Font

archiv

Výběr jazyka

cs / en

 

Městská abeceda – Vídeň od A do Z

Grafika, design a písmo v městském veřejném prostoru

Vídeňské Wien Museum uvádí unikátní výstavu zabývající se grafikou, designem a písmem v městském veřejném prostoru. Mladý designér, grafik a fotograf Martin Ulrich Kehrer se již několik let zabývá písmem ve veřejném prostoru, je sběratelem typografických zajímavostí z celého světa.

Od roku 2005 Kehrer prozkoumává Vídeň a ve všech městských okresech odhaluje nezaměnitelné, pro různá období typické nápisy na fasádách domů a vývěskách obchodů a restaurací. Při svých obhlídkách zachytil svým objektivem již 3 000 fotografií, 200 z nich tvoří nedávno vydanou a respektovanou knihu „Stadtalphabet Wien“ (Městská abeceda Vídeň), která vyšla v nakladatelství Sonderzahl Verlag.

Výstava představuje 26 fotografií s nápisy z města Vídně. V této „monumentální abecedě“ je zapsána historie a proměny města uplynulých let. Zatímco nová písma veřejný prostor dobývají, některá na výstavě prezentovaná písma již doslova vymírají. Výstava Martina Ulricha Kehrera „Stadtalphabet“ je historickou momentkou, která zve nejn k návštěvě muzea, ale i procházce po Vídni a vybízí k pohledu na město a veřejný prostor trochu jinou optikou.

 

Výstava WIEN VON A BIS Z

prezentace Martina Ulricha Kehrera byla zahájena v rámci  Vienna Design Week 7. října a potrvá až do 10. 01. 2010

Místo: Wien Museum Karlsplatz, 1040 Wien

Otevírací doba: Úterý – neděle a svátky, 9.00 - 18.00 hodin

Neděle vstup zdarma

 

Fotografie:

M; Albrechtsbergergasse 7, 1120 Wien, Copyright: Martin Ulrich Kehrer

Espresso; Kalvarienberggasse 8, 1170 Wien, Copyright: Martin Ulrich Kehrer

W; Westbahnstraße 41, 1070 Wien, Copyright: Martin Ulrich Kehrer

Caramel; Meidlinger Hauptstraße 40, 1120 Wien, Copyright: Martin Ulrich Kehrer

Schön; Schlachthausgasse 22, 1030 Wien, Copyright: Martin Ulrich Kehrer

Další fotografie a informace naleznete také na stránkách Stadtalphabet.

 

COMPRESS PRAHA


Komentáře k článku

7. 12. 2009 17:54 Ps1cho

Tak inkscape můžu doporučit taky, hlavně na ilustrace je úplně super, osobně mi příjde i uživatelsky nejpříjemnější. Má ovšem slabiny hlavně ve formátování textu, předtiskové přípravě a některých dalších věcech, taky budete muset často ukládat, protože není moc stabilní. Je ale zadarmo, a to je vzhledem k celkové kvalitě naprostá bomba.

Slabiny inkscape může zdánlivě částečně odstranit stažení dalšího programu jménem scribus. Jestli můžu poradit, nedělejte to, ušetříte si hodně bolení hlavy.

Jako další alternativu bych viděl sw od corelu. Budete si muset oproti xaře trochu připlatit, ale dostanete za to poměrně komplexní software, který je často využíván i v profesionální praxi. Jako nevýhodu bych viděl občasné problémy s generovaným .pdf v tiskárně a pro mě trochu neohrabané ovládání.

Pak je tu ještě Zoner Callisto, poslední verze se kterou jsem se dostal do styku byla přímo příšerná, ale to už je dávno a od té doby se mohlo hodně změnit, přiznám se, že netuším, jak si stojí dnes.

Doporučil bych stáhnout si, pokud to jde zvažované možnosti jako trial a vyzkoušet si, co Vám nejlépe sedí. Osobně bych volil na amatérskou tvorbu inkscape, poloprofesionální inkscape (ilustrace) + xara (předtisková příprava) a pro profesionála se vyplatí připlatit si a pořídit Adobe CS.

4. 12. 2009 10:01 dadoprom

Skus Inkscape - www.inkscape.org

30. 11. 2009 19:04 ---

nevie niekto co okrem xary nieje drahe a pouzitelne? ako alternativa k illu. skusam teraz mySchon, ale nerobi sa mi s tym dobre

30. 11. 2009 17:18 choro82

to by mohlo být zajímavé..




Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.