Font

písmo

Výběr jazyka

cs / en

 

Miloš Urbásek - Retrospektiva

Spojení typografie a klasické malby, to je tvorba Miloše Urbáska (viz www.urbasek.com), se kterou se můžete setkat na reprezentativní retrospektivě v ostravské Galerii výtvarného umění ještě do 23. 8. 2008.

Bohužel do dnešních dnů nebyla Miloši Urbáskovi (1932 – 1988) v Ostravě uspořádána reprezentativní monografická přehlídka. Umělci, který se zde narodil, byl s naším regionem významně spojen a i za svého působení v Bratislavě se k němu hlásil. Galerie výtvarného umění v Ostravě si v posledních letech byla tohoto faktu vědoma, ale možnosti instituce neumožnily akci patřičného významu uskutečnit. V tomto roce si připomínáme 20 let od předčasného úmrtí Miloše Urbáska a je tudíž takřka poslední smysluplná příležitost výstavu uspořádat. Spojením českého a slovenského prostředí získává výstava význam nadregionální, zejména je však holdem osobnosti mimořádné závažnosti. 

Miloš Urbásek byl výrazným představitelem abstraktní tvorby, geometricky orientované, který také v rámci Klubu konkrétistů zásadně obohatil česko-slovenské výtvarné umění a proslavil ho i mimo region a republiku. Studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u prof. Vincenta Hložníka (1961-64). Jako jeden z prvních na Slovensku se soustředil na problém geometrické abstrakce, které zkoumání se stalo jeho dlouhodobým uměleckým programem. Také experimentoval s novými technologiemi, tiskem na akrylové plátno a litým asfaltem. Od roku 1978 zkoumal přítomnost světla v geometricky strukturovaných vrstvách barevné plochy.

Jiří Jůza

Miloš Urbásek, Téma 2-II, 1965, latex, plátno, 92 x 92 cm

Miloš Urbásek, Dělení dědictví, 1965, koláž, sololit, 130 x 100 cm

Zdroj: http://www.gvuostrava.cz/vys/Archiv/vys_2008/vys_08DU03Urbasek.htm


Komentáře k článku

22. 8. 2008 08:42 Jirka

Díky za tip.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box