Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Mají naši fotbalisté na prsou lva z etikety od piva?

homepage

Redakce získala materiál, který považuje za velmi závažný. Považte – česká fotbalová reprezentace používá logo, které podle všech informací vzniklo překreslením lva z loga jistého novozélandského pivovaru LION. To, že „grafici“ provedli drobné úpravy, např. že doplnili korunu a druhý ocas (aby se z loga piva stal český státní znak), nemění nic na tom, že je to podle všeho porušení autorských práv a že má FAČR velký problém. A není to jediný podobný případ…

Kolem roku 2007 řešil fotbalový svaz problém. Jeho logo porušovalo zákon o státních symbolech.

Stručně řečeno – jako reprezentace můžete hrát se státním znakem na hrudi. Ale nejste-li státní instituce, což ČMFS nebyl, nesmíte jej zahrnout do znaku vlastní organizace (a překrýt míčem). A to český fotbal porušoval a potřeboval napravit. Potíží číslo dvě byly dresy. Pokud si vybavíte jakékoli dresy naší reprezentace od 90. let, zdobilo je nikoli logo svazové, ale státní znak. A národní dres, v tom se nejen hraje, ten se i prodává. A padělává.

Jak se však bránit, když státu je zneužívání znaku fuk a vlastní logo skrz kolizi se zákonem chránit nemůžete?

Řešení bylo nabíledni – nové logo. Koncem prázdnin roku 2010 ČMFS představil veřejnosti dva návrhy nového loga a vyzval ji k hlasování o vítězi. Podle zápisu z jednání VV ČMFS je autorem vítězného loga společnost WDA, ta jej opravdu dodnes má mezi referencemi na svém webu. Pejsek a kočička zase jednou pekli dort.

 

1 stary facr

Původní logo svazu porušovalo zákon o státních symbolech.

 

2 cmfs

Nové logo ČMFS. Podivné detaily, zvláštní proporce. Hlava v nepoměru vůči tělu. Koruna je nesouměrná, na první pohled namalovaná od ruky. Končetiny nazdařbůh. Tvoříte-li lva esteticky navazujícího na heraldiku, musíte ji brát v potaz. Rozmístění končetin, postoj, to vše má zákonitosti. I vizuální, ověřené roky užívání.

 

3 upravy            3b facr new

Postupně došlo k dílčím úpravám (změnil se název).

 

 

4 repre

A vzniklo i zjednodušené logo na dresy reprezentace, které nahradilo oficiální velký státní znak.

 

 

5 lion        6 lion

ALE!!! V roce 1840 v Aucklandu založili pivovar. Jak šel čas, trochu se to majetkově míchalo, ale pivo s názvem Lion vařili už před více než stoletím. A od roku 1977 mají lva i v názvu a na etiketě.

 

 

7 srovnani

8 srovnani

9 srovnani

A teď srovnání – logo LION (s drobnými úpravami) a lev FAČR.

 

Pokud FAČR či autoři nepředloží nějaké rozumné vysvětlení, lze se domnívat, že český fotbal i národní tým se pravděpodobně prezentují nepůvodním znakem.

Poznámka: Autor této analýzy Karel Hejkal oslovil v rámci objektivity i FAČR a položil jim několik otázek. Jejich odpověď bohužel zatím nevyznívá tak, že by si byli vědomi závažnosti problému a vše spíše bagatelizují (inu, jde zde o velké peníze a ostudu).

Více najdete na http://www.dresblog.cz.

 

 

11 pohary

Ostatně to není jediný případ (viz logo futsalového poháru a vedle logo poháru z Walesu). Ani zde se nemůže jednat o náhodu (leda by to všichni kupovali z nějaké fotobanky, ale ani to by nebylo moc chvályhodné).

Podle redakce jde o závažný problém. A i když samozřejmě nevíme, jak by dopadl případný soudní spor, FAČR by se k podezření měla postavit čelem – loga FAČR i reprezentace (přes obrovské náklady, které to bude stát – kolik je jen vyrobených dresů atd.) by se měla přestat používat.

 

10 kalendar

V ideálním případě by měli uspořádat transparentní výběrové řízení nebo soutěž (včetně odborníků v komisi) a co nejdříve zavést nové logo (a celou identitu) – originální a kvalitnější (aby se třeba znak nepoužíval zrcadlově převrácený, jako je na ukázce kalendáře).

A nečekat, až si někdo z Aucklandu náhodou všimne, co mají ti fotbalisté z nějaké České republiky vlastně na prsou a co mu to připomíná…

Tématu se chceme více věnovat i v příštím čísle Fontu.

 

Co si myslíte vy? Jde o okopírování, inspiraci nebo může jít jen o náhodu?

 


Komentáře k článku

12. 11. 2019 10:01 Matej

Esteze Slovensky Futbalovy Zvaz takyto skandal nemusi riesit. Slovaci opajcovali rovno logo izraelskeho futbaloveho zvazu (ktory mimochodom je opajcovane logo irskeho futbaloveho zvazu).
https://t.aimg.sk/magaziny/4qXNHxBmTw-QamkWFbf6QQ~Logo-Izraelu-a-logo-SFZ.jpg?t=LzEyMDB4NjMw&h=Y37B-G_0AJDWx-a7RjJdbw&e=2145916800&v=1

Krl: Myslim ze cesky statny znak, vlajka a hymna su naozaj okej. Teda aspon z nasho slovenskeho pohladu. Len skoda ze sa tieto narodne symboli vkusne netransformovali do 21. storocia.

Inak suhlasim s vacsinovou debatou. Logo FAČR je hnusne, ale aj nove zelene dresy su tragicke.

8. 11. 2019 13:32 Jubi

Tak jsem pro zábavu zkusil, jak by to vypadalo s Brousilovým lvem.

https://www.behance.net/gallery/87884745/Czech-soccer-jerseys-concept

2. 11. 2019 16:02 wein

Ještě jeden dotaz do pléna a Karloj* taky :o)

Předpokládám, že nikdo nebude zpochybňovat to, že lev na repredresu je odkaz na státní znak. Nicméně, vzhledem k dikci zákona o státních symbolech a rozlišení použití malého a velkého znaku, není použití pouze lva v kolizi se zmíněným zákonem?

2. 11. 2019 15:40 wein

Karel* Velmi případně píšete: „Problém je, že přesná vizuální podoba znaků je jen slovní, takže nelze přesně určit co je a co není státní znak.“ To, co je na REPREZENTAČNÍCH dresech FAČR, je bílý dvouocasý korunovaný lev ve skoku na červeném štítě, což odpovídá blazonu malého státního znaku (zlatá zbroj by byla zanedbatelná). Dovolím si s Vámi souhlasit, že debata o designu je namístě i u loga i u znaku.
Když to tedy shrnu - design lva na dresu je nepovedený a ještě je to zaměnitelné s malým státním znakem. A malý státní znak je viz citace zákona.
Jak píšete níže - 2× ale klidně 3× tfuj!

1. 11. 2019 14:35 * Karel *

wein:
Tak to přece není. Toto je přece logo a ne malý státní znak. Problém je, že přesná vizuální podoba znaků je jen slovní, takže nelze přesně určit co je a co není státní znak. Obecně se považuje za státní ten od Loudy, protože je nejpoužívanější státními institucemi, ale není to nikde určené. Asi nikde také není neřízeno, že na dresech má být povinně státní znak a jelikož není ani určená přesná vizuální podoba znaku, tak nemůže tento dres porušovat zákon. To je pak jak s tím "množstvím větším než malým"...
Shrnu to: Debata od designu je tu více než namístě.

31. 10. 2019 18:13 wein

Když už jsme vyzkoušeli všechna řešení, která nevedla k cíli, přečtěme si manuál. Známý aforismus zafungoval i zde.
Přečetl jsem si tedy znovu zákon č. 352/2001 Sb. o užívání státních symbolů.

§ 3
(1) Velký státní znak
a) je součástí závěsného odznaku starostů,
b) je součástí zevního označení služebních stejnokrojů zaměstnanců a příslušníků oprávněných osob uvedených v § 2 odst. 1 písm. e) a příslušníků oprávněných osob uvedených v § 2 odst. 1 písm. i) a k), v rozsahu a způsobem stanoveným zvláštním právním předpisem,
c) se užívá k vyznačení státních hranic České republiky,
d) se vyobrazuje na průkazech vydávaných správními úřady České republiky, stanoví-li tak zvláštní právní předpis,
e) se vyobrazuje na bankovkách, cenných papírech a jiných ceninách České republiky,
f) se vyobrazuje na sbírkách rozhodnutí Ústavního soudu, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu vydávaných těmito soudy podle zvláštních právních předpisů,
g) se užívá k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku.

§ 5
Malý státní znak užívají oprávněné osoby uvedené v § 2 odst. 1 písm. a) až t) na rozhodnutích a jiných listinách osvědčujících důležité skutečnosti, vydávaných při výkonu státní moci, který jim byl svěřen zákonem nebo na základě zákona 5a); může být též vyobrazen na mincích České republiky.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Z citovaného vyplývá, že navržený dres fotbalové reprezentace - protože zjevně není rozhodnutím nebo listinou - porušuje zmíněný zákon. Na dresech lze použít pouze velký státní znak. Debata o kvalitě designu je tedy zatím bezpředmětná.

29. 10. 2019 19:51 Jiri

Vůbec mě to nepřekvapuje. V zemi, kde i nejvýznamější vizuální instituce, Národní galerie, má obšlehnuté logo a jejím autorem je "nejlepší" grafické studio Najbrt, je toto norma.

27. 10. 2019 22:14 wein

Trochu problematiku rozšířím....
Více o emblému lva na www.znakznackaznameni >ENCYKLOPEDIE > LEV.
Výběr heraldické figury: Prvorepublikánské zřízení v nově vzniklém státě Česko-Slovensko přijalo r. 1920 za své státní symboly, respektive státní znak jak obsahem tak formou feudální, se šlechtickou tradicí. Udivuje to o to víc, že šlechtické tituly byly zrušeny zákonem ze 3. prosince 1918. Jmenné přívlastky a tituly odkazující ke šlechtickému původu byly zakázány. Veškeré obyvatelstvo se stalo občany republiky - pod státním znakem v podobě (šlechtického) erbovního štítu, na kterém dominoval lev s královskou korunou na hlavě...To jsou paradoxy, pane Vaněk!
Distinktivnost : Lva jako erbovní zvíře ve znaku najdeme jen v evropské heraldice v sedmnácti případech. S dalšími se potkáme na dalších světadílech, především v Asii a v Africe. Ani barevnost (bílá/stříbrná na červené) a dvouocasost nejsou unikátem Česka.
Mezi návrhy na česko-slovenské státní symbolÿ v letech 1918 až 1920 byl předložen také návrh vlajky s červeným kalichem v černém poli. O variantách státního znaku jsem nikde nečetl. Nicméně použití kalicha by bylo v celosvětovém rámci unikátní. Dokážu si představit ten frmol, který by takový návrh po vlastech českých, a asi nejen tam, způsobil... Dnes už by to ale z největší pravděpodobností fungovalo jen jako originální, nositele v mezinárodním srovnání jednoznačně identifikující/odlišující znak, připomínající mj. že se v Česku vyrábí vynikající nápoje, třeba, :o). Ostatně, co říká o České republice ten lev? Je to pravdu jen historická vzpomínka; a jak figura ukazuje, tak z hlediska reprezentace ne zcela funkční.
Na reprezentační dres by dnes mohly stačit verzálky CZ...
Heraldika rozlišuje mezi ocasem rozeklaným (queue-fourché, vidlicový ocas) a zdvojeným (double queued, dvouocasý). V klasické heraldice to byly pojmy zaměnitelné, v moderní heraldice je nutno tento rozdíl dodržovat. Má had jazyk rozeklaný nebo má jazyky dva - je dvoujazykový podle vzoru dvouocasý? I na tento (marginální) problém je ve výše zmíněném webu odpověď. Krleš! Krleš! Krleš!

27. 10. 2019 02:25 jakub

Ty poháry jsou ale také jasné, úplně stejné... Všechno je to amatérismus.

26. 10. 2019 19:44 Robert Štencl

Když pominu případnou nepůvodnost lva a celkově nepovedený design loga a CI, tak mě zaráží, že na titulní straně kalendáře je LOGO NAOPAK :)

24. 10. 2019 15:18 * Karel *

To že někteří nejsou schopni vyřešit problém grafické stylizace lva, nebo bílé plochy ve vlajce, není problém těch symbolů, ale lidí, kteří s nimi (nevhodně) nakládají. Debilní je spíš tenhle tvůj názor, Krle.

24. 10. 2019 14:18 Krl

Česko má prostě debilní znak i debilní vlajku, přiznejme si to. Lev většinou vypadá jako nějaká retardovaná zombie, vlajka se nedá dát na bílý podklad bez rámečku nebo stínu. No a ta hymna, ta je taky dost tristní, úplný pohřební pochod. Doufám, že jednou si to někdo přizná oficiálně a vyvolá v tomto směru revoluci. Věřím, že by to mělo obecný dopad na vizuální vnímání v Česku.

23. 10. 2019 16:07 Milan

Honza: myslím, že Vámi doporučované logo lva by nevydejchal nejen FACR, ale naprostá většina fotbalové veřejnosti. Bojím se, že na dresech by to vypadalo jako "kytička"

22. 10. 2019 22:38 Honza

To reprezentační logo je ošklivý samo o sobě, ale jestli je obšlehnutý ve stylu - zdvojím ocas, dodám korunu, tak je to kvalita jak z tržnice. Tam se kdysi taky daly sehnat skoro originály s názvama Adidos nebo Nicke.
Moc by se mi líbilo, kdyby byl na dresech třeba lev od Tomáše Brousila, ale to by asi FAČR nevydejchal. https://www.font.cz/logo/cesky-lev-od-tomase-brousila.html

22. 10. 2019 13:48 slow

podobnost tam určitě je, ale porovnával bych pouze ta původní loga, že to pan Hejkal upravil tak aby to „vyšlo“ je „drobně“ nefér, např. ocas ve srovnávacím gifu vypadá jako čistá kopie, ale ve skutečnosti to je prostě výrazně jiné. Jinak to logo FAČR celkově, ani samotný lev se mi vůbec nelíbí

21. 10. 2019 09:32 jakub

Co se týče lva / lvice, tady je třeba podotknout, že se v heraldice zdvojení nepárových orgánů (hlava, ocas) dříve opravdu považovalo za označení mužského pohlaví, POKUD nejsou viditelné pohlavní znaky. A jelikož u toho fotbalového se dá bohužel vskutku jen hádat, co že to má mezi nohama, tak je vlastně to vyjádření správné, i když má již prošlou dobu spotřeby a navíc je postaveno na tom, že někdo neuměl obkreslit lví penis :).

20. 10. 2019 20:36 * Karel *

Přesně, v těch řečech o lvici, lvu a počtu vocasů se projeví ta profesionalita. Taky jsem pak přemýšlel, co že to má mezi nohama. :)

20. 10. 2019 18:01 eix

Je to obšlehnuté naprosto jednoznačně. Co je ještě horší, dělal to nejspíš někdo, kdo neumí kreslit a o heraldice nic neví. Výsledkem je podivná zdeformovaná hnusná kreatura.
Ta odpověď toho experta z FAČR je opravdu geniální : samice lva má jeden ocas + mezi nohama penis s varlaty. U samce je to obráceně - vzadu dva ocasy, mezi nohama pouze cosi jako prázný pytel - viz originální, povedený a nikde neukradený lev v našem krásném znaku!

20. 10. 2019 13:22 David

Odpověď pana Paulyho vypadá sice profesionálně, ale jsou to zase jen okecávačky, které mají odradit od dalšího postupu. Nic tam nevysvětlil a jen mlží. A už mě začíná štvát to s tím dvouocasým lvem... Kdy se už lidi naučí, že k poznání lva od lvice není nutné počítat ocasy... Vlastně ano... Lev má skutečně vždy dva ocasy, ale jeden musí být mezi nohama! :-D

19. 10. 2019 20:10 Swantoviet

Zdá se mi to nebo je spodní ruka lva FAČR jakoby zlomená a v sádře??? Trojnásobný hnus!!! :-(

19. 10. 2019 00:36 Daniel R.

Neuvěřitelný! Ostuda šílená :(

18. 10. 2019 23:02 * Karel *

Kvalitní analýza Karla Hejkala na odkazovaném blogu. Doporučuji.
Zaujala mě profesionální odpověď generálního sekretáře FAČR Jana Paulyho. Buď je to právník se zaměřením na autorské právo nebo si pro tu svou správnou odpověď najal nějakého odborníka.

18. 10. 2019 22:09 * Karel *

Takže to je nejenom hnusnej lev (v českym kontextu, na etiketě piva z druhýho konce světa mě neuráží), ale on je navíc i kradenej. 2× tfuj!

18. 10. 2019 14:34 davidk

Přitom je to táááák jednoduché. Původní český lev, lev Země koruny České ze 14 st. je pro užívání free. Již není ochranným prvkem, pouze symbolikou. Stačilo ho překreslit a bylo by. Popřípadě mě můžou kontaktovat na email a já ho klidně v křivkách uvolím. Sice to není 100 % věrná kopie (zas tak přesně se toho moc nezachovalo) ale na 99 % je to věrné ;-)

Co se týče podobnosti, k tomu není moc co dodat, prostě je to tak a je to popel na hlavu autorů. Hlavně když už, tak i ten ocas je špatně oba jsou z chvostu nikoliv jen jeden...




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.