Font

design

Výběr jazyka

cs / en

 

Heineken představuje samostatnou značku nealkopiva Fríí

Novou značku nealkoholického piva uvádí na český trh skupina Heineken. Pod značkou Fríí se začne prodávat nealkoholické pivo již letos v květnu. Zavedením značky Fríí tak Heineken vychází vstříc spotřebitelům, kteří v testech upřednostňovali jednoznačně identifikovatelnou nealkoholickou pivní variantu. „Při našich průzkumech jsme totiž zjistili, že řada spotřebitelů má problém u řady pivních značek odlišit jejich alkoholickou a nealkoholickou variantu. Proto jsme se rozhodli pro vytvoření svébytné a samostatné nealkoholické značky piva a rozšířit tak portfolio našich produktů,“ říká Martin Kašpar, Group Brand Manager společnosti Heineken Česká republika.

Nealkoholický nápoj s výraznou podobností klasickému pivu je připraven dekokčním postupem vaření. Jemné a vyvážené chuti je dosaženo klasickou metodou řízeného hlavního kvašení a dokvašování, při kterém jsou použity kvasinky běžně využívané pro výrobu klasických piv. Pro Fríí je charakteristická vyšší plnost střední intenzity hořkosti bez výrazné mladinové příchutě, která bývá typická pro standardně vyráběná nealkoholická piva.

***sem etiketa

Na designu etikety nové značky pracovala agentura WMC Grey. Návrhy prošly náročným testováním mezi spotřebiteli a konečná podoba má podle výsledků průzkumu srozumitelný a jasný design, je nezaměnitelná a na první pohled je z ní patrné, že se jedná o kvalitní produkt vyrobený tradičními metodami. „Kvalitu a tradiční výrobu podtrhuje zobrazení pivních symbolů na etiketě – chmele a ječmene,“ říká Daniela Klančíková, Brand Manager značky Fríí.

Druhým významným důvodem pro svébytnou značku nealkoholického piva bez jakéhokoli spojení s alkoholickou variantou jsou marketingové aktivity výrobců alkoholických nápojů, směřující k podpoře sportovních a kulturních událostí. „Stále více se hovoří o zodpovědné konzumaci alkoholu, skupina Heineken se tímto tématem dlouhodobě zabývá. Podporujeme řadu aktivit, propagující zodpovědné chování a konzumaci, skupina Heineken má několik vlastních projektů, zabývajících se tímto tématem – například kampaň Rozpoznej příznaky! (Know the Signs),“ dodává Daniela Klančíková. Podle ní právě v oblasti podpory sportu či kultury značkami alkoholických nápojů stále více zaznívá otázka, zda je takové počínání etické a zda se nejedná o přímou podporu konzumace alkoholu. „Tím, že můžeme nabídnout samostatnou značku nealkoholického piva Fríí, chceme dokázat, že i v této oblasti se producenti alkoholu mohou chovat ještě více zodpovědně a eticky,“ upřesňuje Daniela Klančíková. Právě proto se značka Fríí stane oficiálním partnerem podniků Moto GP na brněnském Masarykově okruhu, podle připravovaných smluv zatím na období tří let.

Český trh s nealkoholickým pivem je v posledních letech podle odborníků i podle producentů piva navíc velmi lákavý, protože obliba neakopiva významně roste. „Stále více lidí si dopřává luxus v podobě nealkoholického piva například při pracovních obědech, oceňují jej řidiči, kteří si museli potěšení z piva odříkat, nebo sportující lidé, kteří potřebují doplnit tekutiny. Jasná mysl, pozornost a vitalita – to jsou hlavní devizy, které jim nealkoholické pivo nabízí. Fríí na českém trhu nabídneme točené, ve skleněné lahvi o obsahu půl litru a v plechovce se stejným objemem.“ uzavírá Daniela Klančíková.

Skupina Heineken má s výrobou nealkoholického piva dlouholeté zkušenosti a ve svém portfoliu dosud nabízela několik variant nealkopiva. V loňském roce získal Zlatopramen Nealko první místo ve své kategorii na Žatecké dočesné. Starobrno Fríí obsadilo ve Zlatém poháru Pivex bronzovou pozici mezi nealkoholickými pivy a v roce 2008 získalo třetí příčku v Ceně českých sládků.

Zdroj: Tisková zpráva Heineken Česká republika

O pivních etiketách a corporate piva jsme psali ve Fontu 43.

 


Komentáře k článku

19. 6. 2010 17:01 to karel:

to slunicko asi od zlatopramenu bude, viz jejich web
http://www.frii.cz/cs-CZ/frii-story.html

4. 5. 2010 15:22 Pudingo

„Kvalitu a tradiční výrobu podtrhuje zobrazení pivních symbolů na etiketě – chmele a ječmene“
: D

3. 5. 2010 23:14 ---

"rada" producentke 3D, http://www.ifotovideo.cz/ nechystam sa sice fotit, ale sem tam kupujem ;-)

3. 5. 2010 19:56 ---

amstel je fajn, aj dieline

3. 5. 2010 10:31 Zdenek Hejda / www.atelierhejda.com

Me teda nejvice prekvapuje spojeni "Tradicni ceske receptury" a novotvaru Frii, ktere predpokladam pochazi z anglickeho Free. Nevim co si z toho mam vybrat? Je to tradicni ceske? Nebo je to cool energeticky napoj?

Nevidel jsem cely packaging vcetne lahve, zatim tezko hodnotit. V etiketa vidim hodne prvku z ruznych stylu - prechody v pozadi, drevorezba slova Frii, "alchymisticke" slunce, kovovy oval etikety...
Z vlastni zkusenosti se mi zda, ze to je priklad designu, ktery testovali, testovali, pridavali, ubirali, az z nej nezbylo nic. A vyplyva to i z tiskove zpravy, cituji paní Klančíkovou: "Návrhy prošly náročným testováním mezi spotřebiteli a konečná podoba má podle výsledků průzkumu srozumitelný a jasný design".

Jinak souhlasim s Marii Grafovou, ze je skoda prekopirovat jen tiskovou zpravu s perlami typu: „Kvalitu a tradiční výrobu podtrhuje zobrazení pivních symbolů na etiketě – chmele a ječmene."

Spise by nas zajimal nazor agentury, pripadne autoru, jak si obhaji svuj navrh.

3. 5. 2010 10:09 jana

Todle je supr pivo http://www.thedieline.com/blog/2010/04/the-dieline-awards-third-place-wine-beer-tobacco-amstel-pulse.html. Všeobecně na tomto webu najdete obalový design, s kterým se ten český nedá vůbec srovnávat. Bohužel.

2. 5. 2010 22:24 TJ

2 ---: zkus vygooglit znacku skotskyho piva Tennent's (obrazku moc nejni), jejich zluty plechovky jsou supr, pred sesti rokama jsem si v Edinburghu kupoval jen tohle pivo, protoze design prodava ,) a zaujalo me ze prave vypada(lo) celkem moderne .)

1. 5. 2010 10:18 ---

teda nie viac (zlatopramen ani nepoznam), ale prve co ma napadlo po vzhliadnuti. preco nemoze mat pivo obal ako absolutka? to by estelen bolo odlisenie! ;-)

1. 5. 2010 10:09 ---

mne to viac pripomina http://www.slnkorecords.sk/

1. 5. 2010 10:04 Karel

Označení a odlišení nealkoholického a nízkoalkoholického piva není ve světě jednotné. K určitému sjednocení došlo v zemích Evropské unie, kde jako nealkoholické pivo jsou označovány výrobky s obsahem do 0,5 objemových procent 1) alkoholu, za nízkoalkoholické od 0,6 do 1,2 %. V eurokocourkystánu mne to uži nepřekvapuje.
V USA výrobky s obsahem pod 0,5 % alkoholu nesmějí nést název pivo, ale musí se označovat jako lehký sladový nápoj (light malt beverage). Obdobně je tomu i v Kanadě. V Japonsku jsou tato piva označována jako nápoj podobný pivu či chutnající jako pivo (beer taste drink).
Delší tradici přípravy sladového nápoje s nulovým obsahem alkoholu, který se zajišťuje vynecháním kvasného procesu, má Karibská oblast – nápoj se jmenuje Malta. Nahrazuje zde nedostupné mléko a je podáván i kojencům!

Modrá barva: např. Hoegaarden Witbier 5%, aj.

Etiketa: Tradiční české měkké í po r. Bože, bože, to je legrace...
Sluníčko jako od ústecého Zlatopramenu. Za mě 3-

30. 4. 2010 21:14 Zdeněk

Musím říct, že se mi etiketa moc nelíbí – ta hnědá/béžová/oranžová barva mi v kombinaci s ostatními vadí. Navíc se nemůžu zbavit dojmu, že koukám na nějakou odloženou skicu pro Radegast Birell.

30. 4. 2010 17:55 Marie Grafová

Připadá mi smutné překopírovat na Font TZ, která s designem souvisí jen táááákhle maličko. Přitom stačila drobná iniciativa redaktora a mohli jste vytvořit článek, který by měl pro Font nějakou hodnotu. :/




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.