Možnosti záznamů. Sto let v kresbách ze sbírky MG v Brně
Výstava Možnosti záznamů nabízí divákům zajímavý a inspirativní pohled do skrytých hlubin či alespoň málo frekventovaných oblastí výtvarné tvorby 20. století. Prezentuje na ní významné české i světové umělecké osobnosti z poněkud jiného úhlu pohledu, neboť výběr se zaměřuje hlavně na tzv. "privatissima".
"Výstava obsahuje kolem 160 kreseb pocházejících z majetku MG, z nichž většina je představena veřejnosti poprvé. Mezi jmény autorů najdeme takové osobnosti, jako je například Josef Čapek, Emil Filla, Otto Gutfreund, Bohumil Kubišta, Vincenc Makovský, Josef Mařatka, Antonín Procházka, Adriena Šimotová, Josef Šíma, Václav Špála, František Tichý a další, upřesňuje autor výstavy Petr Ingerle. Blíže zde.
Tento týden také proběhlo zasedání výběrové poroty 24. mezinárodního bienále
grafického designu Brno 2010.
Letošní mezinárodní přehlídka Bienále Brno 2010, která představí novinky z oblasti novinky z oblasti plakátu, firemní, informační a reklamní grafiky, se uskuteční v Moravské galerii v Brně od 22. června do 24. října 2010. Už dnes však známe jména autorů, na jejichž díla se můžeme v souvislosti s hlavní výstavou bienále těšit. Ve dnech 10. a 11. února 2010 totiž zasedala v Moravské galerii v Brně výběrová porota 24. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2010. Ve dvoukolovém jednání hodnotila celkem 3000 exponátů od 755 autorů z 41 států.
Porotci tedy neměli jednoduchý úkol. U všech prací dbali na to, zda splňují odsouhlasená kritéria – každý z exponátů musel být vytištěn v letech 2006 – 2009, účastníci mohli přihlásit celkem čtyři exponáty ve třech kategoriích, kterými byly plakát, firemní a informační grafika. Porotci posuzovali také srozumitelnost a profesně řemeslné zpracování exponátů.
Do hlavní výstavy Bienále Brno 2010 zvolili přes 600 exponátů od 181 autorů z 32 zemí, naopak stěny Uměleckoprůmyslového muzea neozdobí práce 574 autorů z celkem 9 států. Od každého autora ovšem porota zvolila jeden exponát, který zájemci najdou v katalogu Bienále Brno 2010.
Předseda výběrové poroty Bienále Brno 2010 Erwin Bauer k přihlášeným exponátům řekl: „Hodnotili jsme jednak dokonalé klasické práce designérů starší generace, ale většinu přihlášených děl představovaly práce mladších designérů, včetně studentských návrhů. Výběr prací přijatých do bienálové soutěže nabízel velké množství stylových, typografických a ilustračních grafických konceptů.“ A dodal, že na něj osobně nejvíce zapůsobila plakátová tvorba studia Advancedesign, líbila se mu prezentace vizuálního stylu designérské dvojice Jiří Toman a Barbora Tylová a také jej oslovily plakáty japonského designéra Takahiro Kurashimy.
Největší zájem o soutěžní přehlídku bienále měli letos designéři z Tchaj-wanu s 98 přihlášenými exponáty, Číny (91 přihlášených) a Japonska a Česka (shodně po 88). Přihlásili se ale i lidé z Kanady, Ruska, Indie, Švýcarska a dalších. Podle Erwina Bauera tvořil nejsilnější národní kolekci mezi zastoupenými zeměmi švýcarský výstavní soubor. „Ve Švýcarsku po desetiletí se drží vysoká úroveň grafického designu. Současně je švýcarský grafický design velmi inovativní a progresivní,“ řekl.
Všechny vybrané exponáty byly průběžně digitálně foceny a budou spolu se seznamem přijatých autorů do týdne zveřejněny na webových stránkách Moravské galerie v Brně.
Na práci výběrové poroty naváže dva dny před zahájením bienále porota mezinárodní, sestavená z renomovaných teoretiků a praktiků grafického designu z celého světa. Tato porota pak udělí Velkou cenu, Hlavní cenu za nejlepší dílo v jednotlivých kategoriích a řadu dalších ocenění. Výsledky jednání budou vyhlášeny v den zahájení Bienále Brno 2010.
ČLENOVÉ VÝBĚROVÉ POROTY
Erwin Bauer (Rakousko) – předseda výběrové poroty
Emil Drličiak (Slovensko) – místopředseda výběrové poroty
Otakar Karlas (Česká republika)
Olga Benešová (Česká republika)
Lada Hubatová-Vacková (Česká republika)
Marek Pokorný (Česká republika)
Marta Sylvestrová (Česká republika)