Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Frýdek-Místek má novou identitu!

Novou vizuální identitu moravskoslezského města charakterizují dvě vlnovky. Autorem návrhu, který byl vybrán ve druhém kole soutěže a byl upraven i podle připomínek odborné komise, je Štěpán Holič ze studia Lemon design. Gratulujeme!

 

 

Vítězná značka v podobě dvou vlnovek bude oficiálně představena veřejnosti v úterý 19. července ve frýdeckomístecké Nové scéně Vlast. Holič je už podepsán pod novými logy Prahy 11 nebo Příbrami.

 

„Logotyp města Frýdek≈Místek se může zcela nenásilně stát součástí psaného textu. Totéž platí také v případě městských institucí. Řada městských institucí je místo individuálního barevného kódu rozlišena kódem rastru,“ uvádí v prezentaci své práce Holič. Odvolává se v ní také na výzkum z roku 2015, podle nějž si lidé Frýdek-Místek nejčastěji spojují s pojmem město (obecně), dále s řekou Ostravice a se slovy jako domov, zámek a náměstí.

 

Součástí řešení je i rozpracovaná sdílená identita městských organizací.

 

Druhé místo obsadil David Sasín z ostravského grafického studia Designbar, třetí českobudějovická agentura Media Consult Elisabeth Neumannové a Michala Smoly. Účastníkům soutěže, kteří se umístili na prvním až třetím místě, město vyplatí odměny v rozmezí od 30.000 do 120.000 Kč. „S vítězným uchazečem navíc uzavře smlouvu o dílo na vytvoření kompletního grafického manuálu za půl milionu, přičemž součástí je i smlouva licenční, která městu zaručí výhradní a neomezené užívání vítězného loga,“ uvedl náměstek Jiří Kajzar.

Zdroj: http://www.mediar.cz/tvorbu-loga-pro-frydek-mistek-vyhral-holic/

 

Prezentaci si můžete prohlédnout zde.

O soutěži jsme psali naposledy zde: http://www.font.cz/logo/frydek-mistek-druhe-kolo.html

Štěpánovi redakce gratuluje k vítězství a městu Frýdek-Místek k vydařené identitě. Jsme moc rádi, že zde po Plzni můžeme prezentovat další soutěž, která proběhla transparentně, profesionálně a především s jasným výsledkem!

Jak se to líbí vám?


Komentáře k článku

13. 7. 2016 19:03 Jaro

ja se musim vratit k necemu, co je ctyri roky stare.
a to k novemu vizualnimu stylu ceske televize od studia najbrt.
tehdy tady temer vsichni breceli, jak bylo logo od stapana malovce skvele
a nove logo od najbrta je tak spatne. ano, logo od malovce bylo skvele,
nove vedeni ceske televize chtelo navazat na puvodni znacku.
a podle me se ukazalo, ze vysmivane logo najbrta se perfektne ujalo.
je to adekvatni evoluce loga puvodniho a vyborne funguje.
kdyz je v tv tiskova konference, na ktere jsou mikrofony mnoha medii, je ct vzdy videt. a neni to nijak rusive. ma to spravny vyraz, na obrazovce logo take funguje skvele, vcetne stolu v newsroomu.
takze vsem bych doporucil: klidek, nechte to fungovat, cas ukaze!

13. 7. 2016 09:20 elelukus

Podle mě tam byly originálnější návrhy.

12. 7. 2016 13:31 stará škola

Konečně něco co je zajímavé jak nápadem, tak i typografickou a tvarovou čistotou celého konceptu.

11. 7. 2016 09:41 @standakaluza

Stejně jako do zblbnutí omílané Porto, i F–M vypadá jako omalovánka pro předškolní děti.Je to poslední dobou dost trendy, co? Za pár roků vlna vektorových obrysů opadne a bude nový výběrko :))
Bohužel, na rozdíl od White Studia, dekoraci kvůli tučným čarám a tmavým sytým plochám trošku chybí vzdušnost.
Ale jako celek je to fajn, při srovnání s jinýmy výběrky to mohlo dopadnout o dost hůře :)

8. 7. 2016 22:36 ALA

Díky za rozumný koncept, ať již "komukoli" - k otázce originality > sorry, ale nic nového už nikdo neobjeví, protože už tady všechno bylo. Jinak ano opravdu dnes každou druhou práci začínám tím, že hledám jestli se příliš neblížím jinému autoru!!! Pomineme-li považovat za novinku dělání naprostých hovadizmů viz předchozí diskuse k témuž.

8. 7. 2016 19:00 Black Poncho

...zkoušel jsem spočítat kolikrát se objevilo slovo Porto a kolikrát Frýdek-Místek...ale usnul jsem nudou :-) Porto Neporto, za Frýdek Místek jsem rád....bohužel na misce vah ani spolu s Plzní, Příbramí a Botanickou zatím nepřeváží tunu zklamání z Janáčka, Uherskohradišťského divadla, Blatné, Liberce, České potraviny......... ale buďme rádi alespoň za tyhle vlaštovky :-)

8. 7. 2016 14:30 DH

Me to tedy to Porto nepripomina. Na prvni pohled je tohle nekde jinde, Porto pouziva jen hodne vzdusne linky, tady pusobi ilustrace jinak, ma mnohem vice "hmoty", objekty jsou i plné, navic rastry atd... Za me palec nahoru a z finalistu nejlepsi prace.

8. 7. 2016 14:29 Johny

Peters: samozřejmě své portfolio mám, ale zde vystupuju za sebe, nikoliv za své studio a jsem rád, že mám tyto dvě věci oddělené. Tohle není moje firemní prezentace a pokud tedy chcete, abych se s tím osobně propojil a vystoupil z anonymity, to samé očekávám od vás, to je myslím si pochopitelné.

Inspirace je zřejmá, jak jsem psal níže. Pokud by se stalo (a párkrát se to v mém případě opravdu stalo), že narazím na něco podobného, zvážím, zda-li je vzhled identity/loga tak stejný a obor podnikání obou entit natolik podobný, že by mohlo dojít k záměně a podle toho nabídnu jiné řešení (tak jako správě udělalo studio zde a jak už jsem několikrát níže zmiňoval). Samozřejmě i kdyby to znamenalo celé předělat. Ale v danou chvíli to není jen na mě, ale i na klientovi. Na mě je mu vysvětlit jako profesionál důsledky, nové náklady se změnou spojené a zda-li se to vyplatí nebo nevyplatí. Soutěže mají navíc trochu jiná specifika, které jsou často dána tím, že děláte jen jeden návrh, že vstupujete do risku, že nebudete vybrán a nic se vám nezaplatí atp. - o to ale samozřejmě by také měli být autoři více zodpovědní a neuchylovat se k plagiátorství, protože v tu chvíli je to dosti nefér vůči ostatním zůčastněným (nemluvím zde o výherním návrhu teď, jak jsem zmínil, vítám přístup autorů a fair mi přijde dostatečně).

8. 7. 2016 14:09 robot

> Peters: tak to je snad poučka č.1, udělat si rešerši toho co dělám. Aby právě nedošlo k něčemu podobnému. Pokud by porto byla vesnice o 3 lidech z uzbekistánu, tak je jasné že to asi nikdo nedohledá. Ale pokud je to město o určité velikosti tak by grafický designer měl mít přehled. Obecně myslím že naopak rešerše neovlivní tvojí práci, ale můžeš se tohoto vyvarovat a nebo se tím inspirovat a posunout to dál. To jsou úplně rozdílné věci, přece. Ten kdo se zavře ve tmě a "dělá si to svoje originální" podle mě mrhá časem i talentem. I když i to může občas fungovat.

Celkově mi u tohoto návrhu moc nesedí zmíněná nejednotnost vizuálu a kreseb, to se mi moc nelíbí.

8. 7. 2016 14:07 Peters

Tak to s tou prezentací například v Itálii jste popsal jasně a rozhodně v tom máte pravdu :-). Ale jak uvádíte, tak prezentovat se tím bude město a uvádíte: nebo bude muset obětovat to, že si utrhne z ostudy kabát. Z toho bych řekl, že je na straně města, aby si nevybralo takovou identitu, nebo se pletu? Ale zde se řeší, že autor se rozhodně inspiroval Portem (jelikož se nemůže stát, že to Porto opravdu neviděl, jelikož by každý grafik měl znát každou práci, která existuje :-)). Ale to tedy řešit nebudeme no. Já se napříkald ptal, zda má tedy autor (například, pokub by jste se v takové situaci ocitl třeba vy osobně) projekt okamžitě ukončit, a začít znovu, pokud se něco podobného objeví například den před odevzdáním? A omlouvám se, také tu nechci něco bez výsledku řešit :-). Myslel jsem, že v současné ''internetové'' době máte nějaké webové stránky svých prací, jelikož vystupujete jako profesionál a odborník (to soudím i z komentáře u Blatné, kde jste navrhoval, že by jste udělal logo bez nároku na honorář jako reakci na loga v soutěži). A to ať už jste grafik ''soukromník'', nebo člen nějakého studia, které by se asi mělo veřejně prezentovat svou tvorbou. Mě jen zajímalo, kdo tu vlastně ty projekty hodnotí, ale dobrá tedy, nevadí :-). Jelikož od Vás nepotřebuje žádný projekt, tak je zbytečné se nějak dohadovat na prezentaci Vašich prací. Čekal jsem, že budete mít nějaké webovky s portfoliem. Každopádně Velice děkuji, zase vím o něco více. Přeji Všem hodně úspěchů.

8. 7. 2016 13:37 Johny

Jako tyhle smyšlenky jsou krásné ale úplně zbytečné. Nejsem tu pro žabomyší války:

Identita neznamená identický. Znamená to unikátní jednotný vizuální styl kterym se daná instituce prezentuje. To z logiky věci zaniká, pokud se obejvuje prakticky stejná věc jinde. Na evropské úrovni by se takto tedy města nikdy nesměla prezentovat, protože pro nezasvěceného jen podle vzhledu dokumentů by splývala. Pokud se pak Frýdek-Místek bude chtít prezentovat dejme tomu na festivalu v Itálii, očividně nebude moct, protože má stejnej vizuál jako Porto, nebo bude muset obětovat to, že si utrhne z ostudy kabát. Z toho vyplývá, že taková identita postrádá svůj hlavní smysl - být jasně identifikovatelná, nezaměnitelná a jedinečná. To kolik jste na tom strávil času nebo práce v tom nehraje žádnou roli. Jakmile je to plagiát (a i kdyby byl neúmyslná shoda), není to funkční identita. O to podstatnější je to problém v případě světoznámých identit jako je Porto. Samozřejmě pokud máte zájem o moje práce, budu rád, když mi přiložíte vaše osobní kontakty a celé jméno a na základě toho se můžeme domluvit na prezentaci mých osobních prací ;-)

8. 7. 2016 13:13 Peters

> Johny: ten kdo přijde druhý, má smůlu. Takže každý by měl začít tím, že bude několik desítek hodin na internetu usilovně hledat, zda už něco takového náhodou neexistuje, stejně tak tedy asi porota..? A pokud nic nenajde a začne s projektem, který bude dělat třeba 3 týdny a den před odesláním do soutěže se na internetu objeví něco podobného (nebo se to tedy nemůže stát, že někdo na druhém konci světa dělá současně něco podobného??), tak už to tedy vlastně kopíruje a měl by začít znovu? Jen se tedy ptám? Upozorňuji že nejsem z oboru, abych předešel nějakým zbytečným 'ńarážkám'', viz.: "designerů" co vykrádaj návrhy někoho jiného a vedou naprosto stejné řeči o náhodě a vzdálenosti. Jen jsem byl zvědav, jak dopadne tato soutěž a z toho důvodu se o to zajímám. Chtěl bych tedy znát názor opravdového profesionála a pokud přiložíte nějaký link na Vaše portfolio, budu velice rád, když se poučím, jak mají vypadat kvalitní a originální výsledky. Velice děkuji.

8. 7. 2016 12:50 Johny

Tak o té nenáhodné inspiraci s Portem tady vůbec nemůže být žádná diskuze. Kdo se podívá, jak ty identity fungujou a dojde mu ten koncept "stavebnice", rozhodně nemůže tvrdit, že se jedná o nechtěnou náhodu ;D I kdyby ano, ten kdo přijde druhý, má smůlu a měl by zvážit jestli tedy nezaujmout jiný přístup, když zjistí, že už něco identického existuje. Ale nebudu to řešit, je mi to fuk. Tohle jsou základní poučky stejně jako "nekrást" sw a je na každým, jak si to v sobě morálně srovná. Denně se objevují stovky "designerů" co vykrádaj návrhy někoho jiného a vedou naprosto stejné řeči o náhodě a vzdálenosti ;-)

Scheni: jj, to je co říkám, že očividně na základě toho vznikla novější část identity a je tedy teď otázkou, co bude město používat. Ty dvě věci spolu funkčně docela korespondují a tak bych byl spíš rád, aby z té novější části se převedly prvky do Porta a přinesly tam tak něco nového a Porto zůstalo jen vlastně rozpracovaným konceptem pro soutěž, který ukazuje fungování loga na zjednodušené, již existující, identitě, která se teprve vykrystalizuje po zakotvení zakázky - tak jak je to jinak naprosto běžné u soutěží.

8. 7. 2016 11:54 Scheni

Frýdek-Místek beze sporu získal kvalitní prezentaci, za kterou se podle mě nemusí stydět ani skrze tu podobnost. Akorát jsem asi z toho Porta už tak nějak otrávený, prostě ho teď vidím téměř ve všem, i v tomhle výběrku z něj čerpaly inspiraci 3 projekty z těch co postoupily. A to nejen skrze line icons, které jsou teď fakt všude...

K samotné identitě, když už jsme u toho. Trochu mě příjde, jakoby tu byly spojeny 2 různé koncepty. Ikony budov vs. rastry. K dokonalosti by to chtělo tyhle 2 části trochu více provázat. Takhle když dám vedle sebe citylight Frýdek-Místek, plakát Street art festival a označení Beskydského informačního centra, trochu se ztrácí pocit, že jde o související věci. Ale to jsou koneckonců věci, které se teď po výběrku budou stejně asi ladit...

8. 7. 2016 11:36 jakub

Porto neporto, ono udělat pro město identitu, kde by byly vektorově nakreslené dominanty města - budovy, ani moc jinak udělat prostě nejde...
Ano, možná ty domky můžete nakreslit vodovkama, ale to už asi také někde někdo dělal.
Mě osobně tedy toto srovnávání připadá od věci, asi jako kdyby někdo říkal tvůrci písem, že "podobný" grotesk už taky někdo dříve dělal. Prostě styl vektrorových liniových kreseb a ikon byl a bude dále v různých obměnách.
Podstatné pro mne je, že to autor opravdu sám poctivě a pracně kreslil a nejsou to jen převzaté ilustrace z fotobanky...

8. 7. 2016 11:13 Peters

Viděl jsem celou řadu projektů (ze zahraničí), u kterých byla podobnost s Portem. Každý den vzniká po celém světě několik prací a nemůžete se divit, že se najdou 2 a více, které se budou v něčem podobat. Pokud by se mělo něco komentovat, tak práce samotná, a ne stále řešit, zda je (nebo není) nějakým způsobem podobá dílu, které vytvořil někdo jiný stovky, nebo tisíce kilometrů daleko... Byl jsem svědkem toho, kdy autor přišel s nápadem (dle jeho názoru to bylo něco nového) a následně byl upozorněn, že něco takového už vzniklo. Je možné, že autor to Porto vůbec neviděl. Pochybuji, že každý z Vás zná všechny grafické práce z celého světa od všech grafiků.

8. 7. 2016 09:28 Scheni

Práce je to bez pochyb kvalitní, ovšem ta inspirace Portem mě taky trošku hlodá. Není to v žádném případě bezmyšlenkovitá kopie, ale cítit to tam holt je. Asi bych to přešel, kdyby se ovšem stejný autor neinspiroval Porem už u loga Příbrami (nutno podotknout že také dobře zpracovaného). Takhle jsem z toho poněkud rozpačitý...

7. 7. 2016 23:19 Johny

jakub: Ale to město je použité stejně. Myslím, že jako grafici bychom si podobné "inspirace" mohli s klidem odpustit :-) Naštěstí je následně vidět, že se to od toho odklání a vizuál nabízí druhou možnou cestu. Již tu proběhla diskuze o shutterstocku a z mého pohledu to ani zde není "úplně jedno" a vůbec nezáleží na tom, kolik lidí to kde zná ;-) Ještě by se dalo přimhouřit oko, pokud by šlo třeba o jinou instituci nežli město, ale když jde vlastně o stejný produkt se stejnou identitou, je to, alespoň z mého pohledu, přinejmenším trochu trapné.

7. 7. 2016 21:25 Black Poncho

Opět radost !! Uz jen proto, ze TAKHLE by mela vypadat soutez. A proto, ze po vyhlaseni nezustava pachuť, ale dobrej pocit. A jestli to vsichni dotahnou az do konce, nazval bych to Setkani profesionalu na obou stranach. Sam jsem se ucastnil a i pres neuspech mam fakt radost jak z viteze, tak z komunikace s mestem. Je to za posledni dobu dalsi skvela prace, tak at je jich cim dal vic!!! Super a palec nahoru!

7. 7. 2016 21:10 Johny

Jsem rád, že se to od toho Porta odkloňuje a jsem zvědav, kam se to dál posune. Jinak to vypadá kvalitně, použitelně. Nebudu opakovat co jsem říkal už u minulého. Taky gratuluji :-)

7. 7. 2016 20:54 jakub

ih: i kdyby styl vektorových domů byl nakrásně trochu podobný Portu, není to vlastně úplně jedno??? Kolik lidí v ČR to kromě pár grafiků zná? Navíc logo je jiné. Za mě celkově super.

7. 7. 2016 20:40 lh

porto po kolikate uz?
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.