Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Včelka bude symbolem Erste Bank

Včela, která byla symbolem spořitelen nejen v Rakousku, ale i v dalšch regionech střední a východní Evropy od 19. století, se stává součástí loga rakouské bankovní skupiny Erste Group ve všech zemích, kde působí. Tedy i v Česku prostřednictvím České spořitelny.

„Volbou tradičního symbolu chceme jasně ukázat, že stejně jako včely jsou i spořitelny pilířem ekonomického růstu, prosperity a bohatství – pro jejich klienty i celé regiony, kde působí,“ uvedl Andreas Treichl, generální ředitel Erste Group.Na základě rozhodnutí správní rady bude nový symbol zaveden na podzim 2012 jako společné logo.

Graficky zajímavější stylizaci včely zpracovala před lety pro ruskou telekomunikační společnost Beeline agentura Wolff Olins.

Zdroj: novinky.cz

 

Jak se vám nový symbol líbí?


Komentáře k článku

14. 9. 2011 21:20 Pavel Akrman

Touto tématikou jsem se právě teď pro ČS zabýval, a vazbu do minulosti to má podstatnou - symbol včely a úlu byl skutečně všudypřítomný u všech spořitelen i kampeliček. Jsou prakticky na každém jejich materiálu, na fasádách budov, ve výzdobě... U nás ta doba skončila nástupem komunismu a zestátněním spořitelen. Postupně to ale zapadlo i v evropském měřítku. Není divu - filosofie spoření se totiž naprosto změnila, celé bankovnictví se změnilo. Tehdy včela symbolizovala to snášení do úlu pro společné i osobní blaho, ale dnes nás banky nabádají k zadlužování a nikoliv ke spoření.

Pro zajímavost ještě jedna aplikace včely v rámci nadace Erste, která nasazení loga předchází (možná jako testovací provoz?): http://www.erstestiftung.org/

14. 9. 2011 20:56 pixy

ad Erste Stiftung: tak tam vidím ten Svaz včelařů tuplem.

14. 9. 2011 17:02 Michal Hájek

Ctirade, trefil jste to docela přesně.

A jen tak na okraj:

Nadace Erste Stiftung ve staré vlasti včelu používá takto:
http://www.erstestiftung.org/

Nicméně si myslím, že ta vyblitá azurová jim zůstane, naznačuje to i placka v rukou A. Treichla.

14. 9. 2011 11:36 Pavel Pechman

Take me to neprijde jako "mila vcelka", u me subjektivne vzbuzuje spis negativni emoce, mozna by to chtelo jen jinou stylizaci. Jsem zvedavy jak se s logem bude pracovat v ramci celeho CI, tj. barevnost, typografie, jednotlive aplikace.

14. 9. 2011 10:41 orol

ta stylizacia vcely je uplne nepodarena, je to viac nocna mura ako mila a uzitocna vcielka

14. 9. 2011 10:32 legnaw

nemoderne, a pre tvorbu kompletnej identity velmi tazkopadne. okrem toho tipujem zmenu farieb na cervenobielu..a to je konkurencia unicreditu

14. 9. 2011 06:49 Ctirad Přikryl

Banka funguje jako včelstvo. Na vrcholu MATKA mající pod sebou pilné dělnice - klienty kladoucí nasbíraný med do jejího chřtánu. Za to, že jí nosí med jí musí platit.

Symbolika včely je tedy na místě :-)

13. 9. 2011 21:20 davidkotulan

Protože když všelu naštveš tak máš boule :-D
Na můj vkus je to taky trošku strohé, ale pravdou je že právě se strohým logem se dají teprve dělat věci oku lahodící. Možná než samotnou fčelu nebo fosu měli ukázat lepší brand zpracovaný už v nějakém materiále.
Osobně by mě ale zajímalo proč včela? U Beeline docela i barvy chápu, protože jaká barva může být výstražnější a zapamatovatelnější?

13. 9. 2011 20:26 Ondřej Panoch

Banka pilná jako včelka :-) Proč ne, ale asi bude hodně záležet na celkovém vizuálu resp. jak promyšlený bude. A to z jednoho obrázku zatím asi neposoudíme. Trochu mi to připomíná logo TV NOVA, které je také umístěno na červeném tlačítku či odznaku a vídáváme ho mezi reklamními bloky. Jinak ten jezevčík převlečený za včelu je skvělý :-) Něco na způsob falešných sobů se Čtvrtníčkem.

13. 9. 2011 18:56 pixy

Obavám se, že zatímco pro obyvatele Rakouska-Uherska měla včela dost jasnou symboliku, pro současného moderního člověka je to především hmyz. Symbol, který zná z biolitů a jiných reklam na insekticidy. Nemluvě o asociaci na družstvo pracujících a podobné jednoty u určité části populace.

13. 9. 2011 15:16 David

Tak snad se v budoucnu nestane z pilné včely noční můra...

13. 9. 2011 14:08 honza | visualscream.net

Dan: Má to vazbu na hlubší historii identit záložen v Rakousku-Uhersku, které prakticky všechny pracovaly s motivem včely. Svou logiku to má z toho hlediska, že Erste svou mapou působnosti v Evropě přesně kopíruje původní hranici monarchie a vazbou na toto období se nijak zvlášť netají. Volba symbolu proto není ani trochu náhodná, a přijmu-li profilaci a cíl o který usilují, dává to smysl.

Evoluce / revoluce - těžko říct, čistě z hlediska symbolu to revoluce je, z hlediska identity a pocitu z vizuálu banky jako takového mi to z toho velmi mála co jsem zatím viděl přijde spíše jako evoluce, ale nechme se překvapit.

13. 9. 2011 13:51 Dan

Honza : to není evoluce, ale revoluce. Vůbec jsem nepochopil proč zrovna včela. Nemá to žádnou vazbu na nic z minula. Navíc to zviřátko nepůsobí dvakrát sympaticky, už jen čekám, kdy vysune žihadlo...

13. 9. 2011 13:37 honza | visualscream.net

A v čem je stylizace Beeline zajímavější? Síla Beeline spočívá v propracovanén vizuálním stylu jako celku, ostatně stejně jako většina prací Wolffa Olinse, nikoliv v zajímavé stylizaci tématu v logu samotném.

Tak konzervativní institut jako banka, (jakkoliv s těží oprávněně) hlásící se k rakousko-uherské tradici, by z mého pohledu jen těžko profitoval z podobného přístupu jako razí Olins. Konkrétní a pevné logo ze staré školy je zde podle mě zcela na místě. Ať už si myslím o celé Erste a její melancholii po starých dobrých časech cokoliv, nové logo oproti současnému sterilnímu "Sku" alespoň něčím je a něco říká. Snadno se to pamatuje, a svou stylizací je to svým způsobem v rámci indentit bank docela odvážné a diferencující. Z mého pohledu určitě dobrá evoluce a krok správným (správnějším) směrem.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.