Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

ZOO vydala tolary od „svého dvorního“ výtvarníka Kotrby

na homepage

Na počest letošního 90. výročí představila Zoo Praha speciální trojici cenin, limitovanou edici Trojských tolarů – ceninových tisků ve vysoce kvalitním polygrafickém zpracování Státní tiskárnou cenin. Na nich jsou vyobrazeny jedny z nejpopulárnějších zvířat Zoo Praha – slon indický, lachtan jihoafrický a gorila nížinná.

bobek

 

„Na našich ‚bankovkách‘, správně pamětních listech, máme uvedeny hodnoty 100, 500 a 1000 trojských tolarů. Ty odkazují na někdejší jáchymovský tolar, který dal název dolaru. A přídomek ,trojský‘ je spolu s vyobrazením Trojského zámku na rubu vyjádřením úcty k místu, kde se naše zoologická zahrada nachází,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Motiv Trojského zámku současně připomíná, že jeho poslední soukromý majitel, velkostatkář Alois Svoboda, daroval spolu s ním československému státu i pozemky, na nichž posléze vznikla Zoo Praha.“

„Použili jsme na ‚bankovky‘ pro Zoo Praha standardní ochranné prvky, které můžete najít na jakékoliv jiné skutečné bankovce. Jsou to prvky, které jsou viditelné pouhým okem nebo prvky viditelné pouze pod UV světlem. Každý pamětní list bude samozřejmě opatřen i unikátním číslem a dalšími utajenými prvky proti padělání,“ uvádí ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

 

Výrobě předcházel zhruba rok příprav včetně jednání se Státní tiskárnou cenin. Kompletní návrh vzhledu pamětních listů pochází z dílny Zoo Praha.

„Pro výtvarníka je cenina vrcholem designu a tou největší výzvou. Jsem velmi rád, že jsem se mohl po cenin a vytvořit právě Trojské tolary pro Zoo Praha, které sice nejsou státním platidlem, ale vyjadřují chuť pomoci přírodě,25 letech vrátit do Státní tiskárny “ uvádí autor vzhledu Trojských tolarů a designér Zoo Praha Štěpán Kotrba.

 

Zdroj a více zde.

 

Jak se vám tolary graficky líbí?

A co si myslíte o působení pana Kotrby (politický analytik, pedagog, novinář, keramik a grafický designér) v pražské zoo? Kdysi jsme psali o kauze, ve které chtěl tento pán, podle některých informací navázaný na ředitele Bobka již z jeho předchozího působení v Českém rozhlasu, v podivné soutěži protlačit své nové logo zoo.

Neměla by být i nyní na bankovky udělána spíš nějaká veřejná a transparentní grafická soutěž, aby se zabránilo možným spekulacím?

O té kauze s podivnými návrhy (sobě zvláštně podobné, nejen barevností, a od nedohledatelných autorů – kromě pana Kotrby) jsme psali zde. Naštěstí se tenkrát pod veřejným tlakem nic z toho nevybralo…


Komentáře k článku

30. 10. 2021 08:00 Ondra Svoboda

Uf. Čirý zoufalství. Zřizovatel zoo by se měl více zajímat co se tam děje.

21. 10. 2021 00:41 speedy

Ten podivný všeuměl Kotrba je grafik ZOO? Má někde k vidění své portfolio? Magistrát by měl asi prověřit co se v ZOO děje...

6. 10. 2021 18:04 Robot

Mohli to dat kreslit zviratum, to by me prislo aspon zajimavy

1. 10. 2021 10:39 eix

Grafické zpracování u takové věci zas tak důležité asi nebude. Co mi tam ale chybí, je hra, nadsázka, humor, jinotaj - v kresbě i textu, aby se na tom oko popáslo. Nic takového tam bohužel není, je to jen taková bezcenná pitomost.

1. 10. 2021 10:14 Roman

To je teda něco. Celkem chápu, že to pro mistra Kotrbu byla největší výzva. Tohle je tak bez nápadu a řemeslně zpracované taky nic moc.

30. 9. 2021 22:43 DH

A kolik třeba za tu špatně vykrytou gorilu tedy ten pan Kotrba od Prahou dotované zoo dostal? Mimochodem, i podle mě by si pražská zoo zasloužila profesionálnější design a reklamu, ale když má v podstatě monopol, tak se snažit asi ani moc nemusí... škoda.

30. 9. 2021 14:40 HEHE

Jestliže je pan Kotrba zaměstnancem - grafikem Zoo Praha, tak si zkrátka zrealizovali "tolary" sami a důvod k vypisování soutěže není. Nebo mi něco unika?

30. 9. 2021 12:31 * Karel *

Je to škoda, když luxusní a drahé polygrafické zpracování, doplňuje podprůměrný grafický design.

Tak ona na to musí být vypsaná soutěž i z hlediska legislativy, nejen s ohledem na dobré mravy.

No, jej to špatný... :(

29. 9. 2021 17:33 jakub

Je to jen nuda, žádnou zajímavou grafiku v tom nevidím.
Smutné, když vzpomeneme na Cihláře...
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box