechny stejný (ze zákona)?
Logicky by se ale u soutěží mělo jednat o několikanásobek uvedené částky.
A v praxi se tak již někdy i stane (byť je to bohužel pokaždé zcela jinak)...
Ceny log jsme již řešili mj. zde:
http://www.font.cz/logo/jaka-je-cena-loga-to-v-cesku-nikdo-nevi.html

23. 6. 2008 20:27 RA30412 (honza)

kromě toho, že mi to přijde hrozně nudné a bez invence, působí to na mě spíše jako logo ministerstva obrany. na zeleno natřený český lev, a vedle "kamuflážní" proužek... prostě nudné gumácké logo (ikdyž vlastně nevím, co je na tom to "logo"), které si spletlo ministerstvo.

23. 6. 2008 20:14 aaape

Tak kolik by bylo tak akorát? 200 000?
Rád bych dělal loga za tyto (100 000) peníze...

23. 6. 2008 17:38 karel

přesně tak, fonte, i ministerský platy by měly být malý, měli by se spokojit s tím, že pracují na prestižním místě! Chachá!

23. 6. 2008 17:31 font

aaape: ministerstvo (velké město, kraj atd.) by mělo logicky platit vyšší částku mj. i proto, že jde o soutěž. To je přece rozdíl - je-li osloven středně velkou firmou ke spolupráci jen jeden grafik (studio) nebo když je zde několik desítek soutěžících. Za ten "luxus" desítek pro ně pracujících grafiků by si měl každý vyhlašovatel soutěže připlatit (a tím motivovat k účasti i ty nejlepší).
Nebo se mají spokojit s pochybným argumentem, že je to "prestižní" úkol?

23. 6. 2008 17:14 RS

dokud budou existovat "grafici", kteří na webu nabízejí každému logo zdarma (psali jste o tom kdysi i ve Fontu), tak se to ale asi moc nezmění...

23. 6. 2008 17:08 jakub

...a co si myslí ta většina občanů o odměnách fotbalistů, politiků, herců vystupujících v reklamách nebo členech různých dozorčích rad?
A co taková Hanka Zagorová, ta bere ne sto, ale dvěstě a více tisíc!!!
(tedy brala už za komoušů a to byly jiné peníze :-)
Veřejnost jen musí vstřebat, že to je náročná práce a ne jen čmárání na PC.

23. 6. 2008 16:54 aaape

Tak asi žiju v jiném světě...
Nevím, proč by mělo ministerstvo za logo platit víc než střední firma. Navíc si i při sto tisících dokážu představit, co si o takové částce pomyslí většina občanů.

23. 6. 2008 16:42 Jakub

Vítězství v tak významné soutěži na značku celého ministerstva by opravdu klidně mohlo mít cenu vyšší, než je např. jeden nový počítač s monitorem. Je to přece pro grafika velký úspěch, jako třeba vítězství na tenisovém turnaji (a jaké jsou ve srovnání odměny sportovců!).
U nás si ale mnozí stále myslí, že dobré logo vznikne velmi snadno: "jen nám za pár minut něco nakreslete". To asi známe všichni...
Zelený lev mi nevadí. Horší je ta nesystémovost identity státních orgánů...

23. 6. 2008 16:24 font

Není to málo, ale ani to podle nás ještě zcela neodpovídá významu identity ministerstva.
Kolik stojí luxusní hodinky ministra nebo dobré víno na ministerském rautu?
Má vizuální tvář (s nemalým vlivem na image) významného subjektu hodnotu půlstránkového inzerátu v celostátním deníku nebo deset let staré škodovky?
Srovnání berte prosím s nadhledem.
Je to na velkou diskuzi o hodnotě tvůrčí grafické práce a o hodnotě licence k užívání (autorských práv). Vezměme do úvahy, že kvalitní logo a vizuální styl se mohou užívat mnoho let (kdyby deset let, tak je to za 800 Kč měsíčně) nebo že musíte v soutěži zvítězit nad desítkami jiných (a ti nedostanou nic - tedy že jen vítěz bere "vše")...

23. 6. 2008 15:50 aaape

100 000 Kč za logo je málo???

23. 6. 2008 15:00 mwein

to horko...ty překlepy a výpadky....
Adekvátní dánské sérii s korunou by pochopitelně byla série lvů, tu se symbolem kultury obrany, tu zahraniční spravedlnosti, výživy a školství, či životních financí....atd....
Je to téma jako šité na ročníkovou práci ateliéru GD...
Anebo uděláme veřejný salón, něco jako udělali němečtí grafici při mistrovství světa v kopané v Německu (taky o tom Font informoval)?

23. 6. 2008 14:42 uboi

Obarvený státní znak jako symbol péče o životní prostředí? + "minimalistická" škála která elegantně doplní propagační materiály? Z mého pohledu je to řešení bez invence..Nerad bych předbíhal a třeba budu zaskočený nějakou povedenou aplikací nicméně prvotní dojem je ..nicneříkající

23. 6. 2008 13:47 mwein

Pouze zelené není dostatečně distinktivní, navíc stačí změna světla a barva je kde? Nejsem si jistý, zda lze takto nakládat se státním znakem - ten lev se nezdá být mimo vyjmutí ze štítu nijak upravovaný, jen obarvený. A proužky jsou opravdu mimo, i když si dokážu představit, jak to tvůrce může logicky zdůvodnit. To logo ministerstva kultury je osobitejší.
Ve Fontu se také již kdysi objevila zmínka o výborném, byť ještě nehotovém systému log dánských ministerstvev, založených na královské koruně. Ta se objevuje i v logách státních institucí jako je pošta apod. Informoval o tom obšírněji slovesnký časopis Designum, už je to pár let.
Tehdy mne to inspirovalo a vyrobil jsem adekvátní řadu log českých ministerstev, ale byla to jen hříčka, která šla do stoupy. Dnes vidím, že jsem měl být důslednější, pracovitější a taky si shánět známosti. Ale jak, vidno, jde to i samospádem. Jen kdyby byla a vydržela nějaká sjednocující koncepce. To by mohla být kauza pro UGD....
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.