Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Jihočeská univerzita si vybrala nový vizuální styl

Autorkou vítězného návrhu, který byl vybrán z celkem 115 návrhů od 70 soutěžích, je Mgr. A. Radka Folprechtová.

Staré logo univerzity.

 

Systém sdílené identity podznaček.

 

Vizualizace loga na totemu a orientačním systému.

 

Jihočeská univerzita vyhlásila na začátku roku 2012 veřejnou soutěž na zhotovení jednotného vizuálního stylu. Jednotný vizuální styl všech součástí má podpořit prezentaci univerzity navenek a současně posílit identifikaci všech univerzitních pracovišť v rámci jedné instituce.

Do soutěže přihlásilo sedmdesát účastníků celkem 121 návrhů, z čehož 115 nakonec vyhovělo podmínkám soutěže. Komise složená z odborníků a ze zástupců vedení a fakult Jihočeské univerzity vybrala v 1. kole hodnocení pět návrhů, které postoupily do druhého kola. Možnost ovlivnit rozhodnutí komise měli i studenti a zaměstnanci univerzity prostřednictvím hlasování pro konkrétní návrhy na internetu nebo v Akademické knihovně.

Druhé kolo hodnocení se uskutečnilo 29. 8. 2012. Vítězem soutěže se stal návrh Mgr. A. Radky Folprechtové. Jak autorka svůj návrh charakterizuje?

„Logo Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vychází z historického odkazu genia loci a z heraldiky pětilisté růže z níž přejímá pětici shodných prvků centrálně mířících do středu. Logo zároveň graficky navazuje na stávající pečeť JU, která mu vytváří obsahový výklad a historické pozadí. Vsazením nového loga do pečeti v horním centru, včetně teček dělících text, ideálně propojuje oba základní prvky celého vizuálního stylu JU. Abstrahování motivu až na nejjednodušší grafický prvek – bod – kruh zaručuje logu tvarovou nadčasovost. Značky – symboly jednotlivých fakult respektují grafický rozvrh loga JU. Obsahová náplň vychází ze zaměření jednotlivých fakult a je v souladu s jejich slogany.“

Jedním ze členů pětadvacetičlenné hodnoticí komise byl i rektor Jihočeské univerzity prof. Libor Grubhoffer. Jak celou soutěž hodnotíte?

„S průběhem soutěže jsem navýsost spokojený a těší mě, že podobný názor má také naprostá většina kolegů z výběrové komise. Překvapil mne velký počet přihlášených návrhů, nepřekvapila mě snad obrovská kvalitativní variabilita návrhů od naprosto naivních až po na první pohled velmi hodnotné a technicky skvěle vypracované návrhy. Zaujalo mě též v jakém počtu se opakoval shodně motiv písmene J doplněného do písmene U."

Hlasoval jste pro pozdější vítězný návrh již v prvním kole soutěže? Nebo jste preferoval jiný z návrhů?

„Hlasoval jsem pro něj v druhém kole - finálové volbě zcela jednoznačně, jakkoli se přiznám, že v první volbě byl mým favoritem jiný návrh. Přesto způsob prezentace autorkou návrhu, rozpracovanost alternativ a aplikací, ale hlavně nápad samotný u mě, podobně jako u naprosté většiny členů poroty, zvítězil. Symbolika vítězného návrhu je mnohem obecnější než bývá výklad historickou konotací rožmberské růže.

Co od sjednocení vizuálního stylu univerzity očekáváte?

„Nesmírně pozitivním zjištěním pro mě je skutečnost, že samotná soutěž naší univerzitu, troufám si tvrdit, sjednotila, přesněji řečeno sjednotila představitele fakult, studentů a vedení univerzity. To bylo velmi příznivé zjištění, ukázalo se totiž, že máme dostatek dobré vůle napříč univerzitou k nalezení shody v grafickém a morfologickém provedení, v barvách loga/symbolů pro jednotlivé fakulty. Dokonce ještě více, fakulty byly ochotny se vzdát svých dosavadních grafických symbolů, ke kterým již měly vytvořený citový vztah. Nerad bych se mýlil, ale s realizací výsledku soutěže máme šanci mít jeden z nejhezčích vizuálních stylů v konkurenci ostatních vysokých škol u nás. Slibuji si proto od nového vizuálního stylu, že naší univerzitě dodá potřebného vizuálního důrazu, atraktivity a institucionálního sebevědomí. Zavedením nové grafické symboliky, jak pevně doufám, končí období amatérských improvizací v prezentaci a propagaci univerzity a začíná nové období používání kvalitní grafické symboliky v celé šíři žádoucích.“

Vítězka Mgr. A. Radka Folprechtová vytvoří do konce roku 2012 grafický manuál jednotného vizuálního stylu, který podrobně rozvede parametry log a zásady jejich aplikace na nejrůznější tiskoviny a předměty. 

Zdroj: tisková zpráva Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Ukázky soutěžních návrhů zde

 

Ukázky redesignů univerzit z poslední dobry pro srovnání.


Komentáře k článku

6. 10. 2012 14:18 Petr Chutný

Pěké, funguje to, akorát text mi připadá trochu nevyváženě slabý vůči grafice.

27. 9. 2012 09:46 MartinCZ

Na zadek jsem si sice z návrhu nesednul, ale myslím že nakonec palec nahoru. Jen škoda takového množství textu u značky, ale to je zřejmě neřešitelný problém jako u mnoha dalších univerzit.

Jen prosím, nedopadněte s následnou aplikací jako u nás v Opavě.

24. 9. 2012 17:19 Lostindream

Líbí :-)

24. 9. 2012 16:02 Lukas Veverka | www.parasite.cz

Standa: ja jsem nehodnotil dle klice libi/nelibi, ale to je ted uz asi jedno. Me slo o to, ze jsi s tim ty zacal, tak jsem cekal ze najdu tvoje portfolio a bude tam nejaka bomba a ono nic. Jinak bych to ani nekomentoval.
Tak ja jsem troll takze trolla poznam, a vim ze Martin urcite neni. A kazdopadne ja mam rad srovnavani, kritizovani, analyzovani atd. a hlavne subjektivni nazory. V tom neni problem. Me ciste vadilo ze jsi chtel zakazovat nekomu diskutovat na zaklade toho jestli dela/nedela vizualy. To me prislo jako blbost a proto jsem se ozval.

Ty jo, ale ta nestastna shoda jmen to by stalo pomalu za prejmenovani ne?

24. 9. 2012 10:46 @standakaluza

@Lukáš Veverka - Rozhodně nechci startovat další flame, ale s tím vnímáním designu a vkusu souhlasím. Určitě bych taky nebyl moc štěstím bez sebe, kdyby někdo srovnával naše práce.

Ale logiku v tom nevidím, protože tvoje argumenty spadají do kategorie líbí/nelíbí a to je na poli designu přístup vhodný a očekávaný u laické veřejnosti/zákazníků.

A co se týče postů napříč servery - být tebou tak radši mlčím někde v koutě. Ne každý ale má potřebu se v tom vrtat a honit si ego na 30 řádcích urážek...

// OT

24. 9. 2012 10:02 @standakaluza

@Lukáš Veverka - ne nejsem, pouze nešťasná shoda jmen, která má původ v tom, že dědečka z otcovy strany adoptovala rodina s tímhle příjmením. Pech no =D

22. 9. 2012 11:58 Swantowiet

Za mě dobré, idea tvarů mi trocha připomíná http://www.regionalni-znacky.cz/, ale co už. Každopádně chválím za absenci "J" a "U", které tahá uši a navíc se nehodí české zkratky do institucí s mezinárodním přesahem, jak by to vyslovovali Angláni? Foneticky YU nebo obsahově SU (South Bohemian Uni...). Trocha bordel, tohle je čisté, ju?

21. 9. 2012 13:35 Kocian

U mě vede Mendelova zemědelská z Brna od Dynama :))

21. 9. 2012 13:33 Kocian

Souhlasím s Martinem, soulasím s Tomášem a souhlasím i s Věrkou (abych si udělal oko :))

Stando, tady nejde o žádnou závist, RF si jako designara vážím, jde o vyjádření necenzurovaného názoru každého jednotlivce.

21. 9. 2012 11:32 Lukas Veverka

Jeste pro doplneni celkoveho obrazku, jsi Stando nebo nejsi bratrem Radovana? To jen ciste ze zberatelskeho zajmu.

21. 9. 2012 11:13 Lukas Veverka | www.parasite.cz

Ja mam trolling docela nastudovany. Martin prispevkem ktery ty stupidne oznacujes za teolling naopak pouze reagoval na tvuj trollovaci prispevek ktery se radi do rodiny "fasistickych" podobne jako treba jsou trollove takzvany "jazykovy fasisti", existuji i jim podobni "oborovy fasisti" kteri argumentuji stylem co jsi stanicku predvedl ty, ve smyslu "nemas pravo kritizovat kdyz jsi nikdy logo neudelal".
Martin Pecina vzdy komentuje pod jmenem, pridava navic i adresu na web aby byl jeste lepe identifikovatelny. Ja osobne nemam rad anonymni nazory, ale vubec me nevadi kdyz se k logu treba vyjadri detsky lekar. Dulezite je ze vim kdo to rika a sam si z toho uz vyvodim kontext. Naproti tomu tvoje logika kterou tu predvadis uz par mesicu napric posty a servery je proste stupidni.

A hlavne nechapu tvoji logiku. Podle tebe nema Martin co rict protoze neudelal zadny CI. Za to vas nazor je v pohode prestoze kazda tvoje prace je hluboko pod prumerem a je uplne jedno z jake je oblasti designu. Kvantita dle tebe asi dorovnava kvalitu :).
Me osobne zajima nazor vsech, jen je dulezite vedet kdo to rika. Anonymni nazory jsou taky zajimave ale mnohem hure se daji pochopit spravne.
Napriklad kdybys ty konkretne negativne kritizoval moji praci, bral bych to predevsim jako pochvalu, protoze nase chapani designu a vnimani vkusu se diamteralne lisy. Naopak bych byl lehce nervozni kdyby jsi moji praci kritizoval pozitivne. To bych zacal rychle premyslet jestli jsem neco neposral kdyz se to libi i kaluzakovi.


A abych jen nespamoval diskuzi, v vizualu bohuzel opet vidime jen sadu log tak se neda nic moc kritizovat. Zatim je jasny, ze tyto logotypy jakkoliv muzou vypadat suse a nezajimave rozhodne umozni bezproblemovou praci v ramci aplikaci atd.. Samotne znacky jsou jedna vec, otazka je jak se s nima dal bude pracovat. Rozhodne to neni zadny prusvih.

21. 9. 2012 10:31 @standakaluza

Neřekl jsem, že je typický troll, ale trvám na tom, že komentář z 19. 9. 2012 18:05 je trolling.

Ano, určitě můžete vyjádřit svůj názor a souhlasím, že se logo dá označit za nudné. I když celkem chytře vychází z erbu města a naštěstí neobsahuje dnes tak populární trendy (pseudo 3D, tahy štětce atp.)

Problém je, že kromě Martina Peciny se zase ozvala hromada chytráků, kteří akorát tak závidí, protože sami nevyhráli a nenamastili si kapsu.

A ano Martine, to jestli loga a branding děláte a jak děláte, je důležité. Protože pak je Váš názor relevantní a pravděpodobně to nebude blábol na úrovni haterů pod články na iDnes. Pokud jste na svůj názor hrdý a je patřičně podložen studiem nebo praxí v oboru, nemohl Vás můj komentář přece urazit...

tl;dr

20. 9. 2012 16:30 Lukáš Veverka | www.parasite.cz

:D Ted me standa rozesmal. Jiste, Martin Pecina je typicky troll. Tak to jsi pak touhle optikou stando megatroll minimalne

20. 9. 2012 12:38 Martin Pecina | book-design.eu

Pane Kalužo, pár jsem jich udělal, ale už je to dávno a nestály za moc, tak jsem toho zase nechal. Budeme si teď posílat odkazy do portfolia na ty svoje sračky, nebo mám právo vyjádřit svůj názor jako všichni ostatní — včetně vás?

20. 9. 2012 08:14 @standakaluza

Martin Pecina - profesionální trolling koukám... A kolik log a CI jste už udělal Vy? Že ani jedno? Tak to nám asi máte hodně co říct, viďte?

19. 9. 2012 18:05 Martin Pecina | book-design.eu

Pane Kalužo, než příště něco napíšu na Font, pro jistotu si přeměřím přirození a nechám si to notářsky ověřit.

19. 9. 2012 13:06 věra marešová

logo vychází ze symbolu, který je ve znaku JU - rozhodně je to hravější než typo hra s "JU" - nudný mě to nepřijde, je to hravé. Radka - dle její reference http://folprecht.net/ si myslím dokáže udělat hravé a nenudné vizuály a JU se podařilo.

18. 9. 2012 21:19 @standakaluza

Ty pyčo, tolik haterů s malým pérem tady... Připadám si jak na iphonemanii xD

Většina z vás by byla posraná štěstím až za ušima, kdyby mohla Radce Folprechtové aspoň vyzvednout printy pro Pietro Filipi z tiskárny =D

to Qwee - z loga Shellu nebo Coca Coly jejich obor činnosti přímo čiší, co ty lopato?

18. 9. 2012 21:08 bert

Jenže VUT vzniklo skoro o devět let pozdějc, než u nás zavádeli pardubický logo. Mě nejvíc zaráží, že bez těch všemožnejch aplikací nefunguje Hradec králové. Zajímalo by mě, jestli hradecká škola používá všechny takové ty aplikace co byly použitý v soutěžním návrhu se závorkou.

18. 9. 2012 17:21 lh

Taky me to nudi. Jako vizual pro detskou taborovou hru. Proste to nema koule.
V jednobarevne verzi v male velikosti budou nektere piktorgrami od sebe nerozlisitelne. V konkurenci ostatnich log vynika VUT a vetsina uvedenych redesignu byla potbrebna.

18. 9. 2012 13:52 Martin Pecina | book-design.eu

Je to strašlivá nuda, až se mi chce tlouct hlavou o stůl. Slušně zpracované logo, jakých jsme všichni viděli už dvě miliardy pět set padesát milonů čtyři sta dvacet tisíc sto padesát devět. Rozlišení fakult barevným kódem a detailem, nic víc. Škole to ostudu neudělá a studenti do ní nepřestanou chodit, ale mrzí mě, že mezi sto patnácti návrhy se nenašlo nic trochu silnějšího.

18. 9. 2012 13:35 Tomáš

Nemyslím, že by bylo lepší zachovávat staré pečeti nebo loga z osmdesátých let. A i na západ od nás vznikají moderní redesigny univerzit, které sobě podobné a špatně čitelné pečeti nahrazují výraznějším logem a identitou s přesahem na fakulty.
Jako třeba:
http://www.designtagebuch.de/btu-cottbus-im-neuen-design/
nebo
http://www.underconsideration.com/brandnew/archives/roosevelt_university_turns_a_corner.php
Z tohoto pohledu je podle mne např. VUT je perfektní, a JU bude také fungovat.

18. 9. 2012 09:56 rapetheshape.com

povedené, líbí se mi ta přeměna

17. 9. 2012 23:25 Ondra

Sto lidí, sto chutí... ale snad s výjimkou VUT - na mě mnohem více působí staré "řemeslné" symboly vlevo. Jsou majestátní a kdyby si s nimi někdo více pohrál ve stylu New York Library (http://www.underconsideration.com/brandnew/archives/an_iconic_lion_for_an_iconic_institution.php), to by byla pecka.

17. 9. 2012 18:44 Qwee

je zajimavy jak vsichni podlehaji drive modni a nyni pomalu odeznivajici technicko-minimalisticke tendenci v designu log, i kdyz se to k nekterym univerzitam vubec nehodi... vetsina univerzit ve svete se snazi navazat na svoji tradici a sve znaky snazi zachovat, oproti tomu ceske univerzity se snazi na svoji minulost co nejdrive zapomenout ...

ani z jednoho loga, nebyt tam popisku, nikdy by me nenapadlo, ze jde o logo univerzity, taky povazuji za nestastne pouzit kus stareho loga jako odkaz na puvodni logo, nesmysl, clovek ktery to vidi prvne, by v tom spojitost nikdy nenasel

17. 9. 2012 17:18 Ukee

Na tom přehledu všech log jdou krásně vidět trendy před lety a nyní. Pro mě osobně tam trošku chybí invence ve všem.

17. 9. 2012 16:43 Jakub

Se nějak roztrhl pytel s temito logy:-) ale jinak pekne-vyvazene-koukatelne.

17. 9. 2012 16:30 Burnistoun

Paradicka

17. 9. 2012 16:29 Kobylka

To je skoro jak oldschool logo časopisu Květy :)
http://www.bohousek.cz/img/200902131809_kluby.jpg

17. 9. 2012 16:23 Karla

Ale jo, je to sice takový druhý stacionář...
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


bold_font_teaser_gif_125x125


font-banner
UGD logo na vysku-box