Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Úspěchy českého designu na ED Awards

Na slavnostní ceremonii byly v neděli 17. května 2009 v Curychu uděleny ceny prestižní soutěže evropského grafického designu ED Awards. Čeští designéři získali několik cen, mezi nimi i členové Unie grafického designu.

Momentky z udílení cen Janu Šabachovi a Radaně Lencové

Cenu poroty a zlatou medaili v kategorii písmo za projekt školního písmového systému Comenia autorů Františka Štorma, Tomáše Brousila a Radany Lencové převzala z rukou porotce Michela Chanauda zastupujícího francouzský časopis Étapes poslední jmenovaná. Stříbrnou medaili za logo Ryba ve vodě obdržel Jan Šabach z rukou porotkyně a šéfredaktorky českého časopisu Typo Lindy Kudrnovské. Bronz za časopis Komfort získali Olga Benešová a Radek Sidun.

Udílení cen předcházela třídenní konference, na níž vystoupilo 15 grafických designérů z celé Evropy, kteří publiku představili aktuální projekty. Českou republiku zastupoval Filip Blažek ze studia Designiq, který popsal vznik publikace Kde domov můj? o české národní hymně. Mezi dalšími vystupujícími bylo například řecké studio Beetroot, švédští BVD nebo Ian Andersson ze zaniklého studia The Designers Republic.

Společně s oznámením výsledků byl do prodeje uveden i více než 300stránkový barevný katalog vítězných prací, který bude během několika dnů k dispozici ve webovém obchodu pořadatele soutěže.

Soutěž je pořádána organizací European Design Ltd. ve spolupráci s 12 evropskými časopisy zaměřenými na grafický design. Zástupci těchto časopisů tvoří porotu, která zaslané práce posuzuje. Za Českou republiku byly do soutěže zaslány čtyři práce, z nichž tři získaly ocenění: to svědčí o vysoké kvalitě grafického designu u nás. Škoda ovšem je, že v soutěži nebyly další výrazné české projekty…

Záběry z přednášky Filipa Blažka. O prezentované publikaci Kde domov můj jsme psali zde.

Za informace a fotografie děkujeme Filipu Blažkovi a gratulujeme úspěšným českým zástupcům k prestižnímu ocenění.


Komentáře k článku

22. 5. 2009 13:24 Petr

To je právě to, že majitelé různých obchodů, hospod atd. designéry nikdy neosloví :( Zpravidla si nechají něco zpatlat od grafika (rozuměj plotristy, tiskaře, lepiče - nic proti nim ale jejich job to není) v tiskárně. Zadavatelům se to bohužel líbí, nebo s tím spíš nemají problém, a nikdo jim bohužel neřekne že je to špatně...

Jeden tip: Zkuste si projít ulicí Husitskou a následně Koněvovou na Žižkově. Kdo se nepozvrací, vyhrává :-)

22. 5. 2009 12:23 Lukas Veverka / www.parasite.cz

Skvele. Gratuluji. Kde domov muj je taky skvela vec. To bych chtel mit doma. :) Sakra kdyz porad nekdo z cech vyhrava nejake souteze, proc to v ulicicch vypada tak jak to vypada? Mame kvalitni designery, delaji kvalitni projekty, ale na ulici se stejne clovek setka s nevkusem a zpackanou amaterksou reklamou, designem atd. Designery by jsme meli, tak jeste ti ostatni spoluobcani by mohli zacit byt vizualne gramotni.

20. 5. 2009 13:19 PZ

skvělé - tak a teď vzít zlatou cenu a omlátit ji úředníkům na ministerstvu školnictví o hlavu, aby pochopili, že učit děti psát podle předlohy zakotvené hluboko v 19. století, je pro dnešní dobu nepřijatelné

a taky se těším, až se budou moje děti učit psát podle Comenie.

gratulace autorům a všem oceněným!

20. 5. 2009 13:13 jir_ka /www.zou.cz

Balíček "Comenia Script" Radany Lencové jsem si okamžitě koupil a moc se těším až budeme se synem Jáchymem psát. Je to nádhera. Příští týden budu materiál prezentovat na naší základní škole - jsem zvědav jak dopadnu.
Je to zcela mimořádný počit a já za práci Radaně moc a moc děkuji. To samé platí i pro pány.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


IGEPA_partnerske dny_Igepa CZ Select_09_2022_banner_font_125x125px


font-banner
UGD logo na vysku-box