Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Logo vlády ČR

Nekoncepčnost vizuální komunikace státní správy ČR jsme na stránkách Fontu probírali mnohokrát. Podívejme se dnes trochu na "značku", používanou na oficiálním webu vlády. Než se podíváte – uhodnete, která z těchto tří to je?

*** sem lev+ikonky 

 

Značka s bílým lvem v modrém kruhu se nám líbí, ale podivné je, že se nikde jinde neobjevuje a je problém ji získat ve větší kvalitě, než je pár pixlů z webu vlády... Vznikla z malého státního znaku ČR navrženého Františkem Štormem (ke stažení na stránkách jeho písmolijny). Je to tedy ta varianta číslo 2.

 

 

*** sem logo min. živ prostředí             

 

 

Ve variantě 1 jsme vyzkoušeli podobnou kompozici s jiným lvem  – z malého státního znaku prezentovaného na stránkách ministerstva zahraničí (a kterého použili třeba do loga ministerstva životního prostředí). Podobný lev i v logu Komory daňových poradců.

 

 

*** sem logo Národního divadla

 

Lev číslo 3 je také původem od Františka Štorma a byl využit mj. na logo Národního divadla…

 

*** sem OLD 1                                

 

Ukázky starších podob (prvorepublikový lev a lev socialistický). Zajímavé ukázky jsou i na webu vlastenci.

 

 

Bordel (jinak se to nazvat nedá) ilustruje sbírka náhodně sehnaných tří vizitek soudců…

 

Ve Fontu jsme prezentovali podobnou sbírku vizitek poslanců - co kus to originál, s jiným znakem a typografií…

 

*** sem navrh OK

 

Jak by vypadalo možné sjednocení značek ministerstev s logem využívaným aktuálně na webu vlády? Vyzkoušeli jsme…

 

Který ze všech prezentovaných lvů se vám líbí nejvíce?

A co říkáte vy na logo vlády se lvem v modrém kruhu? Mohlo by se podle vás stát základem pro jednotné značky všech státních úřadů (sdílená identita)?

Související článek zde.


Komentáře k článku

15. 1. 2011 11:56 frantalena

"lev" č.3 v modrém kruhu vypadá jako angorská kočka, která si hrála na princeznu a spadla do vody, což jí dost vyděsilo...:o)

4. 11. 2010 10:33 Lostindream

Tak nevím, zda v té třetí variantě je ještě lev... V té druhé pěkně stylizovaný lev, ale bez očička... Chudák slepý... A v první verzi je náš starý okoukaný lev rádoby moderně pojatý...

A celá ta vizuální identita je pěkný zmatek tedy. Nepřekvapuje mě to. Škoda.

3. 11. 2010 11:22 Michal

V roce 2008/2009 si nechalo ministerstvo zahraničí od studia Najbrt udělat
"Navrh jednotne vizualni prezentace statni spravy Česke republiky
se zaměřenim na ministerstva a Uřad vlady Česke republiky" a predlozilo ho vlade. Vlada ho vzala na vedomi, cili jej smetla ze stolu. Myslim, ze ten navrh byl docela povedeny a je skoda, ze nebyl zajem vizualni styl statni spravy sjednotit. Ted udajne MZV na zaklade toho navrhu sjednoti alespon vlastni vizualni styl (konecne...)

3. 11. 2010 11:04 Karel

Nejsem heraldik a možná proto se mi nejvíc líbí pro mě klasická prví varianta, ale zasloužila by si upravit a zjednodušit. Možná se mi líbí proto, že jsem zvyklý na socialistického lva, který na mě působí nejdůstojnějším (možná až zbytečně bojovým) dojmem. Stylizace lva, tak něco mezi první a druhou variantou by mi vyhovovala nejvíc.
Myslím, že pan Štorm heraldice rozumí, ale jeho lvi se mi nelíbí, možná že dodržují pravidla heraldiky, ale výsledek je pro dnešní dobu, kdy je heralidika už poněkud pasé, skutečně trochu nepovedený. V logu ND mi však přijde adekvátní.
Prvorepublikový lev by byl dnes opavdu hodně nefunkční jako značka, je to spíše obrázek. A je otázka, do jaké míry se dnes obracet na heraldiku, když by se znak používal spíše jako logo. Já si myslím, že je třeba heraldiku odložit a dodržovat jen nejzákladnější principy, jako je třeba barva. Zde použitá modrá je naprosto nesmyslná. Modrá byla, pokud se nepletu, použitá až za první republiky pro odlišení čs vlajky od polské.

2. 11. 2010 13:08 Tomáš Brousil

hokič karel: Malý státní znak tvoří červený štít, v němž je stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. (Zákon o státních symbolech České republiky)

2. 11. 2010 12:12 hokič

Každopádně, pokud se nemýlím, co se heraldiky týká, správně je jen druhá varianta, páč lev má stát oběma nohama na zemi v bojové pozici a ne nějak tancovat kozáčka nebo tanec svatého Víta. Stylizace je druhá věc. Případně mě prosím opravte.

2. 11. 2010 01:50 Cancer

Ty návrhy jsou divné jeden jak druhej. Dvojka a trojka je totální patlajda. Vykroucené nohy, zlomená záda, vlající placky a nespecifikovatelné plochy, nohy jak orel, jazyk a pohlaví tak to je naprosto španělská vesnice, tam padla, kam padla. Stylizace je slovo na míle vzdálené.

Nejvíce vyhovující grafická stylizace hrdého a silného lva při zachování částečné anatomie a postoje byla bohužel ta od Hegara. Ostatní jsou parodie na lva. Kompletně je označuji za výsměch což kopíruje vlastně i tento článek o použití státního znaku, také parodie, takže to vlastně sedí.

1. 11. 2010 14:25 font

Jiří Klíma> opraveno. Díky za upozornění.

1. 11. 2010 13:56 Jiří Klíma

Ty jakože začerněný údaje na vizitkách jsou nějaký vtip, nebo jen souhra okolností? (špatně nastavené krytí ve štětci, vysvícený monitor)

1. 11. 2010 12:16 miretc

příznačné, že je ten lev slepý a hluchý, možná by měl mít větší tlamu...

1. 11. 2010 10:38 Tomáš Brousil

Dokud se bude k vizuálnímu stylu ministerstev a státních úřadů přistupovat stylem klipartového vložení "nějakého" hotového lva do "nějakého" rámečku a připsání názvu "nějakým" písmem, bude to vždy stát za hovno.

Každý, kdo se s tím bude chtít porvat na úrovni musí ten znak prostě nově nakreslit. Důstojnou stylizace a adekvátní varianty pro různé velikosti a zobrazení bych očekával jako samozřejmost.

1. 11. 2010 09:40 jana

1 je příliš historizující a má příliš mnoho detailů. Pro mě je teda 1 nejhorší. Nejvíc se mi líbí 2 od Štorma - krásná stylizace a dynamika, ale to očíčko mi tam schází :)

31. 10. 2010 18:40 JK

Pořád jsem přemýšlel, co mi na té dvojce vadí a už vím. Ten lev má zlomená záda. Oproti krásně vspřímené jedničce, je u dvojky nepochopitelně do pravého úhlu krk s hlavou vs. záda... a to ruší...

30. 10. 2010 21:19 dds

asi by to chtělo tu dvojku trošku srazit...zeštíhlet a předělat vršek ocasu...

30. 10. 2010 21:17 sss

nj, ta dvojka se taky používá...to s tim okem je pitomé......v ideálním případě...kombinace 1ky a dvojky - dvojka má modernější dynamičtější tvary a 1ka je teda sice pro mě moc členitá, ale......je zase víc do tý tradice................jinak...je vidět, ež dvojka vychází z toho předchozího(nebo nevim...jestli přesně..ale)...socialistickýho lva- kterej teda e mě evokuje dravost a sílu až agresivitu...ale.....ten socialistický znak není špatný.......prvorepublikový mi připadá takový skoro až z nějakýho kreslenýho filmu...nevim...no..

30. 10. 2010 21:12 vbcv

Nějak se nevyznám...v těch verzích....ale nejdynamičtější mi příde modrá 2ka....ostatní jsou buďto nepovedený nebo zastaralý...

30. 10. 2010 16:35 Duch

Jenom pro doplnění - něco jiného je značka a něco jiného znak - ten má daná svá jasná pravidla i s tím, že se dbá především na popis/blason a heraldikovi se nechává relativně volná ruka vázaná právě popisem a určitými pravidly. Takže z hlediska heraldiky je jedno, jestli se ten lev bude tvářit rozplácnutě, kostrbatě, socialisticky nebo jinak. A můj názor na značku - když už máme malý státní znak - stříbrného lva v červeném poli, tak by i značka měla reflektovat historii - stříbrný lev na modrém poli není českým lvem.

30. 10. 2010 01:19 jaja

nemuzu si pomoct, ale treti mi pripada spise jako zvracejici lev....

29. 10. 2010 23:12 Cancer

Já v tom mám jasno.

1) Ideální varianta
2) Lev přejetý na D1 polským kamiónem bez zaplaceného mítného. Levé oko se mu zaklínilo do vzorku zadní nápravy a jestli nepřezuli na zimní jezdí tam dodnes.
3) Ohořelá varianta. Naštěstí se plastickou operací povedlo předělat končetiny aspoň do podoby Gekona, který bude dobře držet na sklech vládních budov.

To je neštěstí velebnosti a velké.

29. 10. 2010 20:48 ix

ministerstvo ŽP bych nepřipomínal,
někdo se inspiroval u sousedů
viz
http://www.metadesign.de/html/en/2381.html

29. 10. 2010 20:36 Pavel

29. 10. 2010 14:21 speedy

Proč ta 2 nemá oči???

29. 10. 2010 14:10 DH

Mě se tedy nejvíc líbí jednička. Lev je nejdůstojnější a lépe odpovídá umístění do kruhu. Také ho už používá i armáda ČR...
Sjednocení si umim představit, bylo by to tisíckrát lepší než současný zmatek (zmetek) - co předvádí třeba logo min. zdravotnictví aj.....

29. 10. 2010 14:06 stope32.deviantart.cz

Očíslovaný obrázek ve mně evokuje označení Good, Bad and Ugly. Zbytek článku jen popisuje typický bordel v celé státní správě. Měl jsem možnost něco pro nejmenovaný státní orgán designovat a bylo hodně poznat, že nějaká grafická jednotnost je jim šumák...
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.