Font

písmo

Výběr jazyka

cs / en

 

Písmolijna Superior má nový web

Superior Type je písmolijna ovlivněná expresivní kaligrafií a sochařstvím. Vojtěch Říha pod označením Superior Type kreslí písma od roku 2008 a nyní začíná s distribucí fontů přes vlastní web superiortype.com.

Web vznikl ve spolupráci s firmou Slonline, koncept měl na starosti Filip Dědic a grafickou podobu Vojtěch Říha. Celý web oživují ilustrace od animátora Mikuláše Suchého, ztělesňující maskota písmolijny ‚pana S‘.

 

Slavia, Vojtěch Říha & Matyáš Machat, Font, 2018, 14 řezů

 

Každé z písem od Superior Type začíná inspirací zvenčí – architekturou, pocitem nebo sochařskými křivkami. Nejnovější písmo Slavia navazuje na historické vzory bez nostalgie. Od podobných písem se odlišuje především ostrým zakončením tahů a od svého historickému vzoru také přejímá určité nedokonalosti, jako například široké ‚E’. „Bezpatková písma na začátku 20. století vznikala často impulzivně a mnohdy na základě úprav starších patkových písem. To jsme se například nesnažili předělávat a zahlazovat, písmo to osvěžuje a není díky tomu statické,“ dodává Vojtěch Říha.

    

 Luxor, Vojtěch Říha, Custom font, 2017, 2 řezy

 

Pro největší českou síť knihkupectví Luxor navrhnul Vojtěch dvě custom písma jako hlavní prvek vizuálního stylu. Záměrem bylo udělat logotyp a co nejvýraznější písmo, které bude možné používat od velkých vývěsních štítů až po malá razítka a merkantilie.

 

 Dres, Vojtěch Říha, Font, 2014, 11 řezů

 

Podobně výrazný je také Dres, který tvoří celkem jedenáct řezů, spojující různé vlivy sportovní typografie jako pruhy, plochy a kubické tvary, které jsou výrazně čitelné i na dálku.

Spuštěním webu to pro Superior Type teprve začíná. Na rok 2019 se připravuje ke spuštění hned několik písem, před dokončením je například písmová superrodina Novina.

 

Kunda Book, Vojtěch Říha, Font, 2015, 8 řezů

 

Kontakt: Vojtěch Říha, mail@superiortype.com


Komentáře k článku

Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.