Font

ostatní

Výběr jazyka

cs / en

 

ÚOHS podezírá grafická studia z kartelu!!!

Některá česká grafická studia se podle antimonopolního úřadu možná domlouvají na cenách svých služeb. Úřad zatím kvůli podezření z kartelu vede tři správní řízení – s Unií grafického designu, Typo Design Clubem a Asociací užité grafiky a grafického designu Praha. Sdružení vydávají ceníky s doporučenými cenami, což podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není správné, řekl jeho mluvčí Kristián Chalupa.
Přečtěte si i reakci Unie grafického designu…

Bližší informace zatím ÚOHS nechce zveřejnit. Tvrdí ale, že materiály, které sdružení vydávají, mohou ovlivňovat jejich členy a bránit rozvoji konkurence. I podle výroční zprávy úřadu za loňský rok jsou grafické služby jednou z oblastí, kterým se letos chtějí úředníci víc věnovat. Kdy správní řízení skončí, nelze podle mluvčího odhadovat. Úřad je zahájil až letos.

Zveřejňování doporučených cen není u profesních asociací nic neobvyklého. Problém s tím měli v minulosti například lékárníci nebo Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. V posledním jmenovaném případě ale nakonec zasáhl Nejvyšší správní soud. Rozhodl, že právě tato komora má na uvádění doporučených cen právo ze zákona.

Kvůli určování cen pro další prodej úřad v minulosti prověřoval některé výrobce dveří a podlah, dodavatele kosmetiky a výrobce nealkoholických nápojů. Pokutu 2,3 milionu korun musela za určování prodejních cen zaplatit česká pobočka firmy Tupperware. Sankci 150.000 Kč dostala předloni Nábytkářská firma Jelínek z Valašského Meziříčí. Větší pokuty úřad v minulosti vyměřil i operátorům Vodafone a Český Telecom.

Autor: ČTK, Zdroj: Finanční noviny

 

Unie grafického designu se proti této „kampani“ ohrazuje. Nikdy ani nevydala žádný ceník s doporučenými cenami. Etický kodex byl naopak sestaven právě za účelem kultivace oboru a rozvoje zdravé konkurence. Vznesená obvinění mohou Unii poškodit v očích veřejnosti. Proto Unie grafického designu v současnosti zvažuje další postup.

-OK-

Jaký je váš názor na toto „podezření“ Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže?


Komentáře k článku

10. 4. 2008 12:16 Markos

jako jsi myslim že takovej ceník je fajn věc.....udělá to dobrej přehled.....jak se orientovat v cenách jednotlivejch prací.....pro zákazníky cca na kolik je taková práce vyjde....a pro grafiky....to muže fungovat jako orientační cena....sám se nejednou řešil problém kolik si mám říct za tu či onu práci....

8. 4. 2008 09:37 RS

drzim presti UGD, btw kdy ze to chystate vydat ten cenik? ;)

7. 4. 2008 16:02 Dan

Vůbec nechápu v čem by doporučené ceny vadily! Je to naopak dobré vodítko pro orientaci zákazníků... A pro grafiky je to nezávazné! To přece není kartel.
Mně by naopak docela zajímaly...

Něco bylo už ve vašem článku:
Jaká je cena loga? To v Česku nikdo neví. 15. 2. 2008

Držím Unii palce!

7. 4. 2008 15:36 JaK

je to blbost. Někdo chce asi vykázat činnost...
Monopolizace řady odvětví je stokrát závažnější problém...
Ale na to si asi platíme z daní zase Antimonopolní úřad... :-(
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


IGEPA_partnerske dny_Igepa CZ Select_09_2022_banner_font_125x125px


font-banner
UGD logo na vysku-box