Font

písmo

Výběr jazyka

cs / en

 

Stovka nejlepších písem všech dob

Zajímavý web, kde se dozvíte mnoho zajímavého o stovce písem, které jsou v seznamu „sta nej písem všech dob“. Můžete si zde také stáhnout brožurku v PDF.

Více na www.100besteschriften.de

Zajímavou anketu o 10 nejoblíbenějších písem představil ve Fontu 61 Filip Blažek. Na prvních dvou místech se objevily Garamond a Helvetica.

„…Výsledky ankety potvrdily můj předpoklad, že typografové jsou ve výběru písem velmi konzervativní. Dávají přednost osvědčeným a dobře čitelným typům před módními výstřelky. Zajímavé je, že vítězná písma jsou
z laického pohledu vlastně velmi podobná. Rozdíl mezi Universem, Helveticou a Frutigerem pozná jen zkušený profesionál,“ uváděl na konci svého článku Filip Blažek.

Bude tedy i dalších sto let kralovat všem anketám a žebříčkům stará dobrá Helvetica?

-OK-


Komentáře k článku

18. 3. 2008 09:34 Michal Wein

Souhlas. Jen jsem se pozastavil nad formulací, že „typografové jsou ve výběru písem konzervativní“. Naopak - bez pozastavení - podepisuji smysl následující věty; až na výjimky má být písmo dobře čitelné. A poněvadž mnohdy i časová tíseň hraje v typografově práci svou roli, používají se nejčastěji osvědčená písma. Co je na tom konzervativního? To konstruktéři nebo architekti jsou taky ve volbě materiálu konzervativní, když použijí po ruce na trhu k mání osvědčený a vhodný materiál? Možná tomu tak je; pak ale zdůrazněme, že konzervatismus je pozitivní, životodárný, smysluplný, zodpovědný atd. postoj a na konzervatistech leží úkol nesení pochodně života. Sorry, že jsem se dostal až tak daleko...

17. 3. 2008 17:23 ?

"Bude tedy i dalších sto let kralovat všem anketám a žebříčkům stará dobrá Helvetica?"

preco by nemala? ;)

dakujem za link: www.100besteschriften.de
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


IGEPA_partnerske dny_Igepa CZ Select_09_2022_banner_font_125x125px


font-banner
UGD logo na vysku-box