Font

písmo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nová zakázková korporátní písma – Union, Novatica…

Písmo je jedním z nejdůležitějších prvků vizuálního stylu (hned vedle grafické značky nebo firemní barevnosti). Vhodné firemní písmo dokáže jednoduše odlišit podnikovou identitu od konkurence. Řešením jsou specifická písma na zakázku. Používání vlastních písem je totiž dokladem vyspělé vizuální kultury. Jednou z možností je upravit stávající písmo z nabídky písmolijny, druhou možností je připravit původní návrh podle představ klienta. Velké zkušenosti s tím má písmolijna Suitcase Type Foundry Tomáše Brousila, která naposledy vytvořila písmo pro Unii grafického designu. Podívejme se i na další kvalitní písma vytvořená na zakázku…

Každá taková zakázka vyžaduje individuální přístup - samotné práci proto předchází důkladná analýza stávajícího stavu nebo požadavků a následuje navržení optimálního a elegantního řešení. Písmolijna může připravit písma jak pro tiskové výstupy, tak vyladěná pro zobrazování na monitorech, webových stránkách nebo jiných zařízeních.

Union
Pro profesní organizaci Unie grafického designu bylo vytvořeno písmo Union. Trojlineární kresba symbolizuje svazek tří bájných prutů knížete Svatopluka. Tři řezy tohoto akcidenčního písma tak dovolují širokou variabilitu pro použití v logotypu i v dalších typografických zpracováních. Písmo bude postupně Unií zaváděno do praxe v souvislosti s chystaným novým webem Unie.

Novatica
Pro českou komerční stanici TV Nova ve spolupráci s Markem Pistorou vytvořili písmo Novatica. Rodina čtyř řezů je postavena na tradičních proporcích bezpatkových písem. Typickým rysem je jednobříškové minuskové „a“ nebo „n“ ve formě jednoduchého obloučku.

Další zajímavá korporátní písma od Suitcase Type Foundry byla vytvořena například pro divadla Rokoko v Praze, písma Seznam Script a Seznam Text jsou souborem korporátních písem pro vyhledávací portál Seznam.

Suitcase Type Foundry je nezávislá písmolijna, založená v roce 2003 v Praze Tomášem Brousilem. Zabývá se navrhováním a digitalizací kvalitních písem pro profesionální typografické použití a také vytvářením exkluzivních písem na zakázku. V nabídce má již přes sto sedmdesát řezů písem. Všechna jsou zpracována ve vysoké kvalitě a disponují akcentovanými znaky s odpovídajícím kerningem pro sazbu většiny latinkových jazyků. Ve Fontu se za posledních několik let objevila celá řada prezentací písem této písmolijny (např. Botanika, RePublic, Magion, Dederon a další).

Více na http://www.suitcasetype.com

O významu písma v celkovém řešení vizuálního stylu se dočtete v námi vydané publikaci Corporate Identity Set, kterou si můžete zakoupit ve Fontshopu.
-OK-


Komentáře k článku

17. 3. 2017 12:51 zdeněk

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, nevíte,jak se jmenuje písmo, které Nova používala v letech 1999 - 2000 ve svých upoutávkách, jak v pozadí běžela loga nova???
Myslím, že písmeno A bylo typu fontu Korolev a Novatica.

Děkuju.

25. 3. 2011 20:06 Vít Burda

Dobrý den/večer,

chtěl jsem se zeptat jestli nelze vytvořit nějaké podobné písmo k Novatina - ne úplně stejné, ale podobné a kolik řezů a kolik by to asi stálo.

Děkuji, s přáním hezkého dne,

Vít Burda,

10. 6. 2009 16:43 KUBiiiK

Jak se ten font jmenuje??

7. 2. 2008 15:42 Ondra

Písmo podobné Novatica už mám asi 3 roky. Takže nevím, jak to s tou originalitou pro novu. Nekritizuju, jenom je to spíš poznámka. =)

27. 1. 2008 22:50 Tomáš

Velmi se mi tento článek líbí. Dobrá práce, mnohokrát děkuji.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.