Font

písmo

Výběr jazyka

cs / en

 

Digitalizovaná písma Oldřicha Menharta

Artboard 6

Písmolijna Briefcase Type Foundry  oslavila výročí 125 let od narození Oldřicha Menharta digitalizací jeho ikonických písem.

 

„Drazí milovníci písma, konečně představujeme špičkově digitalizovaná písma Oldřicha Menharta!
Letos slavíme 125 let od narození Oldřicha Menharta. Věříme, že takto symbolické výročí je zvlášť vhodné k příležitosti konečně uvést vysoce kvalitní digitalizace jeho ikonických písem.

Několik posledních let jsme se intenzivně věnovali badatelské činnosti v muzejních archivech, studiu Menhartovy pozůstalosti, korespondence, četbě jeho učebnic a odborných článků a sbírání jak běžných tisků tak i vzácných bibliofilií. Díky tomu jsme nashromáždili dostatek podkladového materiálu pro kvalitní digitalizace jeho písem. Rádi tomu říkáme digitální archeologie.

Převzali jsme následně Menhartovu filozofii toho nepřísnějšího a nejzodpovědnějšího přístupu k písmové tvorbě a celému výrobnímu procesu a pokusili se se stejným nasazením a nekompromisností o ty nejlepší výsledky, které nám dnešní technologie umožňují. Výsledkem je první pětice písem. Představujeme vám tak jedno z nejkrásnějších knižních písem Figural, fantastickou plakátovou kapitálu Monument, kaligrafickou perlu Parlament, Unciálu, jako naprostý vrchol zpracování unciálních předloh a neprávem polozapomenutou plakátovou gotikoantikvu Vajgar.“

Tomáš Brousil, Petra Dočekalová  
Briefcase Type Foundry

 

Na mikrostránce www.oldrichmenhart.com najdete nejenom testovací fonty, ale především jednotlivé blogy nadité informacemi o předlohách, písmech samotných a celém procesu digitalizace.

 

Snímek obrazovky 2022-12-19 v 9.53.25

parlament

monument

Snímek obrazovky 2022-12-19 v 9.54.04

Snímek obrazovky 2022-12-19 v 9.56.04


Komentáře k článku

19. 12. 2022 16:02 Honza

Nádhera!
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.