Font

web

Výběr jazyka

cs / en

 

Češi utratili víc za pronájem místa pro weby

Tuzemští uživatelé loni zaplatili za pronájem prostoru pro tvorbu webových stránek půl miliardy korun, což je zhruba o desetinu více než v předchozím roce. Celkový objem trhu se zvýšil o 12 procent na 170 tisíc pronájmů. Uvedla to firma HorMart. Ve srovnání s rokem 2006 se růst zpomalil. To podle Jana Horny z HorMartu souvisí s relativní nasyceností českého trhu.

"Webové stránky prezentačního charakteru jsou dnes poměrně běžnou záležitostí, ať už jde o firemní weby nebo osobní prezentace. Novým impulsem pro rychlejší růst webhostingového odvětví tak může být postupný přechod k webovým službám, které budou zprostředkovávat obousměrnou komunikaci a usnadňovat reálný život," předpovídá Horna.

Podle Horny se na vyspělejších trzích začíná prosazovat trend nazývaný Web 2.0, který představuje přeměnu internetu v univerzální komunikační platformu. Významnou roli budou hrát nové technologie, například virtualizace, která usnadňuje poskytovatelům prostoru správu počítačové infrastruktury. Letos by měly příjmy z webových pronájmů vzrůst na 550 milionů korun.

Dlouhodobě nejúspěšnějšími pronajímateli webového prostoru jsou na domácím trhu firmy Active 24 a Internet CZ. Společně spravují téměř polovinu pronájmů webového prostoru.

-čtk-


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.