Font

KzK

Výběr jazyka

cs / en

 

Parodie na Leonarda - výběr ze světa a krok za krokem

V tomto rozsáhlém článku chceme ukázat nejen postup tvorby vizuálu ve stylu známé kresby Vitruviánského muže od Leonarda da Vinciho (krok za krokem), ale zároveň zde máme i bohatou a velmi zajímavou sbírku podobných nápadů z celého světa – v reklamách i logotypech…

Leonardova studie muže ve čtverci a kruhu (tzv. Vitruvian Man – Vitruviánský muž) se někdy označuje jako nejslavnější kresba všech dob (také nejslavnější obraz – Mona Lisa je od stejného geniálního autora).

Tento motiv rozpažené mužské postavy byl proto již několikrát využit v různých reklamních kampaních a objevil se dokonce i ve stylizované podobě v logách.

Zlatý řez
Tento pojem začal užívat právě Leonardo. Znají ho určitě všichni, kteří se setkali o něco víc než v základní míře s matematikou či malířstvím. Zlatým řezem je zde myšleno jakési ideální rozdělení. Promítá se snad do všeho – počínaje geometrií a algebrou (Fibonaciho posloupnost), přes architekturu, výtvarné umění či hudbu až k biologii. Leonardo sám se jím zabýval například u modelů mnohostěnů, přizpůsobil mu kompozici několika svých obrazů, ale dílem, vytvořeným pouze pro demonstraci významu zlatého řezu, je Vitruvian, postava v kruhu. Leonardo ji pojmenoval po římském architektovi Vitriviusovi, který míry odvozoval z rozměrů těla (např. 4 dlaně jsou 1 stopa, 24 dlaní tj. 6 stop je rovno výšce muže a také rozpětí paží je rovno výšce muže...). Vitruvian je jakýsi ideál či průměr lidských proporcí, jeho pupek, střed opsané kružnice, dělí délku jeho těla v poměru zlatého řezu. Délky jeho končetin jsou také v poměru odpovídajícím zlatému řezu... „ Vzájemný poměr najdeme nejenom v číslech a rozměrech, ale také ve zvucích, krajinách, časech a místech a vůbec v každé formě energie.

zdroj: http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=2277&nadpis=Leonardo


O obrazu více zde nebo zde.


Ukázky ze světa

Vitruviánská žena :-) a rocker

 

Vitruviánská zvířata…

 

Vitruviánský sadomasochista a Cartman z kultovního kresleného seriálu South Park…

 

Reklama na Volvo S80 od agentury Memac Ogilvy & Mather Jeddah a reklamní plakát proti obezitě.

 

Motiv byl využit i v mnoha logách. Donedávna mělo Vitruviana v logu i prestižní pražské gymnázium PORG…

 

Krok za krokem mimozemský Vitruvian:

Měli jsme vymyslet vizuál pro kampaň Rádia Leonardo. Proto nás napadla parodie na jeho známou kresbu. Ilustrace vznikla fixou, následně byla naskenována do počítače.

 

Klient uviděl návrh plakátu nejprve ve skice z Adobe Illustratoru (za kresbou není finální pozadí z obrazu).


Když návrh v rádiu Leonardo odsouhlasili, z "originální" Leonardovy kresby jsme razítkem ve Photoshopu odstranili jeho muže. Chtěli jsme autentické pozadí…


A takhle jsme prezentovali finální podobu. Mimozemšťan byl barevně sladěn s pozadím a ve Photoshopu byly do něj dokresleny i různé stíny a fleky. Není to tedy úplně původní nápad (byť ostatní jsme uviděli až dodatečně), ale svůj účel tento vizuál v rámci celé reklamní kampaně splnil.

-OK- 


Komentáře k článku

20. 6. 2008 00:51 miso

hej, ufon je magnetizujuci

19. 6. 2008 16:57 Jiří Tvrdek

V jednom díle Futuramy byl takhle i Bender :)

19. 6. 2008 16:35 JK

Tak nevím, který obrázek se mi líbí víc.
Jestli je vtipnější Cartman nebo ten obézní muž...
Ale líbí se mi i ten váš ufoun! :-)

19. 6. 2008 16:31 Radek

pekny clanek
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.