Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Nová identita města Trnava budí vášně

na homepage

Slovenské město Trnava představilo nové logo a identitu od studia Malina (konkrétně grafika Adriána Juráčka), které vybrala odborná porota. Na sociálních sítích se ale vzedmula vlna kritiky (ostatně jako skoro vždy), logo přirovnávají třeba ke značce cigaret, oplakávají dosavadní historický znak a proti novému logu už vznikla i petice. Město ale chce tento tlak ustát a za výběrem si stojí…


trnava jen T

 

Ukázky a odkazy na některé články, které ke kauze na Slovensku vyšly:

Nové logo Trnavy. Mnohým pripomína obal na cigarety, rozbehla sa už aj petícia.
Mesto Trnava zverejnilo nové logo. Tvorí ho písmeno T v kráľovskej modrej farbe a nad ním zlatá korunka, ktoré nahradilo žlté koleso na modrom základe. To bolo akousi replikou erbu Trnavy, ktorý je podľa niektorých turistických bedekerov jedným z najkrajších a najdômyselnejších symbolov v európskej heraldike, vznikol v prvej tretine 15. storočia.

Celý článek zde.

 

Grafický dizajnér Robert Paršo v danej súvislosti pre TASR uviedol, že nešťastím nového loga Trnavy nie je jeho ‚minimalizmus‘, ale primitívnosť v zmysle, že riešenie, akým je víťazný návrh, napadne mnohým ako prvé. „Dôkazom toho je rýchly pohľad na internet. Sú tam všetky písmená abecedy s korunkou vrátane takmer totožného loga, dostupného za 35 dolárov. Smutné je, ak si to v celom procese hodnotenia nikto nevšimne. Z autorovho pohľadu ide zrejme o náhodu a posledné, najlepšie riešenie, ktoré v rámci návrhu vizuálnej komunikácie rozpracoval a ponúkol,“ konštatoval.

Podľa mestského kurátora Adriána Kobetiča, ktorý bol aj členom výberovej komisie, ide o typografické logo, „ktoré je zložené pomerne jednoducho“. Ak by aj išlo o nejakú podobnosť s iným, ide o minimalistický prístup, ktorý sa môže približne zhodovať s inými logami. „Je však odlíšený ostatnou vizuálnou identitou, napríklad unikátnou farebnosťou a špecifickými proporciami,“ konštatoval.

Na stiahnutie loga a jeho prehodnotenie vyzýva radnicu občianska petícia. Jej iniciátori uvádzajú, že logo a jeho podoby pôsobia ako plagiát. „Nové logo nepripomína kráľovské mesto Trnava, ako to autori, prípadne odborná komisia prezentuje. V logu chýba akási dominanta, ktorá by jasne identifikovala, že ide o Trnavu,“ píšu v petícii.

„Žiaľ, silnejší je hlas tých, ktorí logo odmietajú, ale väčšinový názor je práve pozitívny, ten však menej počuť,“ povedal. Reakcie podľa neho ukazujú, že väčšina je s novým logom spokojná, ľudia píšu na radnicu.

„Berieme kritiku, aj zo strany odborníkov, ktorá však prevažne zároveň konštatuje, že je subjektívna,“ doplnil Kobetič. Jedným z kameňov úrazu podľa neho je, že verejnosť si zamieňa použitie erbu a loga. Nové logo trnavský erb nenahrádza, ten sa bude naďalej používať v intenciách na to určených. Logu sú vyhradené propagačné materiály, sociálne siete, tlačoviny a komerčné produkty.

K požiadavke petície Kobetič uviedol, že ak nevznikne právny dôvod na stiahnutie, radnica tento krok neplánuje.

Celý článek zde.

 

S novou vizuálnou identitou, za ktorú Trnava zaplatila 7 000 eur, sa však nestotožnili všetci obyvatelia. Svoj názor mnohí vyjadrili na sociálnej sieti.

Celý článek zde.

 

 

Snímek obrazovky 2022-06-01 v 20.16.45

Snímek obrazovky 2022-06-01 v 20.04.47

Snímek obrazovky 2022-06-01 v 20.04.38

Snímek obrazovky 2022-06-01 v 20.04.55

Snímek obrazovky 2022-06-01 v 20.05.00

Studio Malina ke svému řešení mj. uvádí:

Cieľom projektu bolo navrhnutie komplexnej vizuálnej identity mesta Trnava. Jej úlohou je zjednotenie lôg a označenia inštitúcií, ktoré patria pod samosprávu mesta. Nový vizuálny štýl nemá plniť iba oficiálnu funkciu, ale má preniknúť aj do komunikácie so samotnými občanmi.

Trnava je prvé slobodné kráľovské mesto. Pri tvorbe loga sme sa odrazili od tohto faktu a použili sme symbol kráľovskej koruny. Zámerne sme nevyužívali symbol kolesa, ktoré sa nachádza v erbe mesta. Keďže tento vizuálny prvok využíva niekoľko nezávislých organizácií vrámci mesta, logo mesta by nebolo dostatočne originálne a odlíšiteľné.

Kompletní prezentace projektu na webu autora je zde.

 

 

stare logo

Staré logo

 

Pro zajímavost – dosvadní komunikace města stála na výrazném historickém heraldickém znaku (žluté kolo na modrém podkladu). Radnice se brání ale i tím, že město vlastně žádné logo nemělo, jen se nějak používal tento tzv. malý znak města a k němu se případně nahodile doplňoval název města (různé umístění i písmo, verzálky/minusky)…

 

 

Podle naší redakce má tato kauza v Trnavě několik rovin.

Na jednu stranu chápeme potřeby významného města mít vyřešený jednotný vizuální styl (tedy nemít jen samotné logo nebo dokonce jen znak). To soutěž přinesla a výsledek (jako provázaná kompletní identita, vč. podznaček městských organizací) funguje. Autor zde splnil zadání a vítěze vybrala odborná komise. To je vše ok a autorovi gratulujeme.

Na druhou stranu je ale otázkou, jaké bylo zadání. Kdybychom vytvářeli pro Trnavu zadání soutěže my, možná bychom v něm doporučili účastníkům zachování (moderizovaného a stylizovaného) zavedeného znaku. Nebo ať zpracují povinně dvě varianty – jedno řešení podle svého (bez omezení) a druhé řešení ať zkusí udělat postavené na dosavadním znaku (doladit samozřejmě typografii, barevnost atd.).

Někdy jsou tyto znaky tak výrazné a nadčasové, že je škoda se jich zbavovat a nahrazovat je za každou cenu něčím „moderním“ (viz ta tzv. minimalistická loga jen s tečkou nebo šipkou). A Trnava, zdá se, takový znak má. Je jednoduchý, výrazný a občané města k němu cítí vztah a znají ho (což se třeba nedá říci o složitém velkém znaku hl. města Prahy).

Zásadní diskuze při tvorbě zadání soutěže (analýza, zda chceme a proč se znakem dále nějak pracovat, nebo ho už nechceme a proč), je zde tedy maximálně důležitá. My nevíme, jak a zda proběhla a s jakým závěrem. Nicméně asi před soutěží měla proběhnout (i veřejně) a promítnout se do zadání. Vybraný návrh (podle takového jasného zadání) by pak byl možná i lépe přijímaný (a očekávatelnější).

Ať tak či onak, výsledek této soutěže by se už nyní měl respektovat (ale my v komisi nebyli, tak neznáme ani očekávané cíle, ani ostatní návrhy). A občané si nejspíš na nové logo zvyknou. A nebo se po nějakých volbách rozhodnou za pár let udělat novou soutěž (to už u nás také známe). :)

 

Co si o logu a celé kauze myslíte vy? Mají loga měst vybírat odborné komise, nebo mohou do všeho mluvit i laici, běžní obyvatelé (a třeba o logách dokonce hlasovat)? :)

 


Komentáře k článku

9. 8. 2022 10:37 Juro

Súhlasím,
redizajn erbu by bol lepšou cestou, ako to spravilo mesto Nitra. Oproti Trnave tam dosiahli krásny výsledok.

Prosím, aby ste sa venovali aj téme logotypov mestských organizácií v Topoľčanoch. Ako vidno v päte stránky topolcany.sk, ide o plagiáty vizuálneho štýlu verejnoprávneho telerozhlasu, RTVS, ktoré sú vytvorené v tvare :názov.

8. 7. 2022 13:58 Ondřej

Musím souhlasit se starou skolou. Navíc mám díky té korunce nutkání to číst jako Ťrnava.

6. 6. 2022 22:08 stara skola

Proc je to vyrovnani okolo V z kazde strany jine? A ten vybeh na chvostu R je taky zvlastni. Remeslne se mi to moc nelibi :( Vypada to spis jak skica.

6. 6. 2022 13:50 Michal

Je to tak, veřejnost by měla možnost mít hlasovat, až je například odbornou porotou vybráno něco, co odpovídá kvalitě a má vizuální hodnotu. Laikové rádi vyjadřují názory, ale nemají ponětí o návaznostech a fungování. Stejně tak, vidí-li cenu, je pro ně z pohledu "obrázku" obrovská, protože nevidí práci za dílem, ale jen obrázek. Většina pak soudí, že by oni dokázali totéž a za méně. To je ale obecný problém ve všech oborech. Čím větší laik, tím více všechno umí.

Veřejnost už z hlediska psychologie vidí cenu a na základě ceny jim astronomické (protože takové výdělky nemají), automaticky přepnou na hejtování. Nechat vybírat veřejnost něco nového je špatně.

6. 6. 2022 10:21 Jirka

Je to taková analogie třeba s architekturou. Každý laik se cítí být povolaný mluvit do grafiky či architektury, protože přece pozná a má právo rozhodnout, co se mu líbí. V jiných oborech ovšem veřejnost snahu "fušovat" do práce odborníkům tolik nemá.
Takže víceméně souhlasím s Milanem - nicméně si umím představit situaci, kdy odborná komise vybere ne jeden, ale třeba 2-3 nejlepší návrhy, a o těch ať klidně hlasuje laická veřejnost.

4. 6. 2022 11:55 Milan

Obecně: Pouštět do do toho hlasování obyvatel je cesta do pekla. Bude mít potřebu vyjádřit se a řešit to naprosto každý. Měli by do toho zasahovat lidé, kteří mají základní zkušenost, aby logo fungovalo, bylo nadčasové a dobře použitelné na různé variace aplikací.
Když do procesu pustíte veřejnost, tak vše zadupe. Z principu odmítne vše nové - ač si postupem času zvyknou a jsou na to hrdí (týká se to v podstatě všech větších staveb viz třeba Eiffelova věž, v logotypech je zářný příklad Juventus Turín)




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.