Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Soudní spory o autorská práva – SŽDC, PRIM a Česká pošta

Bude zajímavé sledovat výsledky několika soudních sporů ohledně autorských práv. Smí se grafik při tvorbě známky inspirovat fotografií běžkyně bez jejího souhlasu? Kde končí a začíná ta inspirace? Jak se potvrdí autorství loga, které vzniklo před mnoha desítkami let a jehož pravděpodobný autor již nežije? Je řešení postavené na stylizaci kolejí do podoby litery navždy „obsazené“? Tyto a další spory možná ovlivní i naši práci…

 

SŽDC

Více než rok už běží spor o autorství (a originalitu) vítězného návrhu studia Marvil pro SŽDC. Psali jsme o tom již zde.

 

 

Je to trochu průšvih. SŽDC logo dosud nepoužívá. Na webu má staré logo a v reklamě použili jakési „dočasné“ logo.

Správce kolejí nepočítá s variantou, že by úřad nakonec nové logo neschválil. I dočasné je od Studia Marvil, která s novým konceptem přišla. „Chceme již pracovat s designem, barvami. Jakmile se zapíše nové logo, začneme ho využívat. I toto dočasné logo je od Marvilu,“ dodala Kateřina Šubová, mluvčí SŽDC.

SŽDC představila nové logo předloni, na přelomu roku ale zastavila jeho zavádění kvůli sporu u ÚPV. Proti logu přišla námitka, která zpochybňuje autorství. SŽDC i autoři ale inspiraci z jiného díla odmítli. Podle zdrojů serveru Zdopravy.cz se spor týká samotného námětu loga. Studio mělo doložit letecké snímky zhlaví, podle kterého vznikly koleje a kolejová spojka v logu.

Více zde.

 

Studio Marvil nám zaslalo upřesnění:

Logo, které jsme pro SŽDC navrhli nikdy nebylo předmětem soudního sporu. Při registraci ochranné známky byla podána námitka, ale tu ÚPV zamítlo jako neodůvodněnou a značka je nyní řádně zaregistrována.

https://isdv.upv.cz/webapp/resdb.print_detail.det?pspis=OZ/540441&plang=CS

 

Logo Rail North naleznete zde.

 

 

PRIM

Klíčová listina v soudním sporu o autorství loga hodinek Prim je údajně falzifikát. Tvrdí to společnost Elton hodinářská, která u Krajského soudu v Hradci Králové čelí žalobě dědiců výtvarníka Jiřího Rathouského (1924–2003) a firmy MPM-Quality. Ti se u soudu domáhají uznání autorství log Prim a Elton pro Rathouského (rozhovor s Jiřím Rathouským uveřejněn ve Fontu 6/1999).

 

 

Klíčovou listinou je údajný zápis z porady z 18. prosince 1968 v podniku Chronotechna o projednání podnikové samostatnosti závodu v Novém Městě nad Metují. V listině stojí, že nové grafické logo Prim vytvořil Rathouský. Soudce Jan Fifka ve čtvrtek zdůraznil, že jde o jediný dokument ve spisu, kde se v souvislosti s autorstvím loga uvádí jméno Rathouského. 

Jiný důkaz napřímo pana Rathouského s logem nespojuje,“ řekl Fifka. Pravost listiny zpochybnila společnost Elton a soud na ni nechal zpracovat znalecký posudek. Znalec Pavel Kokiš zkoumáním liter písma na listině zjistil, že listina byla napsána na psacím stroji Consul ze Zbrojovky Brno, který se vyráběl v letech 1973 až 1974. „Sporný zápis z porady nebyl vyhotoven v době jeho datace,“ uvedl Kokiš. Vysvětlil, že výrobce psacích strojů Consul každé dva roky u psacích strojů měnil řez liter. Podle toho se dá zpětně zjistit, na stroji z jaké doby byl dokument napsán.

No, a vážený skvělý grafik Jiří Rathouský se již bohužel vyjádřit nemůže.

Zdroj a více zde.

Zajímavé obrazové podklady, coby důkazy ke sporu, naleznete mj. i v rozsudku.

 

 

Česká pošta

„Fotografie atletky Zuzany Hejnové posloužila jako vzor pro známku vydanou k olympiádě v Riu de Janeiro v roce 2016. To však ještě nemusí znamenat, že má atletka nárok na odškodnění,“ prohlásil při projednávání sporu mezi sportovkyní a Českou poštou soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Petr Novák. Soud odročil na březen.

 

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová po České poště žádá 900 000 korun za bezdůvodné obohacení. Pošta jakýkoli nárok sportovkyně odmítá. Na obrázku je podle ní fiktivní osoba.

„Já nemám pochyby o tom, že autor alespoň částečně použil konkrétní fotografii paní žalobkyně k tomu, aby ztvárnil návrh té poštovní známky,“ prohlásil v pondělí Novák. Otázkou podle něj ale zůstává, zda silueta člověka může postačit pro zásah do jeho práv. „Byla tam jasná snaha ji anonymizovat a udělat z ní symbol toho sportu, ve kterém reprezentuje,“ dodal soudce.

Právní zástupce Hejnové v pondělí soudu předložil znalecký posudek, podle kterého je za vzor známky použita fotografie překážkářky z olympiády v Londýně v roce 2012, na které získala bronzovou medaili. Právník České pošty ale přinesl fotografie i jiných atletek, například Denisy Rosolové. Podle něj jsou jejich siluety k nerozeznání.

„U obou známek jsem vybíral disciplínu, která dosud nebyla ztvárněna. U olympijské známky mi okamžitě naskočil překážkový běh, u té paralympijské jsem na sebe nechal působit fotografie z minulých her a postava na vozíku mi přišla jako jasný symbol,“ popsal svou inspiraci autor známek akademický malíř Milan Jaroš zde.

Soudce v pondělí odročil jednání na 21. března. Chce vyslechnout autora známky malíře Milana Jaroše a autorku znaleckého posudku z oboru forenzní antropologie.

No, to bude ještě zajmavé.

Zdroj a více zde.

 

Co si o sporech myslíte vy? Použil Milan Jaroš jako podklad fotografii známé běžkyně neoprávněně? Je na známce poznat? Je písmeno zpracované jako kolejiště plagiát nebo jedno z logicky se nabízejících řešení? Byl Jiří Rathouský autorem loga Prim?


Komentáře k článku

24. 1. 2019 15:59 Michal

Pokud logo nebylo předmětem soudního sporu, bylo by fajn opravit i v tom případě "lehce" zavádějící titulek článku ;)

22. 1. 2019 13:34 davidk

Mám jen otázku,
sponzoruje jí stát nebo nesponzoruje? Protože jestli jí dotuje i stát závody a mistráky, myslím že má nárok si jí dát třeba na toaletní papír na veřejných záchodcích.

Jinak jí nechápu. Místo toho aby měla radost tak se cítí dotčená.

18. 1. 2019 17:45 Pavel Zelenka / Studio Marvil

Logo, které jsme pro SŽDC navrhli nikdy nebylo předmětem soudního sporu. Při registraci ochranné známky byla podána námitka, ale tu ÚPV zamítlo jako neodůvodněnou a značka je nyní řádně zaregistrována.
https://isdv.upv.cz/webapp/resdb.print_detail.det?pspis=OZ/540441&plang=CS

Děkuji předem redakci za uvedení na pravou míru.
Pavel Zelenka, Studio Marvil

16. 1. 2019 09:32 Jakub

Ten spor o SŽDC opravdu stále běží? Nemohu se zbavit dojmu, že jsem někde koncem roku to logo již viděl, na nějakém plakátu. Pamatuji si, že jsem si řekl "aha, tak už se to konečně vyřešilo!" a nyní vidím že ne, tak jsem z toho poněkud zmatený :)

15. 1. 2019 23:26 * Karel *

SŽDC:
Já furt nerozumím tomu, kdo podal tu námitku a s čím nové logo SŽDC srovnává – s tím Rail North? Tak je asi logické, že oba návrhy vychází ze stejných východisek – tvar kolejí stylizovaných do stěžejní litery. Východiska snad mohou být stejná, ale výsledek je přece zcela nezaměnitelný. Tady je Marvil z obliga.

PRIM:
To by mě zajímalo, co za tím je. Snad si někdo nevzpomněl, že by z úspěšného loga šlo vymáčknout zpětně ještě nějaké peníze? ...

HEJNOVÁ:
Myslím, že fotka Hejnové byla použita zcela určitě. O autorská práva se může soudit autor fotografie. To se už ve světě párkrát řešilo, pokud vím, a autor fotky uspěl. Ale ten zobrazený člověk, pokud je to známá osobnost, se taky může soudit, že byla použita jeho podoba. To už se taky stalo a ta osoba soudy vyhrála. O co jde Hejnové je otázka. Mohla by se asi soudit i Sáblíková...
Jinak známka nic moc a ještě s ní jsou problémy...

15. 1. 2019 22:50 pala

Hlavně Hejnová není autorkou fotografie, takže si těžko může nárokovat autorská práva :D

15. 1. 2019 22:21 Filip

Popravdě, nevim o co Hejnové jde. Asi je pomatená a něco jí schází...

15. 1. 2019 15:12 DH

A ten Rail North asi vůbec neexistuje. takže pochybuji, že je nějaká skica na Behance celosvětově chráněná známka, se kterou by měl mít ÚPV problém. Ale nejsem právník. :)

15. 1. 2019 14:54 DH

No za mě u Hejnové nejde jen o nějakou graficky stylizovanou siluetu. Já tam jasně vidím i stejné oblečení nebo obličej z té fotky.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.

UGD logo na vysku-box