Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Nová identita Městského muzea Lanškroun

uvodni

Městské muzeum Lanškroun přistoupilo po svém třicetiletém úspěšném fungování ke změně vizuální identity. Autorkou nové identity je Soňa Juríková, čerstvá absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.

Dosavadní logo muzea vytvořené ak. soch. Zdeňkem Kolářským, používané od poloviny devadesátých let, prezentaci ve své době plně vyhovovalo. S proměňujícími se požadavky, ovlivněnými zejména nástupem digitálních technologií, byl základní návrh loga používán volně bez jasně stanovaného manuálu užití na korporátních výstupech, tiskovinách a propagačních materiálech a to i bez přesně definovaného doplňkového písma. Tato skutečnost přinášela volné pole působnosti spolupracujícím grafickým designérům a méně kompetentním realizátorům propagačních materiálů a dalších mediálních výstupů instituce, takže výsledek nepatřil vždy k nejlepším.
Vědomí tohoto nedostatku společně s rešerší vizuálních stylů a značek významných institucí města včetně okolních muzeí a galerií vyústila v rozhodnutí aktualizovat vlastní vizuální identitu.

Městské muzeum Lanškroun v loňském roce navázalo spolupráci s ateliérem grafického designu a vizuální komunikace Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vedeným doc. MgA. Petrem Krejzkem. V zimním semestru 2021/2022 byl v rámci pokračující spolupráce s ateliérem zadán jeho studentům, jako jedna ze semestrálních prací, úkol vypracovat řešení nového vizuálního stylu lanškrounského muzea. Zadání proběhlo v rámci celého ateliéru, takže výstupy řešily všechny ročníky a to včetně zahraničních stážistů, což bylo zárukou různé úrovně zpracovaných výstupů. Pohled zahraničních studentů pak zajišťoval podnětná a mnohdy neotřelá řešení.

 

logo     logo2

MML-Novy-vizualni-styl_Sona-Jurikova_0 (6)

MML-Novy-vizualni-styl_Sona-Jurikova_0 (7)

MML-Novy-vizualni-styl_Sona-Jurikova_0 (9)

MML-Novy-vizualni-styl_Sona-Jurikova_0 (10)

 

Odborná komise nakonec jako vítězný označila návrh Mgr. art. Soni Juríkové, čerstvé absolventky Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Odborná komise uvedla v hodnotící zprávě toto stanovisko: „Kladem je celková jednoduchost a čistota a i když s tím základní návrh přímo nepočítá, umožňuje i jistou variabilitu v aplikacích, např. proměnu typografie v titulcích výstav/akcí a barevnosti základu (na plakátech) v závislosti na druhu/oboru akce. Jinak by se delším užíváním mohl relativně brzy ve své snaze o minimalismus ‚okoukat‘ až zevšednět.“


Slova Soni Juríkové ke svému návrhu:
,,Vizuální identita Městského muzea Lanškroun vychází z ikonické historické koruny a zároveň ukazuje jeho novou moderní tvář. Tvar koruny je použit v novém logu a dále využíván v barevném dekoru vycházejícím ze znaku města. Dominantní barevnost v kombinaci s elegantním bezserifovým písmem Suisse Int'l od švýcarské písmolijny Swiss fonts nabízí několik poloh pro použití pro všechny druhy výstav a akcí - od dětských workshopů po výstavy a koncerty vážné hudby. Moderní identita má za úkol muzeum zviditelnit a nalákat návštěvníky všech věkových kategorií. Ve spolupráci s Městským muzeem Lanškroun vznikl sebevědomý vizuální styl, který se odráží ve všech nových výstupech muzea, jako jsou vizitky, pozvánky, plakáty, upomínkové předměty a mnoho dalších.“

 

Více v TZ k výstavě a novému vizuálnímu stylu instituce ve spolupráci s GDVK UMPRUM zde: GDVK_úvodní_text.pdf

 

Jak se nová vizuální identita MM Lanškroun líbí vám?


Komentáře k článku

10. 5. 2022 19:26 Veronika

Tak ten nápad je mnohem, mnohem lepší než Muzeum Mělník. Provedení naopak výrazně zaostává, škoda. Chtělo to víc rozvést. Chápu, že jednoduchost je účel, ale spíš si u těch letáků připadám jak v hračkářství než v městském muzeu…

20. 4. 2022 13:06 Honza

Původně jsem chtěl napsat, jak je to povedené (a myslím si stále že je; pro muzeum regionálního charakteru to bude fungovat velmi dobře), ale podobnost Mělníkem - to je škoda. Za sebe bych si tipnul, že nejde o "vykrádačku", jen o hodně podobný nápad.

17. 4. 2022 10:14 Petr

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.