Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Logo pro české předsednictví složené z barevných kosočtverců

na homepage

Tak jsme se konečně dočkali dlouho utajovaného loga českého předsednictví EU. Nejedná se tedy úplně o redesign loga z roku 2009, jak uvádí vláda, spíše jde o zcela novou značku, ale ostudu nám snad neudělá (byť se již v komentářích baví nad tvarem kosočtverců, které ale podle autorů symbolizují střelky kompasu v barvách členských zemí).


aplikace1

aplikace2

aplikace3

 

„Logo zobrazuje růžici 27 střelek kompasů vyvedených v národních barvách jednotlivých členských států Evropské unie. Jsou to státy rozdílné, ale přesto jednotné. Zároveň tím chceme vyjádřit i to, že nyní budeme navigovat směřování Evropské unie,“ řekla k logu vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Střelky jsou v logu uspořádané do kruhu. Jejich tvar má naznačovat, že Česko bude navigovat směřování Evropy a psát budoucnost unie, zároveň ale mají také připomínat klín na české vlajce, který je v Evropské unii unikátní záležitostí.

Logo a vizuální styl vytvořilo studio Dark Side. Mělo by částečně vycházet z loga minulého českého předsednictví v roce 2009, zároveň ale podle Kotalíkové hledí do budoucnosti.

Motto českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině letošního roku zní „Evropa jako úkol“. Inspiruje se projevem bývalého prezidenta Václava Havla z roku 1996 v Cáchách, ve kterém se zamýšlel nad úlohou Evropy v proměněném světě.

 

verze1

verze2

Co je podle nás ale trochu matoucí (a možná zbytečné), je více podob (verzí) loga. Jako hlavní má být používána ta s prázdným prostorem uvnitř jednoho kruhu střelek nebo ta vyplněná více střelkami (navíc ta má někdy text uprostřed a jindy vedle symbolu)?

Vláda totiž používá na různých aplikacích a platformách pokaždé jinou podobu. Snad jim tedy nějaký grafický manuál říká, kdy mají kterou variantu použít a není to jen o náhodě (jak to na první pohled vypadá)…

 

stare

O pochybách při zadání nového loga (a značkách jiných předsednictví) jsme naposledy psali zde.

Tak jak se představené logo/loga líbí vám? A nebylo by lepší mít jen jednu hlavní variantu (max. v kompozici na výšku a na šířku)?

 

 

DOPLNĚNÍ:

Do redakce nám dorazil email s upřesňujícími informacemi. Autorem loga a vizuální identity českého předsednictví je Vladimír Kotouza, který nám zaslal i ukázky grafického manuálu, z něhož vybíráme (lze rozkliknout pro zvětšení). Autorovi gratulujeme a za zaslané podklady děkujeme. Z ukázek mj. vyplývá vztah mezi logem a doplňkovým grafickým motivem „růžice“. Jedná se o pestrý grafický element, který pomáhá zdobit plochy, propagační materiály a dárkové předměty.

  EU2022CZ-manual-preview-38   EU2022CZ-manual-preview-21

  EU2022CZ-manual-preview-20   EU2022CZ-manual-preview-19  EU2022CZ-manual-preview-17   EU2022CZ-manual-preview-12EU2022CZ-manual-preview-09   EU2022CZ-manual-preview-10

EU2022CZ-manual-preview-05   EU2022CZ-manual-preview-07

EU2022CZ-manual-preview-01   EU2022CZ-manual-preview-49

EU2022CZ-manual-preview-62


Komentáře k článku

27. 6. 2022 20:11

impotentní trochu có

20. 6. 2022 17:08 jakub

za mě je to ok

20. 6. 2022 13:12 Font

Do redakce nám dorazil email od autora identity předsednictví s upřesňujícími informacemi a ukázkami grafického manuálu. Doplnili jsme některé ukázky na konec článku. Autorovi děkujeme.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box