Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Státní tiskárna cenin odkrývá nové logo a vizuální identitu

homepage

Historický symbol převedli autoři ze studia 20YY Designers do značky promlouvající současným výtvarným jazykem a vhodným do digitálního prostředí. Návrh, jenž je důstojný, ale odvážný, uspěl v designérské soutěži organizace Czechdesign.

Státní tiskárna cenin (STC), státní podnik navázaný svým vznikem na zrod československého státu, se již 95 let zabývá přípravou a tiskem bankovek, cenin, cenných papírů, státních dokumentů a dokladů i státně důležitých tiskopisů. Za dobu své existence získala za bankovky své výroby i několik mezinárodních ocenění. STC však prošla v posledních letech i řadou změn reagujících na současné trendy v poskytování digitálních služeb. Právě v těch vidí svou budoucnost.

Dosavadní logo STC vzniklo v 90. letech 20. století. Jeho podoba vychází ze sádrového odlitku sochy hlavy Republiky z roku 1928, která se nachází na sídle v Růžové ulici v Praze. Logo je ale v praxi nefunkční. V neposlední řadě logo a vizuální styl za celou dobu existence STC neprošel žádnou výraznější a komplexní změnou. Přáním bylo vytvořit nadčasové logo, které bude reflektovat veškeré aktivity Státní tiskárny cenin.

Vítězný návrh od studia 20YY Designers navazuje na používaný symbol hlavy Republiky, ale celkově mluví současným výtvarným jazykem.

 

STC_1

„Logo s hlavou dívky s frygickou čapkou není náhodné. Frygická čapka symbolizuje svobodu a demokracii a dívka zpodobňuje republiku. A právě tento symbol svobodné republiky sehrál v historii tiskárny důležitou roli. V našem návrhu zůstává hlava dívky symbolem STC a výchozím bodem nové vizuální identity,“ popisuje Adam Macháček z 20YY Designers. 

 

STC_3

Po 95 letech hlava dívky zůstává symbolem Státní tiskárny cenin. Nová stylizace hlavy dívky jako rastr bodů vychází z tradice vysokého tiskařského řemesla.

 

STC_4

Propojení nových technologií, digitálních služeb a výroby cenin.

 

STC_5

Modulární systém log, podznaček a sdělení. Systém pracuje s rodinou písem Clin od Heavyweight type.

 

 

„Propojení nových technologií, digitálních služeb a výroby cenin vyžaduje výrazný, současný a zároveň tradici respektující vizuální jazyk. Nová stylizace hlavy dívky jako rastr bodů v úplném jádru vychází z původního historického zaměření STC: tradice vysokého tiskařského řemesla – tiskového bodu. Transformaci, kterou podnik prošel do dnešních dnů skrze nejmodernější technologii výroby jak na poli digitálních služeb, tak v polygrafii přeneseně reprezentuje digitální bod – pixel. Bod jako elektronické sdělení, nebo kapka barvy,“ doplňuje Macháček. 

Symbol hlavy je ústředním motivem nového vizuálního stylu – ať jako svébytný znak, ilustrace, nebo animace, tak jako součást jasně definovaného modulárního systému log, podznaček a sdělení. Systém pracuje s rodinou písem současného (dosud nepublikovaného) grotesku Clin od Heavyweight Type.

 

O soutěži

Designérská soutěž byla vyhlášena jako uzavřená, dvoufázová a neanonymní. Prvního kola soutěže se zúčastnila studia: 20YY Designers, Dipozitiv, Semibold, Studio Formaat, Studio Kosatko. Do druhého kola postoupila studia 20YY Designers, Semibold a Studio Kosatko.

Nezávislá část poroty: MgA. Radek Sidun – typograf, MgA. Tomáš Brousil – typograf, Petr Štěpán – grafický designér.
Závislá část poroty: Tomáš Hebelka, MSc – generální ředitel STC, Radek Muška – obchodní ředitel STC.

Všichni účastníci obdrželi skicovné, vítěz zakázku na vypracování nové vizuální identity a její implementaci.

 

Jak se Vám nová identita Státní tiskárny cenin líbí?

 

 

 

 


Komentáře k článku

23. 3. 2023 11:30 Honza

Asi k tomu samému, jako kterákoliv jiná firma nebo instituce. (Nebo nechápu dotaz.)

23. 3. 2023 09:03 Jirka

Vysvětlí mi někdo, k čemu Státní tiskárna cenin potřebuje logo?

13. 3. 2023 17:33 Swantoviet

Je to o zvyku a souhlasím s tím, že je super, když prim ve brandu hraje kresba, byť zde ve formě rastru. :-)

13. 3. 2023 16:32 Pert

Konečně logo s nějakým hezkým grafickým prvkem.
Rád bych viděl i ostatní návrhy.

12. 3. 2023 17:53 jirka

Skvělé!

10. 3. 2023 19:04 Milan

Čím víc se na to dívám, tim víc se mi to líbí.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.