30 plakátů na téma migrace
Třicet grafických designérů z celého světa bylo vyzváno, aby navrhli originální plakát na téma migrace. Všechny plakáty budou vystaveny od 19. do 21. června 2009 v Aténách ve vestibulu stanice metra Syntagma, poté bude výstava pokračovat na dalším místě. Přes dvacet výtvarníků přijede na slavnostní zahájení výstavy do Atén.
Výstavu pořádá Hellenic Migration Policy Institute (ΙMEPO), kurátorem je řecký grafický designér Dimitris Karaiskos.
Kompletní sezam účastníků: Andrew Ashton (Austrálie), Filippos Arvanitakis (Švédsko), Marcel Benčík (Slovensko), Peter Biľak (Nizozemí), Filip Blažek (Česká republika), Paul Boudens (Belgie), Sara Faneli (Velká Británie), Kiko Farkas (Brazílie), Albian Gagica (Albánie), Farida El Gazzar (Egypt), Sadif Karamustafa (Turecko), Sebastian Kubika (Polsko), Anette Lenz (Francie), Catherine Lepage (Canada), Luba Lukova (USA), Alejandro Magallanes (Mexiko), Nikko Manikas (Rakousko), Chaz Maviyane-Davies (Zimbambwe), Joana Niemeyer (Německo), Evangelos Papazoglou (Řecko), Lucia Pasqualin (Itálie), Pierre Porteli (Malta), Liza Ramalo & Artur Rebelo (Portugalsko), Gediminas Šiaulys (Litva), David Tartakover (Izrael), Alberto Vasquez (Španělsko), James Victore (USA), Evripides Zantides (Kypr), Vladimir Zimakov (Rusko), Paul Zografakis (USA)
Filip Blažek ke svému plakátu dodává: „Nazval jsem svůj plakát Nekonečné hemžení, neboť setrvalý pohyb je lidstvu vlastní, jak krásně dokumentuje například režisér Godfrey Reggio ve filmové trilogii Quatsi. Každý den chodíme, běháme, řídíme, vezeme se či letíme z místa na místo. V některých dobách se lidé spíše usazují, v jiných se stěhují celé národy, často kvůli hladu, chudobě či válkám. Plakát je pokusem zachytit typografickou formou toto nekonečné lidské hemžení. Prvotní výtvarnou inspirací mi byl design českého předsednictví EU od Tomáše Pakosty, pak jsem se již jen nechal unášet na vlnách fantazie.“
Na ukázkách jsou plakáty od následujících designérů: James Victore, Luba Lukova, Vladimir Zimakov, Filip Blažek a plakát k výstavě (řecky a anglicky), který navrhl Dimitris Karaiskos.
Komentáře k článku
18. 6. 2009 11:22 Petr
17. 6. 2009 15:04 jir_ka /www.zou.cz
Přečetl jsem článek do konce, když jsem to viděl poprvé - nereagoval jsem. Ale příspěvek berta mě vyprovokoval k reakci - no a u reakce jsem v zápálu nad malostí pisatele nevzal na zřetel obsah článku nahoře...
:)
17. 6. 2009 14:45 Filip Blažek
Takže znovu: ANO, ANO, ANO, inspiroval jsem se EU2009.CZ a s radostí to přiznávám.
17. 6. 2009 10:09 jir_ka /www.zou.cz
Co tou původností nápadu myslíš?
Mapa vytvořená pomocí zkratek určitě nebyla poprvé užita na vizuálech EU2009.CZ. Filipův plakák je podle mého výborný, téma migrace je nápaditě vyjádřeno spíš těmi liniemi/cestami/cestičkami/spojnicemi či jak to nazveme, které tvoří mapu Evropy. Užití krásného akcidenčního Corpulentu Tomáše Brousila mi příjde také jako skvělá volba, zároveň to zasazuje návrh do vlasti tvůrce plakátu (tedy v další možné významové rovině).
Je zásadní rozdíl mezi inspirací a krádeží nápadu! Pokud vůbec byla nějaká inspirace (a pokud byla, tak v tomto konkrétním případě nevdím problém) - nebo ty berte víš, kdy a jak Filipův plakát vznikl? Já ne...
17. 6. 2009 09:42 bert
11. 6. 2009 21:28 Kacg
11. 6. 2009 17:52 McLOVIN
great work