Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Logo pro české předsednictví složené z barevných kosočtverců

na homepage

Tak jsme se konečně dočkali dlouho utajovaného loga českého předsednictví EU. Nejedná se tedy úplně o redesign loga z roku 2009, jak uvádí vláda, spíše jde o zcela novou značku, ale ostudu nám snad neudělá (byť se již v komentářích baví nad tvarem kosočtverců, které ale podle autorů symbolizují střelky kompasu v barvách členských zemí).


aplikace1

aplikace2

aplikace3

 

„Logo zobrazuje růžici 27 střelek kompasů vyvedených v národních barvách jednotlivých členských států Evropské unie. Jsou to státy rozdílné, ale přesto jednotné. Zároveň tím chceme vyjádřit i to, že nyní budeme navigovat směřování Evropské unie,“ řekla k logu vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková.

Střelky jsou v logu uspořádané do kruhu. Jejich tvar má naznačovat, že Česko bude navigovat směřování Evropy a psát budoucnost unie, zároveň ale mají také připomínat klín na české vlajce, který je v Evropské unii unikátní záležitostí.

Logo a vizuální styl vytvořilo studio Dark Side. Mělo by částečně vycházet z loga minulého českého předsednictví v roce 2009, zároveň ale podle Kotalíkové hledí do budoucnosti.

Motto českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině letošního roku zní „Evropa jako úkol“. Inspiruje se projevem bývalého prezidenta Václava Havla z roku 1996 v Cáchách, ve kterém se zamýšlel nad úlohou Evropy v proměněném světě.

 

verze1

verze2

Co je podle nás ale trochu matoucí (a možná zbytečné), je více podob (verzí) loga. Jako hlavní má být používána ta s prázdným prostorem uvnitř jednoho kruhu střelek nebo ta vyplněná více střelkami (navíc ta má někdy text uprostřed a jindy vedle symbolu)?

Vláda totiž používá na různých aplikacích a platformách pokaždé jinou podobu. Snad jim tedy nějaký grafický manuál říká, kdy mají kterou variantu použít a není to jen o náhodě (jak to na první pohled vypadá)…

 

stare

O pochybách při zadání nového loga (a značkách jiných předsednictví) jsme naposledy psali zde.

Tak jak se představené logo/loga líbí vám? A nebylo by lepší mít jen jednu hlavní variantu (max. v kompozici na výšku a na šířku)?

 

 

DOPLNĚNÍ:

Do redakce nám dorazil email s upřesňujícími informacemi. Autorem loga a vizuální identity českého předsednictví je Vladimír Kotouza, který nám zaslal i ukázky grafického manuálu, z něhož vybíráme (lze rozkliknout pro zvětšení). Autorovi gratulujeme a za zaslané podklady děkujeme. Z ukázek mj. vyplývá vztah mezi logem a doplňkovým grafickým motivem „růžice“. Jedná se o pestrý grafický element, který pomáhá zdobit plochy, propagační materiály a dárkové předměty.

  EU2022CZ-manual-preview-38   EU2022CZ-manual-preview-21

  EU2022CZ-manual-preview-20   EU2022CZ-manual-preview-19  EU2022CZ-manual-preview-17   EU2022CZ-manual-preview-12EU2022CZ-manual-preview-09   EU2022CZ-manual-preview-10

EU2022CZ-manual-preview-05   EU2022CZ-manual-preview-07

EU2022CZ-manual-preview-01   EU2022CZ-manual-preview-49

EU2022CZ-manual-preview-62


Komentáře k článku

27. 6. 2022 20:11

impotentní trochu có

20. 6. 2022 17:08 jakub

za mě je to ok

20. 6. 2022 13:12 Font

Do redakce nám dorazil email od autora identity předsednictví s upřesňujícími informacemi a ukázkami grafického manuálu. Doplnili jsme některé ukázky na konec článku. Autorovi děkujeme.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.