Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Unie GD vyzývá pražskou zoo k profesionálnímu přístupu

Sdružení profesionálních grafických designérů, Unie grafického designu, s rozpaky hledí na postup pražské zoo při hledání nové korporátní identity. Do soutěže na logo, kterou zoo vyhlásila koncem loňského roku, bylo přihlášeno
v dobré víře přes 140 návrhů profesionálních i amatérských grafiků z celé České republiky. Tyto návrhy ale Petr Fejk, ředitel Zoo Praha, označil za „druhou ligu“ a soutěž zrušil bez určení vítězů.

Důvodem bylo, že žádný z návrhů údajně nesplnil požadavky zadavatele (resp. nebyl podle zoo lepší ve srovnání s dosavadním originálním a výrazným stylem výtvarníka Michala Cihláře). Nikdo tak nedostal žádnou odměnu. Tento postup považuje Unie za nešťastný. V každém závodě je vyhlášen a odměněn vítěz, i když nepřekoná světový rekord. Unie se obává subjektivního a nesystémového postupu při dalším budování vizuální identity pražské zoologické zahrady.
Zatímco například při výběru vhodného softwarového vybavení dávají ředitelé firem, starostové měst nebo ministerští úředníci na doporučení odborníků na IT, u grafického designu (konkrétně pak u výběru grafické značky — loga) se bohužel v naší zemi rozmáhá postoj, že této problematice rozumí každý.
Takové laické rozhodování je pak ale jen v rovině líbí/nelíbí bez potřebných znalostí této náročné disciplíny (řešení komplexního vizuálního stylu), o které vycházejí odborné knihy a učí se na vysokých školách. Snadno pak může dojít třeba k výběru značky, která je nekvalitní nebo dokonce neoriginální plagiát.
Tento stav byl i jedním z důvodů vzniku Unie grafického designu — více informací najdete na www.uniegd.cz.
Kam podobný diletantismus vede, jsme viděli např. u nedávno zveřejněného loga kandidatury Prahy na Olympijské hry 2016 nebo ruské (namísto české) trikolóry v oficiálním logu senátních a krajských voleb, v logu MS v hokeji 2004, kde byla omylem „zapomenuta“ číslovka 03 atd. Značky společenských a sportovních akcí (MS v lyžování v Liberci), loga měst a městských částí, loga ministerstev nebo jejich projektů (Klasa) jsou pak nezřídka ostudou všech občanů naší země.
Státní úředníci v těchto věcech rozhodují často laicky (nejasné zadání, pro grafiky nedůstojné podmínky výběrového řízení, nekvalifikované a často utajované složení výběrové komise) a tento amatérismus (někdy spíše klientelismus) pak poškozuje širokou veřejnost.
Doporučení Unie je zde jednoznačné — dodržovat transparentní a oboustranně výhodné podmínky výběrového řízení, stanovit vždy profesionální komisi složenou z renomovaných odborníků na tvorbu log a Corporate Designu a její doporučení respektovat.
Unie grafického designu proto nabízí nejen panu řediteli Fejkovi, jehož práce pro pražskou zoo si velmi vážíme, ruku ke spolupráci. Bude třeba přesně specifikovat zadání (důvody změny, očekávaný výsledek, zda je opravdu podmínkou zobrazení koně Převalského v logu), připravit transparentní postup výběrového řízení (vícekolová soutěž, jaký bude další postup a rozsah spolupráce s ev. vítězem tendru) a sestavit odbornou komisi, jejíž názor bude následně akceptován.
Přes spory, které má pražská zoo s výtvarníkem Michalem Cihlářem, a nešťastně proběhlou soutěž, jde o významnou kulturní organizaci a členům Unie záleží na její image i v dalších letech.
Unie grafického designu v této souvislosti pracuje na vzorovém postupu výběrového řízení (veřejné soutěže) na značku a vizuální styl, který zveřejní jako doporučení státní správě, samosprávě i soukromým společnostem na svých webových stránkách.

Unie grafického designu, 7. ledna 2007


Komentáře k článku

29. 1. 2010 04:18 Lukas Veverka | www.parasite.cz

to Petr: :) Ty jsi to vůbec ale nepochopil. Tady přece nejde o to jestli má zákazník pravdu nebo nemá. My se tu bavíme o určité kvalitě. Když už to přirovnáváš k obchodu (já bych to raději přirovnal k službě) tak tam také dochází ke stejnému jevu, kdy zákazník si klidně kupuje šunt, nekvalitní výrobky, laciné cetky a poruchové či nefunkční zboží. Lidé to kupují. Lidé na to stojí frontu. Zákazník má vždy pravdu :))).

My e tu bavíme čistě o tom, že tohle dělat nechceme. Nechceme lidem prodávat šmejdy byť by je zákazník sebevíce chtěl, a byť je to mnohem "výrobně" jednoduší. Takže si nemyslím že jsme sami proti sobě.

Ano, já osobně si vybírám zákazníky, zakázky, prakticky 90% věcí rovnou odmítám, protože nemám důvod dělat práci, která je od základu koncepčně špatně zadaná. Ale jsou tu studia a kolegové kteří nechtějí odmítat. A pro takové je tu Unie, která se tu situaci na tom trhu snaží zlepšit. A ne jen pro nás, ale hlavně i pro ty klienty. Protože když klient vyhlásí smysluplnou soutěž, tak se přihlásí do ní více kvalitních návrhů atd.

28. 1. 2010 23:33 Petr

Dobrý den,
rád bych také přispěl svou troškou do mlýna a vyjádřil svůj názor. Mám pocit, pánové z Unie grafického designu, že jste tak trošku sami proti sobě. Protože v obchodě a nezlobte se na mě, pokud děláte logotype za úplatu nic jiného než obchod nerealizujete (byť je to ve své podstatě většinou soutěž), platí jedno velice známe pravidlo, na které tak trochu zapomínáte: ,,Zákazník má vždycky pravdu!". Vy neděláte logo, abyste si pak ve svém portfoliu mezi kolegy mohli tahat triko, ale aby se zákazníkovi líbilo, děláte logo pro něj. Nemůžete mu tak přeci nutit své představy a tvrdit, že jste za něj oprávněni rozhodovat a posuzovat. Takový dojem na mě občas tento web má. Když chcete soutěžit, naučte se také prohrávat a respektovat rozhodnutí rozhodčích.

11. 1. 2008 10:53 monoton

Dobrý den všem... v minulosti jsem měl možnost (po výhře v tendru) pracovat na kampani, kterou měla na starosti pražská Zoo potažmo (a především) pan Fejk.. z neznámých důvodů při zanášení korektur, byla spolupráce ze strany klienta ukončena.. V podstatě to samé se objevilo později na billboardech a letácích.. Zajímavá leč Zoo neprospěšná vizitka.. Naprosto souhlasím s Unií GD.. Její snažení je přesně to co grafický design v Čechách potřebuje... kompetentní odborníky na posuzování grafických děl, a ne vynikající manažery bez vkusu.. Přeji ji mnoho úspěchů a dotažení myšlenky do zdárného konce..
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.