Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

V Karlovarském kraji zavádějí "univerzální logo"

Představuji vám logo pro Karlovarský kraj. Jakoby v Karlovarském kraji existovalo jen vřídlo a tak ho vše musí připomínat – podle přání krajských radních i loga všech organizací…

Když za značku kraje přiložíte M, je to prý logo pro všechna muzea v Karlovarském kraji (na ukázce logo Krajského muzea Karlovarského kraje). Nahradí to tedy mj. i dosavadní logo muzea.

 

 

A tohle je logo, které mají mít všechny střední školy v Karlovarském kraji – jen s obměněným názvem. „Dle nově nařízeného loga jsou asi nyní všechny střední školy, jak jinak tomu rozumět, dealery vřídelní vody.“ říká k tomuto nápadu učitel sokolovského gymnázia Vladimír Prokop.


Je nutné připomenout, že v Karlových Varech je také Střední průmyslová škola keramická a sklářská a obor: Propagační výtvarnictví – Propagační grafika. Jak je možné, že se tento obor ještě smí učit, když má nakázané koupit si za 14 tisíc špatné, ošklivé a nefunkční logo a ještě k tomu stejné pro každou školu?

Musí nahradit i loga Gymnázia v Karlových Varech a Střední zdravotnické školy v Chebu.

 

 

Radní pro oblast školství Kamil Řezníček k tomu řekl, že se grafici pokoušeli zobrazit staré znaky škol do nového symbolu. To ale prý nevypadalo dobře a některé školy navíc neměly žádná loga. „My chceme, aby na těchto příspěvkových organizacích bylo na první pohled vidět, že jsou to krajské organizace. Chceme je tak odlišit od těch druhých,“ brání sjednocená loga radní. Jenomže škol je mnoho a nemusí se odlišovat jen od muzeí ale i vzájemně mezi jinými školami v kraji. Od toho logo přeci je.

Nezanedbatelných 400 tisíc korun tak stálo něco, na čem by se mělo s úchvatnou myšlenkou „sjednotit systém“ pracovat každopádně déle než 5 minut. :-)

Idea asi není špatná, ale je natolik náročná, že by to i skvělým grafikům dalo tak na rok, dva práci. Zbytečné plýtvání penězi není jediný problém. „Proč tedy studujeme grafiku?“ ptají se studenti grafického oboru v Karlových Varech.

Martina Houdková

A jak se líbí nápad sjednotit všem loga (navíc podle značky, která není moc kvalitní) vám?

Komentáře k článku

6. 6. 2008 00:35 F.Dewy

Myslim, ze by mel kazdy kdo s takovym jednanim vedeni mesta nesouhlasi, alespon nejak pozvednout hlas. Jsem z Karlovych Varu a kolem sebe vidam skromnou skupinu aktivnich lidi, kteri se snazi s politickou situaci neco delat. Podle me je treba tyto lidi podporit. Kazdeho alespon trochu rozumneho cloveka, bije soucasne deni na Karlovarske radnici do oci. Kdo ale dela neco pro to aby se to zmenilo? Jediny, kdo s tim muze neco udelat, je dav. Sila je ve vetsine. To je predce jeden z demokratickych principu. Pouzijme tedy media a veskere mozne prostredky, pro to, aby se tato problematika dostala do sirsiho povedomi vice lidi.

31. 5. 2008 16:44 slaverr

to je jak ze spatnyho americkyho filmu. kdo se v tom pak má vyznat ? kazda skola ma svoji dusi, kterou ma vystihovat logo. ztraceji snad dneska skoly dusi? nebo je to jenom dalsi spatne rozhodnuti...

30. 5. 2008 19:14 Jiří Hanek

Můj postoj k této věci přesně vyjadřuje názor Filipa Blažka. Naprosto s ním souhlasím. Už několikrát jsem říkal - i veřejně - že samotný záměr sjednotit krajské instituce v rámci jednontého vizuálního stylu není od věci. Probém je v tom, jak se tento záměr řeší. Samozřejmě lidé na SPŠ keramické a sklářské už si to nenechali líbit. Studenti navrhli v rámci školní výuky řešení pro jejich školu a v tuto chvíli probíhá na škole výběrové řízení. Tři koncepce, které postoupily jsou velmi nadějné. Bude zajímavé sledovat, zda se nám vítězný návrh jednotného vizuálního stylu školy, který nahradí toto stávající, podaří prosadit. Jsem optimista.

29. 5. 2008 10:55 Jirka

Logománie dorazila už i do KV. A když už, tak pořádně! To že to za 14 tis. vnutí i grafické škole už je jen třešínka na dost nestravitelnym dortu...

29. 5. 2008 10:47 minduser

Otřes... škoda slov... petice, hladovky, defenestrace... Co by na to asi řekl sám Karel? Taková neúcta...

29. 5. 2008 08:17 Marek Rozptyl

At žijou grafické točáky...

29. 5. 2008 07:57 yawn

Tý jo! Ty písmenka jsou úžasný! Člověk hned zamáčkne slzu když vidí takové retro z osmdesátých. Vidím že autorka prožívala dětství ve stejné dekádě jako já:)
Mě se krok zastupitelů zdá výborně odvážný a experimentální. Vybrat logo (systém) který záměrně neguje smysl sebe sama (odlišit se) - tleskám odvaze. :))))

28. 5. 2008 23:24 Filip Blažek

Mně teoreticky princip jednoho corporate designu pro krajské nebo státní instituce nevadí. Záměrně ale neříkám jednoho loga! Kdyby existoval chytře navržený styl, který by definoval určité mantinely, jak pracovat se stávajícím symbolem, jak s barvou atd., pak by spolu mohla fungovat nejrůznější loga bez větších problémů a stále s "krajským" duchem. O něco podobnýho se kdysi pokusil třeba Tomáš Machek s Petrem Babákem pro město Zlín, kdy navrhli logo třeba pro městskou policii nebo místní bazén (neklame-li mě paměť) ve stylu celkového designu města.
Problém je ale v tom, že v ČR je grafických studií, která by podobný úkol zvládla, na prstech jedné ruky. Znám výborné příklady ze zahraničí, jenže tam je vidět, že projekt je dílém celého týmu odborníků na korporátní design a nikoli jedince, pro kterého je design pouhé učesání písma a obrázku do vcelku náhodného tvaru.
To stávající logo karlovarského kraje je tristní. Motiv zcela bez nápadu, nablble tvarovaný, takový ubohý zmetek s mizernou typografií, se zcela nevhodně zvoleným písmem, ještě navíc naprosto zbytečně nakloněném. Kdyby podobné logo udělal můj student, dostal by nedostatečnou.

28. 5. 2008 22:14 howl

Já si myslím že vrámci sjednocení identity by jsme si logo měli zaplatit všichní a používat ho.. svět pak bude mnohem pestřejší..
Nesmysl.. pokud se tak opravdu stane, zahajuji osobní protest a do tohoto kraje se až do sjednání nápravy nevydám..

28. 5. 2008 22:11 martina h

Ano, je to tak, bohužel. Dokonce teď v Karlových Varech vznikají i různé skupiny lidí, kteří třeba i týdně uskutečňují protesty proti různým událostem např. tzv. multifunkční hala. :) Jenže je to všechno k ničemu, dokud tam sedí tamti...

28. 5. 2008 18:21 font

PS: O logách našich krajů jsme psali již ve Fontu 68.
U tohoto loga KV je tam jako autorka uvedena Regina Sedláčková z ag. Aa, Most.

28. 5. 2008 17:03 stump

Nesmysl:)

28. 5. 2008 16:32 michal křenek

CO dodat, zde neni pomoci. Samozrejme by se lide na radnici meli zamyslet nad tim co delaji a jak mohou a maji vyuzit verejnych penez jinak, nez je hrnout do vlastni kapsy.

Tento krok je nesmyslnou zalezitosti, ktera by mela vyustit ve verejny odpor jak skol tak i ostatnich instituci. Nepotira se tak vlastne jen logo kazde skoly, ale cela jeji identita a unikatnost každé instituce.

28. 5. 2008 16:15 leeba

To je tedy věc! A každá škola si to musí za 14 tisíc koupit?
Děsivé!
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


125x75 banner_Vzletna


mouvo_2020boxik2020
UGD logo na vysku-box