Font

ostatní

Výběr jazyka

cs / en

 

Symbol červeného blesku

 

na homepage 2

V poslední době se na sociálních sítích objevil u mnoha lidí symbol červeného blesku. Co znamená a kdo jej vytvořil?

Tisíce lidí si je na Facebooku nastavují jako masku profilového obrázku, na dalších sítích se fotí s bleskem namalovaným na tváři nebo na dlani. Použití symbolu vyjadřuje solidaritu s polskými ženami a podporu demonstrantům, kteří už více než týden protestují proti nečekanému zpřísnění pravidel pro výkon interrupcí v Polsku.

 

hitlerjugend

Vlevo znak Hitlerjugend (resp. Jungvolk), vpravo znak Strajk kobiet. Rozdíl je evidentní (tedy, jak pro koho).

 

 

Naopak tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém Twitteru blesk komentuje slovy „Logo protestů za právo zabíjet nenarozené děti. Přidejte ještě jeden blesk a uzříte trestný symbol zla. Náhoda?“ a aby svůj výklad loga objasnil, do komentáře přidal fotku organizace Hitlerjugend.

Kritika symbolu i demonstrací obecně zaznívá také na polské veřejnoprávní televizi TVP, kterou ovládá vládnoucí strana Právo a Spravedlnost, jejíž zástupci zásadně přispěli ke zpřísnění pravidel interrupcí. Do pořadu Wiadomości si TVP  jako odborníka pozvala politika a historika Ryszarda Terleckiho, který uvedl, že symbol blesku odkazuje na nacistickou ideologii.

Stačí ale letmý pohled na červený zužující se blesk a je zřejmé, že je od bílého blesku s rameny stejné šířky a délky, který sloužil jako symbol organizace Hitlerjugend, snadno rozlišitelný. S touto logikou by nacistický odkaz mohla šířit také značka Opel, symbol kapely AC/DC nebo jizva Harryho Pottera.

Blesk je odedávna brán jako ničivá síla, která trvá méně než zlomek sekundy, ale přesto nás dokáže připravit o to, co je pro nás nejdůležitější – o život. Blesky patří mezi nejzáhadnější přírodní fenomény a ani v jednadvacátém století jsme nebyli schopni jim plně porozumět.

Ve starořecké kultuře symbolizovaly trest za lidské hříchy. Byly hlavním atributem vládce nebes Dia, který je posílal na zem neposlušným poddaným. Pro Římany byly zase božským ohněm Jupitera, pro Slovany kopím Perunovým. Dříve byl tedy blesk vnímán jako něco posvátného, jako trest shůry.

Později se význam posunul a pronikl do hovorového jazyku jako forma stížnosti na situaci, která vzbuzuje naši nespokojenost.

Úsloví „ciskać piorunami“ neboli „házet blesky“ se v moderním jazyce používá k pokárání za špatné chování vůči ostatním.

 

Autorka vysvětluje význam blesku v kontextu všepolské stávky žen

Informace o znaku médiím poskytla jeho samotná autorka, polská grafička, ilustrátorka a feministka Ola Jasionowska. V rozhovoru pro Newsweek Polsko umělkyně uvedla, že ji mytologický nebo náboženský odkaz znaku nezajímal. Hlavní význam pro ni měl blesk jakožto varovný symbol. Jasionowska nechtěla, aby znak působil drasticky, proto se rozhodla vyhnout odkazům na krev. Rovněž jí šlo o to, aby byl symbol úderný a zapamatovatelný.

„Buďte opatrní, varujeme vás. Nesouhlasíme s tím, že ženám upíráte jejich základní práva,“ to podle autorky symbol vyjadřuje. Nařčení z nacistického podtextu jsou podle ní „absurdní“ a nic takového prý nebyl její záměr. „Každý hledá interpretaci, která se mu hodí,“ dodává.

Jasionowska dále uvedla, že chtěla vytvořit něco univerzálního, s čím se mohou ztotožnit ženy bez ohledu na to, kde žijí nebo jaké jsou. A to se jí rozhodně povedlo. Symbol červeného blesku vzali za svůj ženy i muži po celé Evropě a spolu s hashtagy jako #tojestwojna, #solidaritywithpolishwomen, #strajkkobiet nebo #mybodymychoice vyjadřují odpor k rozhodnutí polského Ústavního soudu.

Zdroj zde.

 

  05a5e547320767.5876a9efb456f    f3888581073827.Y3JvcCwxOTQ1LDE1MjIsMTIyOCww    images

Ukázka plakátů Oly Jasionowske. Další tvorbu  ilustrátorky si můžezte prohlédnout zde.

 

Připomíná Vám červený blesk také symbol Hitlerjugend jako mluvčímu našeho prezidenta?

 


Komentáře k článku

8. 1. 2021 14:33 Viktor

V dnešní přihlouplé době už někteří vidí pobuřující symboly i v pampelišce.

10. 11. 2020 11:56 teta wiki

9. 11. 2020 21:23 * Karel *

Připomíná mi to blesk na elektrické skříni, kterou máme na domě.
K mluvčímu se raději vyjadřovat nebudu.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box