Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

„Záložka“ – zajímavý projekt CI pro SVKHK

Před časem jsme zveřejnili ukázky nerealizovaných soutěžních návrhů vizuálního stylu tehdy ještě nedokončené nové budovy státní vědecké knihovny v Hradci Králové od studia TAH. Nyní Vám přinášíme informace o vítězném projektu, na němž spojila síly dvě grafická studia – Kultivar a Pixl-e. (O studiu Pixl-e jsme psali také ve Fontu č. 91).

Samotnou budovu navrhli Projektil architekti, kteří požádali ještě ve fázi projektu Zuzanu B. Horeckou (Kultivar) o pomoc při řešení interiéru a zároveň se snažili prosadit myšlenku řešení jednotného vizuálního stylu a orientačního systému knihovny, na nějž byla později vypsána soutěž. Oslovená studia Kultivar (Zuzana B. Horecká, Jana Honecová, Jean-Marie Delafontaine) a Pixl-e (Pavlína Doležalová, Ondřej Doležal, Filip Mond) se rozhodla pod tíhou náročných podmínek soutěže a vražedných termínů na návrzích spolupracovat. Tento krok se ukázal být správným, podle autorů byla spolupráce velmi efektivní a plodná.

Vítězný návrh "Záložka" je inspirován čelním pohledem na dům, jehož dispozice ve tvaru písmene X z tohoto pohledu připomíná otevřenou knihu. "Záložka prochází domem jako knihou, označuje místo, kam se chcete vrátit, pomáhá orientovat se mezi řádky (patry). Tento koncept se zdařilo protáhnout celým domem, stejně jako vizuálním stylem instituce, od loga po merkantilní tiskoviny," uvedla Zuzana B. Horecká.

Zvolené serifové písmo RePublic z dílny Tomáše Brousila podtrhuje podstatu instituce, odkazuje na literaturu, čtivost a dobře působí v interiéru, exteriéru i na tiskovinách.

Barevnost vychází z koloritu knihovny, která je z vnějšku betonová – šedá – a v interiéru probarvená podlahami v teplých odstínech od červené přes oranžovou, žlutou až po smetanovou, v internetovém klubu je uplatněna tmavě zelená. Zářivá modrá (90 % Cyan) jednotlivých prvků vizuálního stylu působí dle autorů jako jakási vábnička, která vždy upozorňuje na důležitou informaci.

Realizace projektu se neobešla bez drobných technických komplikací, vše ale bylo zdárně vyřešeno ke spokojenosti knihovny i autorů. Vrásky na čele jim dělá pouze fakt, že v knihovně dochází k nepochopení jednotného vizuálního stylu a funkce grafického manuálu, který není používán optimálním způsobem. Přesto by autoři rádi vyjádřili svůj dík ředitelce knihovny Mgr. Evě Svobodové za maximální vstřícnost a popřáli jí do budoucna ještě pevnější ruku při "hlídání" aplikace pravidel stanovených grafickým manuálem knihovny.

Výsledek práce grafiků a architektů se nám v redakci velmi líbí.

Jaký je Váš názor?

Děkujeme Zuzaně B. Horecké (Kultivar) za poskytnutí informací a fotografií k projektu.

-VH-


Komentáře k článku

29. 12. 2008 12:01 krk

Budovu to , jak uz tady nekdo psal, opravdu rozsvitilo. Je to jednoduche pekne a zase to na sebe nijak zbytecne nestrhava pozornost. I potisk vchodu je pekny.

19. 12. 2008 23:26 ježíš

suché

5. 12. 2008 18:48 garpx

no logo na budově vypadá jak obří nudle nebo zmrzlý smrkanec...proč barák s originálním půdorysem má tak tuctový logo - záložku nudložku - to mě podržte. kolik knihoven v republice používá v nějaký úchvatný podobě záložku radši nedomejšlet. PROJEKTIL www.projektil.cz - to sou projektanti baráku pro který léta pracuje KULTIVAR - vítěz soutěže kterej to logo vysmrknul si o tom mohli trochu dýl pokecat než s tím vylezli. je to jako kdyby Kaplickýho baráková chobotnice měla logo - pěkně geometricky vyvedenou tuctovou knížku. taková stejná duchaplná nádhera. a ještě si to tady kuci pochvalime že jo! proč to sakra nenechali navrhnout krále trpaslíků Knížáka?!

1. 12. 2008 20:28 Jakub

pekne....

BTW: ta gilotina me fakt pobavila :-))))

1. 12. 2008 10:07 yawn

Parádička. Před aplikováním CI na budovu, vypadal objekt trochu nevýrazně. Nyní jako by se budova rozsvítila a dohromady se záložkami vypadá skvostně.

29. 11. 2008 21:24 Ota

Je to pěkný, ale trochu mi to evokuje gilotinu :-)

29. 11. 2008 16:57 Ps1cho

Pěkné, ale "na živo" se mi to až tak moc nelíbí. Zajímalo by mě, jak by vypadala realizace návrhu od studia TAH...

29. 11. 2008 02:28 Lukáš

Přijde mi to jednoduché, přitom chytré a má to spousta variací a možností jak nápad využít. Opravdu super !

28. 11. 2008 20:38 Jirka

Tak to je paráda. Výborná práce.

28. 11. 2008 17:17 Jarda

Je to moc pěkné. Ústřední motiv gilotiny jsme už viděli napoříklad na návrzích loga Univerzity Palackého (http://www.font.cz/logo/univerzita-palackeho-v-olomouci-vybira-nove-logo.html). Ale to není kritika, jde o obecný grafický prvek, zde vhodně využitý.
Trochu mi k tomu ale nesedí ty dekorativní zakončení u dvou spodních návrhů vizitky...
Ale díky za článek!!!

28. 11. 2008 17:10 Sova

Grafický design i architektura spolu obdivuhodně konvenují.

28. 11. 2008 16:15 blitka

Je to bomba!

28. 11. 2008 16:13 honza

perfektní. architektura + graf. design navrhované ruku v ruce... tak by to mělo vypadat.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box