Jedenáctá PechaKucha už zítra!
Jedenáctá PechaKucha Night Prague proběhne ve středu 18. února 2009 od 20.20 hodin v kině Aero, Biskupcova 31, Praha 3.
PechaKucha Nights Prague jsou živé prezentace architektů, grafiků, designérů, výtvarných umělců, fotografů, promotérů a teoretiků ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin. Více zde
Dnes ve 166 městech světa!
Vystoupí (stručné info o jednotlivých mluvčích viz níže):
Alžběta Skálová
Martina Černá a Anna Issa Šotolová (Imagery)
FAM Architekti
Jan Jehlík
A.LT ARCHITEKTI
Jaroslav Juřica (Hubero Kororo)
Richard Loskot
Jakub Dvorský (Amanita Design)
Čestmír Suška
Jan H. Vitvar
Vladimír Skrepl
Zdeněk Ziegler
Ladislava Gažiová
Magdalena Kalistová
Stručně o vystupujících:
FAM Architekti
Ateliér se sídlem v Praze založen v roce 2005 Pavlem Nasadilem a Janem Horkým po absolutoriu Školy architektury Akademie výtvarných umění. Od roku 2006 je členem týmu Tomáš Straka. Projekty, realizace a soutěže ve vztahu k veřejnému prostoru v České republice, Velké Británii, Africe. Atelier přistupuje k jednotlivým zadáním s individuálním koncepčním řešením. Existuje místo, stavba, klient a vůle zodpovědně tvořit.
www.famarchitekti.eu
Alžběta Skálová
Absolventka pražské VŠUP, kde studovala nejprve v atelieru Filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty a poté u MgA. Juraje Horvátha v atelieru Ilustrace a grafiky (2002–2008). Absolvovala stáže na na École Estienne PIAD (Paříž, 2005) a na Maryland Institute College of Art (Baltimore, 2007). Věnuje se především ilustracím, zejména pro děti. Mimo jiné se zabývá malbou, grafikou, tvorbou objektů a hraček. Úzce spolupracuje s nakladatelstvím Baobab, pro které ilustrovala knihy Zpátky do Afriky (2005) a Poklad starého brouka (2007). Za druhou zmíněnou obdržela 2. místo v soutěži Nejkrásnější kniha a nominaci na Zlatou stuhu 2007. Získala cenu Josefa Hlávky za rok 2008. Využívá techniky ofsetu a sítotisku k tvorbě autorských malonákladových knížek, nyní v rámci volného sdružení grafiků a tvůrců knih Kopr.
www.koprbooks.org
Jan Jehlík
Majitel firmy „Jan Jehlík Architektonická Kancelář“, Ústí nad Labem. V současné době přerušil činnost firmy a od loňského roku vyučuje na plný úvazek na Fakultě architektury ČVUT v Praze, je vedoucím tamního Ústavu urbanismu. V letech 1991–1996 byl hlavním architektem Ústí nad Labem. Ve své práci se snaží obsáhnout celý rejstřík architektury, od drobných staveb po urbanistické práce, od realizací po teorii. S tím souvisí i aktuální snaha o přehodnocení pojetí urbanismu, „od technologie systému k tvorbě prostředí“. Ve smyslu urbanismu jako architektury veřejného prostoru.
www.janjehlik.cz
Jakub Dvorský (Amanita Design)
Studio založil v roce 2003, kdy absolvoval na pražské VŠUP v ateliéru Filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty. Prvním výraznějším projektem se stala experimentální počítačová hra Samorost publikovaná na webu. V roce 2005 studio rozšířil Václav Blín a na konci téhož roku bylo dokončeno první společné dílo Samorost2. Pod hlavičkou Amanita Design vzniklo za dobu jeho existence také několik drobných her na zakázku, videoklipů, výtvarných návrhů k filmům, webových stránek a ilustrací. Studio rozšířené o několik externích spolupracovníků nyní pilně pracuje na doposud největším projektu, nové hře s názvem Machinarium.
www.amanita-design.net
Martina Černá a Anna Issa Šotolová (Imagery)
Absolventky VŠUP v Praze založily grafické studio v roce 2000. Vytvořily vizuální styl Designbloku, cen Czech Grand Design či módní značku Muset Fashion Design, grafický design časopisu Blok či
tiskovin Konsepti. Z dalších klientů: Albatros, Akademie věd, Belda factory, divadlo Archa, kino Světozor, Aneta Langrová, Intercity Berlín-Praha.
www.imagery.cz
Peter Lacko a Filip Tittelbach (A.LT architekti)
Architektonický atelier založili v roce 2001. Sídlí v Praze v Břevnově. V současné době s atelierem spolupracuje 8 spolupracovníků, architektů a stavařů. Zabývá se širokým spektrem zadání od interiéru až po urbanizmus.
www.a-lt.cz
Richard Loskot
Student vizuální komunikace na FUA v Liberci, také studoval na Akademii der Bildenden Künste München, asistentem prof. Magdaleny Jetelové. Pracuje s novými médii, převážně elektronikou, kterou spojuje do systémů, které reagují na dané prostředí. Techniku nechává v její formě pro diváka otevřenou a hledá propojení s vnějšími vlivy, jako je například rádio, vítr, údaje z burz, které do audio-vizuální hry instalace přinášejí náhodu.
http://aa.tul.cz/richard.loskot
Vladimír Skrepl
Vedoucí malířské školy II na pražské AVU. Malíř, autor instalací a objetků. Laureát Ceny pro umělce nad 35 let (2007), která je výrazem úcty, kterou mladí chovají ke starším.
Jan H. Vitvar
Tři roky pracoval jako výtvarný redaktor v MF Dnes, než deník zrušil jeho místo. Dva roky řídil kulturní rubriku týdeníku Nedělní svět, než ho to přestalo bavit. Dva a půl roku šéfuje kulturní rubrice v týdeníku Respekt a zatím nemá důvod k nespokojenosti.
www.respekt.cz
Čestmír Suška
Sochař. V 80. letech zorganizoval kolektivní výstavy "Malechov '80" a "Sochy a objekty na Malostranských dvorcích" (1981), které byly v té době v Čechách nejsilnějším vystoupením mladých autorů pracujících se sochou nebo s objektem umístěnými v určitém prostředí. Jeho sochařská práce prošla od 80. let různými fázemi (od klasičtěji chápané sochařské tvorby přes práce inspirované tvaroslovím kořenů, větví a uschlých stromů k plastikám propojujícím otvory ve svém povrchu vnitřní labyrint žeber a podpůrných nosníků s jednoduchým vnějším tvarem atd.). Stále více se v jeho práci objevuje zájem o propojování vnějšího s vnitřním a naopak. Zakladatel Sochařského studia Bubec.
www.suska.cz
Zdeněk Ziegler
Grafik, typograf. Studoval architekturu na ČVUT v Praze (1951 – 1961). Od roku 1990 působil jako pedagog (v letech 2000 – 2003 rektor) na VŠUP v Praze. V letech 1963 – 1989 vytvořil 274 filmových plakátů.
Magdalena Kalistová
V roce 2007 zakončila autorskou knížkou "Můj domácí sebezpyt" studium na VŠUP v atelieru Tvorby písma a typografie. Knížka byla oceněna jako nejlepší absolventská práce roku. O rok později byla vydána nakladatelstvím Revolver Revue ve spolupráci s VŠUP. V současnosti pracuje s Tomášem Procházkou v jejich malém grafickém studiu. Baví jí hledání možností využívat grafický design pro podporu přirozenějšího životního stylu.
Ladislava Gažiová
Prošla studiem na umělecké škole v Košicích, později AVU a VŠUP v Praze. Po peripetiích komiksových obrazů a videa se dostala ke sprejové malbě. Častým námětem obrazů je násilí a to v hororové či parodické formě. Ponuré výjevy odlehčují odkazy k popkultuře a poetický charakter malby. Narativnost maleb připomíná krátkou a přesnou lidovou písničku, inspiraci estetikou a ornamen-talismem romských komunit východního Slovenska.
Jaroslav Juřica (Hubero Kororo)
Pohybuje se v různých rovinách disciplíny obecně nazývané design. Během studia produktového designu na FaVU v Brně se postupně začal zajímat o produkt jako objekt a hledání nejen jeho funkčních principů. V roce 2007 získal Ingvar Kamprad stipendium pro magisterské studium na švédské Lund University, kde letos diplomuje. V loňském roce působil půl roku v holandském studiu Demakersvan, pro ketré také navrhl Drawerment, rozvázanou variaci na Tejo Remyho Chest of Drawers. Na podzim absolvoval program STAR Design ve spolupráci s NASA Johnson Space Center v Houstonu.
www.huberokororo.net
Komentáře k článku
18. 2. 2009 15:34 Darina
Kdo dřív přijde... Ale peča stojí za to!