Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Botanická zahrada Praha má nové logo

 

Trojská botanická zahrada se u příležitosti pětačtyřicátého výročí svého založení rozhodla pro vizuální proměnu. Vítězem hodnocení, ve kterém se práce posuzovaly anonymně, se stalo Studio Najbrt. Botanická zahrada nové logo představí 21. března 2015 na první jarní den, kdy zahajuje sezónu. Vizuální styl se bude v mezičase ve spolupráci se Studiem Najbrt ještě dále vyvíjet.

Trojská botanická zahradazhruba před měsícem ve spolupráci s Unií grafického designu vyzvala české designéry a grafiky, aby pomohli zahradě zatraktivnit vizuální komunikaci. Na výzvu zareagovalo celkem 51 soutěžících, kteří do veřejného výběrového řízení přihlásili celkem 88 návrhů vizuálního řešení.

O vítězi, Studiu Najbrt, rozhodla v pátek 28. listopadu hodnotící komise, v níž byli zastoupeni odborníci na vizuální styl prof. akad. mal. Rostislav Vaněk, Ondřej Kafka a Ondřej Fučík a za zadavatele pak Martina Kaderková a Ing. Eduard Chvosta.

Z nového loga jsem nadšená. Je velmi nezvyklé a myslím, že nás dokonale odliší od ostatních institucí. Má silný piktogram, který lze použít samostatně, což jsme chtěli. Velké B složené z květin, listů a větviček svým stylem navíc s jistou pokorou odkazuje na tradici starých herbářů,“ říká Věra Bidlová, ředitelka botanické zahrady.

Vítězné logo nejlépe vystihuje naši vizi a celkovou filozofii zahrady. Chtěli jsme originální nezaměnitelné logo, které bude funkční v nejrůznějších aplikacích. Důležitý pro nás byl celkový vizuální koncept, jenž sjednotí různorodé aktivity zahrady. Jsme přesvědčení, že jsme vybrali dobře. Logo vystihuje rozmanitost zahrady, navíc se s ním dá dobře pracovat. Rádi bychom se Studiem Najbrt vyvinuli jeho jarní, letní, podzimní a zimní verzi tak, aby odráželo proměnlivost zahrady ve vztahu ke čtveru ročních období. Logo ze všech předložených prací nejlépe zapadá do našeho konceptu magické zahrady, která budí okouzlení a úžas, ale současně nabízí i poznání a proměnu tomu, kdo do ní vstoupí,“ hodnotí výběr náměstkyně pro marketing a PR Martina Kaderková.

Podle slov náměstkyně porota návrhy posuzovala na základě předem stanovených kritérií. Pro zachování maximální transparentnosti je hodnotila anonymně. Členové hodnotící komise byli seznámeni se jmény účastníků, kteří podali nabídku, až po skončení výběru. „Na samotný závěr jsme přiřadili deset nejlépe hodnocených prací ke konkrétním designérům a čekalo nás velké překvapení. Studio Najbrt bychom jako autora námi vybraného loga vůbec netipovali. Je to velmi nezvyklé výtvarné řešení pro toto renomované studio. Na spolupráci se těšíme a věříme, že se nám společnými silami podaří zahradu posunout zase o kus dál,“ říká náměstkyně.

Na jaře budou všechny došlé práce umístěny ve výstavním sále Botanické zahrady Praha, kde si je bude moci prohlédnout široká veřejnost. Zahrada by tak ráda poděkovala všem účastníkům, kteří jsou srdečně zváni na vernisáž s degustací vína z místní vinice a kteří od zahrady jako poděkování obdrží celoroční permanentky.

Velmi nás potěšil zájem o naši zahradu a také si vážíme energie i schopností všech designérů, kteří do výběrového řízení investovali svůj čas. Upřímně jsme ani nečekali, že se zúčastní v tak hojném počtu. Mnohé z nápadů jsou nesmírně inspirativní a originální a my se o ně rádi podělíme,“ doplňuje Věra Bidlová. Botanická zahrada Praha se také podle slov ředitelky rozhodla odměnit šest autorů, jejichž práce se umístily na prvních pěti místech, „skicovným“ ve výši patnácti tisíc korun.


 

Přehled nejlépe hodnocených prací:

1.

STUDIO NAJBRT, s.r.o.

(varianta II)

92,54

2.

MgA. Klára Spišková

(varianta II)

86,84

3. – 4.

(třetí pořadí)

ReDesign s.r.o.

(varianta II)

75,50

3. – 4.

(třetí pořadí)

Mgr. Filip Blažek

75,50

5.

(čtvrté pořadí)

Báze 3 studio s.r.o.

(varianta II)

68,36

6.

(páté pořadí)

Colmo v.o.s.

65,38

 

 

Ukázky nejlépe hodnocených prací (v přiložených PDF najdete včetně aplikací):

1. místo: Studio Najbrt  dokument Adobe PDF

 

 

2. místo: MgA. Klára Spišková  dokument Adobe PDF


 

3.–4. místo: ReDesign  dokument Adobe PDF

 

 

3.–4. místo: Mgr. Filip Blažek   dokument Adobe PDF

 

 

 

5. místo: Báze 3 studio  dokument Adobe PDF

 

6. místo: Colmo  dokument Adobe PDF
 

 

V příštím Fontu přineseme rozsáhlou reportáž z průběhu soutěže a ukázky dalších návrhů.

Jak se vám vítězné logo líbí?


Komentáře k článku

8. 1. 2015 10:01 Antonín Boháček

Nové logo spíše připomíná cirkusový paskvil barevných rostlin, nežli seriózní logo. Při reprodukci se hodí tak leda na plakát, v menším formátu ztrácí veškerý vtip, o půvabu pak také nelze hovořit...
Toto logo by mohlo zájemce o botanickou zahradu spíše odradit...

3. 1. 2015 13:58 Marek

6. naj.

2. 1. 2015 00:52 Honza B.

Původní logo bylo logem a celkem slušným, vítězné logo mi přijde do značné míry nepoužitelné a rozhodně velkým krokem zpět. V menších velikostech nebo při pohledu z dálky (třeba na plakát) na tom není nic vidět. A ani ve velké velikosti mě nějak neoslovilo. Logo je přitom často prezentováno v malé velikosti. Druhé místo mi přijde vizuálně naprosto příšerné – včetně prezentačních materiálů v PDF. Vypadá to, jako když si někdo hrál ve Wordu a zkoušel si všechny fonty. Se zahradou to nemá společné vůbec nic. Tedy bez nápovědy v podobě toho inpiračního zdroje by na to nepřišel ani jeden z 1000 lidí. A nápovědu pochopitelně nikdo mít reálně nebude.

Nejvíce se mi líbí 5. návrh, jako další v pořadí bych dal 6.. S odstupem pak 3. a 4. návrh (dle pořadí na této stránce). A 1. a 2. návrh jsou pro mě nepoužitelná.

27. 12. 2014 21:33 petr2

A možná ten Karel Svolinský

27. 12. 2014 16:56 petr

Dožínky nebo Jožka Úprka?

21. 12. 2014 09:41 Satan

SUPER citelnost loga na vizitkach! :-D Tak odflakanou praci sem davno nevidel...

18. 12. 2014 19:52 Za co, pane bože, za co?

z mechu a kapradí,
jen Křemílek a Vochomůrka chybí

bizarní, magické, originální a odvážné asi jak od Arcimbolda

17. 12. 2014 10:01 Lucia Kocmanova

Logo je bezva. Klobuk dolu za vyber poroty! Vitazovi gratulujem a tesim sa na nove vizualy.

16. 12. 2014 16:47 wein

>Jakub Michl
Říká vám něco třeba Cihlář-ZOO Praha?

16. 12. 2014 13:10 Radim Zahraj_Typo&design

Najbrti ala "Babička" Boženy Nemcové....nekomentuji dale...

Krome 2. jsou ostatni loga - klasicka, nicnerikajici, touztubylo, zadnynovynapad

K tomu 2. mistu: Ja nerozumim tomu, proz se puvodni myslenka (ktera je zde opravdu tezce rozpoznatelna a zavadi odkazem na ideu) uplne vytratila na ukor citelnosti...proste napad, ktery zustal na pul cesty....Ale tohle logo me zaujalo nejvice, vice nez ostatni logotypy...jen by melo vypadat kapku jinak...

15. 12. 2014 16:37 Jakub Michl - Beneš & Michl

@wein: Bohužel, zatím ne. Neznám žádný příklad loga takto velké instituce v ČR jako je tento (což neznamená, že není, jen o něm nevím). Zde je to o to více lepší, že je to podpořeno uznávanou autoritou v podobě známého a uznávaného studia.

15. 12. 2014 12:35 Klára

Docela by mi zajímalo všech 50 návrhů. Jen aby byla vidět úroveň českého grafického designu. Tady desítky hanlivých příspěvků od designérů, kteří se také mohli přihlásit. Za mě osobně nevyhrál ani jeden. Všechno je to průměrný, prvoplánový a výtvarně obyčejné.

15. 12. 2014 10:16 wgx

Musím se přiznat. Na první pohled trochu zklamání. Písmeno B prorostlé lístkami a větvičkami malinko prvoplánové.. Barevnost zvláštní, dokonce bych řekl odvážná.. poté, co se ale koukám na aplikace, s úžasem zjišťuju, jak to do sebe všechno pěkně zapadá a že se mi to prostě líbí.. A vůbec mi nevadí, že se při nejmenší možné velikosti ztrácí detaily, protože i tak pořád vidím živý florální motiv a nepotřebuju vidět každý záhyb a lísteček. Takže nakonec musím říct: u mě dobrý ;)

15. 12. 2014 02:21 Swantoviet

Za mě Blažek (nebezpečně se blíží Botanicule a Samorostu od Amanita Designu :-D) a ReDesign (dobté plakáty, až na to Jaro. To je moc brutus). Colmo má bronz. Najbrt mě moc nepřesvědčil a tak má bramborovou placku.

14. 12. 2014 23:14 wein

>Jakub Michl: Promiňte, že se ptám, ale nějak nechápu Vaše nadšení. To jste dodnes neměl k dispozici žádný příklad „dobré porady“ k obhajobě svých log?

- Původní logo BZ nebylo špatné, problém byl spíš v tom, že se nepromítlo do nějakého výraznějšího jednotného stylu zahrady. Měli vůbec CI Manuál? Takže nové logo, dle mne značně komplikované a choulostivé, viz předvedené zmenšení, to asi nezachrání, ale třeba se to Najbrtům podaří, byť ukázky nenaznačují, že by se mělo se základním tvarem (a barvou) loga nějak hýbat. No, držme zahradě palce.

- Je s podivem, že se mezi upřednostněnými logy/styly neobjevuje žádný, který by reflektoval skleník Fata morgana (dle webovek zahrady evropský unikát). Že by to bylo v zadání?

14. 12. 2014 19:49 Karel

omluva za čárku ve jméně>Staníček

14. 12. 2014 19:46 Karel

>Stáníček: Snažím se všimnout, ale zkusil jste si je zvětšit? Jsou stejně komplikovaná-bohatá jako nezmenšená. V čem vidíte úpravu vy?

14. 12. 2014 11:03 Jakub Michl - Beneš & Michl

Osobně jsem nadšen. Logo je jiné, netradiční, honosné, dustojné a pomůže zahradu odlišit od všech ostatních. Nejvic na mě působí jeho použití na plakátech. Tam jsem řek jen "wow".

Jsem rád, že je v ČR někdo takto odvážný - a to jak dodavatel tak zadavatel.

Všichni můžeme být rádi za tento odvážný krok. Dává nam to argumenty při obhajobě svých log u jiných klientů... až nám někdo poví: "Vzdyt se to bude spatne pouzivat", můžeme reagovat: "Mrknete na botanickou zahradu, jak si s tim krasne poradili." :)

Vnímám to jako příležitost pro výrazný posun grafického designu v ČR.

14. 12. 2014 01:29 Ondřej

Hmm, jediné 6. místo by se dalo považovat za logo, zbytek je bez nápadu, zbytečně složitý, a spíš možná cvičení á la "kdo dokáže lépe do Illustrátoru překreslit rozsypané listí"... O paní magistře umění ani nemluvě. :-(

13. 12. 2014 21:23 lh

celkove je finalni setka pro me zklamanim - redesign spatne aplikace, filip blazek jak mam jeho prace rad - uplne mimo, 2,5,6 impotentn nebo stokrat videne. Najbrtum nelze uprit originalitu, ale logo je jak z kremylka a vochomurky, moc komplikovane, v male velikosti to vypada jako chuchvalec z pupiku. Ale maji pekne aplikace, ale nejsem si jisty jestli to bude dostatecne komunikovat napr. v metru.

12. 12. 2014 15:00 Tomáš

6. místo u mně vítěz. Podle mého lze poměrně složitou strukturu, jakou je list se všemi detaily, květ, strom a cokoliv dalšího souvisejícího s botanickou říší, kombinovat jen s jednoduchou značkou. A to se u šestky povedlo.

12. 12. 2014 12:32 Ladislav Hoskovec

Botanická zahrada hl. m. Prahy patří u nás k zahradám spíše mladým, navíc zcela jistě k těm nejmodernějším. Nějaké evokace starých iniciál mi v tomto případě připadají jako nepatřičné. Logo by mělo vypovídat o instituci - tohle o zahradě neříká vůbec nic, spíš naopak mate. Starý koniklec byl lepší - ten alespoň konstatoval, že na území zahrady se nacházejí i původní stepní lokality.

12. 12. 2014 12:23 HEHE

Jasněji bude na jaře, po zveřejnění všech přijatých návrhů. Zřejmě se mezi cca sto pracemi nic výrazného neobjevilo a od toho je odvislá první šestice.

A nebo jsou výsledky dílem vkusu komise. To by v podstatě odůvodnilo dvakrát "stock vector" koláž a dvakrát "B". Kolážovité logo by mohlo být super např. pro sexshopy, sestavené z análních kolíků roztodivných tvarů a nebo vlastně pro cokoli. Zařadím to do svého repertoáru a budu měnit jen tvar a obrázky.

V druhé variantě pojetí ani moc nechápu potřebu vizualizovat "B". Kdyby se dělalo logo pro "Botanicus... Váš bylinný čaj pro krásné sny", tak to pochopím.

Vítězný návrh žije z obou paradoxů. Jako návrh na čajové obaly ok. Design publikace o herbářích k tématické výstavě také ok.

12. 12. 2014 10:35 marek

Nevěřim tomu, že to co vyhrálo, dělali Najbrti. Dyť ta typografie je špatná :) Symbol má něco do sebe a verim tomu, ze se to da zajimave rozpracovat.

Nejvíc v pohodě mi přijde 5. místo. Dokážu si ho představit v různých modifikacích a aplikacích.

6. vypadá spíš jak symbol nějaké rybárny.

12. 12. 2014 09:58 Font

Příspěvek byl smazán na žádost jeho autorky.

12. 12. 2014 09:54 Abu

Najbrti i za me jednoznacne nejlepsi, i kdyz rezervy tam jsou...

12. 12. 2014 09:41 Smazán příspěvek

Proč byl smazán příspěvk paní z Botanické zahrady? Může mmě odpovědět někdo z Fontu? Děkuji. Smazán příspěvěk

12. 12. 2014 09:28 Jiri Cerny

Vitezne logo je provokativni s jasne baroknim kontextem. Ale aby "vyznelo" tak bude muset byt velke jak krava + botanicka muze zapomenout na propisky, vysivky na trika atd atd.

A jenom mala poznamka k anonymite souteze - Najbrti velmi decentne zakomponovali do vizualu svoje logo Hl.m.Prahy. Technicky vzato je to na hrane vylouceni pro nesplneni zadavacich podminek (Zadavatel požaduje, aby nabídky předložené na listech A3 ... nebyly označeny logem ani jinými písemnými údaji či grafickými značkami, na základě kterých by byla hodnotící komise schopna při hodnocení idenitifikovat konkrétního dodavatele).

12. 12. 2014 08:40 Klara Zapotocka

Vubec nechapu, jak se ve vyberu mohla ocitnout loga 2 a 5. Dvojka je uplna blbost, ty aplikace na orientacnim systemu strasny, rusi to a boli do oci. Petka je strasna, ale strasna nuda. Logo typu unilever kde se da na hromadu sesbirat prakticky jakykoli miniilustrace a k tomu soupnout nazev subjektu o ktery jde... Nemluve o nuuudnejch aplikacich typu fotka a na ni naplacly logo. Ach jo.
Vitezi gratuluju.

12. 12. 2014 00:53 Miroslav Hlavička

Vítězným logem jsem nadšený. Ta krásná starosvětskost. Ten odkaz na staré herbáře, na floristické motivy slavných malířů, na mé dětství, kdy jsem si z větviček a lístků taky sestavoval nápisy. To logo VONÍ, není to jen grafický symbol. Krásně funguje ve velkém i v malém, v barvě i monochromu (což se o některých soutěžních konkurentech říci nedá). Jsem rád, že nevyhrála sterilní a nudná šestka. Takové logo se naprosto nehodí k něčemu tak živému a přírodnímu, jako je botanická zahrada. Když se dívám na šestku, vidím sterilní skleník, kde pohybují roboti a pracovníci ve skafandrech a já to smím pozorovat jen schované za sklem. Ne, to není botanická zahrada.

Najbrti velmi překvapili odklonem od minimalismu i tím, že si dovolili nepoužít ani kapku zelené barvy. Tleskám jim a velmi se těším, až bude logo nasazeno do akce.

12. 12. 2014 00:45 Petr Staníček

Jsme nadšený a mám z toho radost. Je to – v dnešním kontextu – hodně jiné, na Najbrty hodně netypické a odvážné. Udělat dnes, kdy všichni používají jenom k uzoufání nudné minimalistické tvary (a speciálně od Najbrtů by člověk čekal něco jako je ta šestka), logo odkazující nejmíně sto až dvě stě let zpátky, ke starým herbářům i barokním iniciálám, to chce nápad i koule. A udělat pro botanickou zahradu logo, které úmyslně neobsahuje ani ždibec zelené, to je supr fór. Moc se mi to líbí a těším se na aplikace.

Všiml si vůbec někdo, jak mají chytře upravený ty zmenšený verze loga?

12. 12. 2014 00:11 Miroslav K.

Musím říct, že jsem h o d n ě zklamaný a překvapený. Díky přísným pravidlům jsem se (jako asi spousty dalších) nemohl zúčastnit a dost se těšil na vítěze, ale tohle jsem fakt nečekal. Nechápu hodnotící komisi a jsem zvědavý na ohlasy návštěvníků. Pokud byla obava o schopnost dokončit zakázku u grafiků a studií, kteří v posledním roce nerealizovali "velkou" zakázku, tak myslím, že tady se bohužel ukázal výsledek. Gratulace Najbrtům ( a to je mám fakt rád ), myslím, že překvapili sami sebe :-) Mně osobně se líbí 5. místo (Báze 3 studio), ale jinak bráno poměrem cena/výkon je to obrovský krok zpátky. Škoda, veliká škoda.

11. 12. 2014 23:58 krystof dolezal

je zcela nepochopitelne a to beze zbytku, ze vyhralo neco tak neatraktivniho, nezajimaveho, nelibe formy i barev. rekl bych az zaostaleho. diky sestemu navrhu skupiny Colmo jsme mohli mit reprezentativni identitu vyznamne botanicke zahrady. bohuzel tomu tak opet nebude. logo s cislem sest, je jednoduche, jednoznacne, moderni a velice elegantni. gratuluji.
gratuluji nam vsem, ze je opet v ocich sveta se za co stydet.
s pozdravem krystof dolezal

11. 12. 2014 21:12 Miloš

U vítězného návrhu mi nějak uniká význam těch barev...

11. 12. 2014 18:57 Petr Šolín

Pardon za preklepy. Zlobi iPad :-)

11. 12. 2014 18:56 Petr Šolín

Jestlize nove logo ma charakterizovat zahradu, tak je mi vas trosku lito :-) Charakterizuje max to, ze tam mate asi pekny chaos a nevite co chcete.

Logo cislo 6 je za me dost slusne provedene a je hlavne simole a moderni. V kombinaci s vizualem, ktery je k nemu prilozen je takrka dokonale. Za ke take favorit.

11. 12. 2014 18:16 HEHE

Speedy: tak on občas někdo může mít i jiný názor než ty a ani to nemusí být automaticky pitomec, takže možná interní problém na tvém přijímači. Ale já osobně pitomec jsem, o tom žádná.

11. 12. 2014 16:58 speedy

Loga zatim nehodnotim, ale nechapu ty pitomce (tady i na FB), kteri stale podsouvaji vitezstvi Najbrtum kvuli jmenu. Soutez byla anonymni.

11. 12. 2014 16:30 Jakub

Nechci být za chytráka, jako někteří závistivci zde, co jen kouknou a hned vědí, že by to určitě udělali líp (proč neudělali?). A musím říct, že čím déle na to koukám, tím se mi vybraný návrh líbí víc. Rozhodně je nejvíce výrazný a zapamatovatelný. Těším se na další aplikace, kde bude předpokládám hra s různými větvičkami a listy dále rozvíjena. Blahopřeji.

11. 12. 2014 16:18 HEHE

Opravdová sračka sestavená ze stock vectorů za pár centů. Gratulace studiu Najbrt k opětovnému obhájení prvního místa v kategorii "Udělejme sračku a ti blbci to ještě zaplatí".

11. 12. 2014 14:49 Petr Parkan Janda

6 je krasny logotyp. Nekomplikovany, cisty, jasny, symbol listu v B je napadity element a jeho pouzitelnost na vysoke urovni. Zjednodusovat navrh 1, ktery je prave postaven na na maximalni detailnosti a strukture neni dobry napad, ale spatny navrh to neni, jen tu pouzitelnost vidim hodne omezenou.

11. 12. 2014 14:24 jolly

Je to rozhodně malý krok pro vítěze a velký skok zpátky pro zadavatele. Toto přece není logotyp, ale špatný obrázek.
V maximálním zmenšení se z něj stává podivná machule. Barevnost je tak málo kontrastní, že je nezajímavé i u zvětšení. Písmo chraňbůh Ariel, možná Helevetica. Pokud to není žert tak zklamání je málo a palec... ani ne dolů.

11. 12. 2014 14:22 David Valiašek

Mě přijde zrovna šestka děsně neproporční, divně vysunutý spodní oblouk s ještě divnějším tvarem, to mi do oka nehraje. Za to vítězný návrh mi přijde příjemný a korespondující s tím, jak to třeba uvnitř ve skleníku vypadá v reálu. Ale co se mi na tom vážně nelíbí je doplněné písmo, respektive ta práce s ním, která je snad asi rukopisem...

2. místo je naprosto WTF?

A potom ReDesign, to vypadá jako něco mezi motýlem a losem, ale proč ne. Dále Blažek, adept na wtf číslo 2, ale chápu záměr, jen se mi to prostě nelíbí. Návrh od Báze 3 mě nijak neuráží ani neoslovuje a pak ta šestka, to je divné prostě.

11. 12. 2014 14:01 Kateřina H.

Za mě je nejsilnější návrh od studia Colmo - čisté, jednoduché, rostlinné. Návrh Filipa Blažka mě baví svou hravostí, ale už méně vizuálně.

11. 12. 2014 13:55 Jakub endemitwork.com

to sandokan: V becku je listek :-)) Podle meho nazoru rafinovaneji pouzity floralni motiv nez v ostatnich navrzich.

11. 12. 2014 12:04 sandokan

Návrh č. 6? Prosím, jak to souvisí s botanickou zahradou? Připomíná mi to béčka Bienále Brno a ještě tak nešťastně deformované. Gratulace Najbrtovcům.

11. 12. 2014 12:03 * Karel *

Účast Filipa Blažka odpověděla na mou otázku z předchozího článku o vypsání soutěže...

Zdařilé návrhy.

11. 12. 2014 11:58 Jakub endemitwork.com

Souhlas s Lucií

11. 12. 2014 11:51 Lucie Doležalová

Mám takové rozpolcené pocity :-). Mě nejvíce oslovilo 6. místo. Je to pro mě čistý logotyp se zajímavou aplikací s uměleckým přesahem. Čisté, zapomatovatelné, moderní ... Škoda.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box