Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Redesign Mendelovy univerzity

Mendelova univerzita v Brně, zkráceně MENDELU, je díky založení v roce 1919 nejstarší vysokou školou svého zaměření v České republice. Univerzitu dnes tvoří pět fakult a jeden vysokoškolský ústav. Název nese škola po zakladateli genetiky a objeviteli základních zákonů dědičnosti Gregoru Johannu Mendelovi. Předchozí logo se čtyřmi hrášky vytvořil Libor Jelínek v roce 2008. Studio Dynamo Design se nyní k této univerzitě vrátilo a vizuální styl redesignovalo.


 

K zakázce uvádějí:

„Pro univerzitu jsme u příležitosti blížícího se významného výročí zpracovali redesign loga, sjednotili značky fakult, navrhli nové značky pro zkratku MENDELU a vytvořili nový jednotný vizuální styl.

Z předložených řešení se MENDELU rozhodla jít cestou evoluce a zvolila redesign značky, který více navazoval na minulé logo. Cílem bylo zachovat hlavní motiv zelených kuliček hrachu, které odkazují na výzkum genetiky a dědičnosti G. J. Mendela. A protože se motiv čtyř hrášků, symbolizující čtyři fakulty v době vzniku původní značky, během deseti let užívání zažil, navrhli jsme použití motivu kuliček do celého systému značek MENDELU včetně fakult. Ty si zachovávají svou dosavadní barevnost, která prezentuje jejich zaměření.

Sjednocením všech značek fakult pod zkratku MENDELU spolu s motivem hrášků se také vyřešil původní problém nutnosti vždy používat společně logo fakulty a logo univerzity. Nový vizuální styl pracuje s dominantním kruhem, čímž se propojuje s hrášky ve značce.“

Více informací o projektu naleznete zde.

 

Hodnocení redakce:
Za nás jde o kvalitní a čistou práci a především gratulujeme univerzitě k odvaze tyto věci řešit komplexně (sdílené identitě se obvykle fakulty brání, stávkují a píší petice).

Identitě univerzit jsme se podrobně věnovali ve Fontu 154.

Jak se změna líbí vám?


Komentáře k článku

24. 2. 2019 08:24 Martin Maryška

Ke Karlovi: Myslím, že to v Brně nikdo neříká, zaslechl jsem ... studuji na Mendelce... S tím MENDELU se to má jako s MUNI (Masarykova univerzita). MUNI začalo jako www adresa, pak se začal vydávat časopis Muni.cz. S poptávkou na novou identitu přišel nápad na komplexnější rebranding: na MUNI. To tu taky nikdo neříká, v Brně se studuje na Masárně či Masaryčce. Je to obojí v souladu s trendem typografických log, responsivních log, hříček typu OSTRAVA!!! a iniciál jako logotypů založených na unikátních písmech.
V tomto případě je podle mě dobře, že MENDELU zůstává docela konzervativně u těch ikonických čtyř hrášků a jde jen cestou redesignu. Masárna ale nic podobně udržitelného neměla.

9. 2. 2019 22:04 Pastelka

Musím říct, že původní pojetí kuliček na mne vyloženě křičí "DNA -genetika". Nové uspořádání jsou jen divné odrážky v seznamu. Ale chápu, škola má jiné obory.

6. 2. 2019 17:26 lh

Me vadi u tech studijnich materialu ze se nepracuje s tou radou kulicek, ale omezilo se to pouze na kruh. Ten vnimam spis jako soliterni geometricky tvar, nez soucast uceleneho vizualu. Rozumim te logice, ale pro me to nefunguje.

1. 2. 2019 20:55 * Karel *

Líbí se mi, že teď logo drží kompozičně víc pohromadě. Moc se mi líbí zakutálený hrášek s literou M. Nesedí mi negativní sklon kuliček a loga fakult vizuálně příliš plná textů (která mi ve výsledku nepřijdou lepší než ta doposud používaná). Moc mi nesedí zkratka MENDELU, ta vypadá jako když jí vymyslel nějaký ajťák (skutečně někdo říká "studuju na mendelu"?). A bude mi chybět šedo-hráčková barevnost, která mi přišla celkem nezaměnitelná.

1. 2. 2019 14:24 DH

wgx > předpokládám, že původně se chtěly fakulty více odlišovat, měly každá svůj symbol, a až nyní pochopily, že to není potřeba a stačí různá barevnost. Za mě super!

1. 2. 2019 14:06 wgx

Tak fajn no, otázka je, proč se tento koncept nerealizoval už u původního loga a nepočítalo se s ním..
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.

UGD logo na vysku-box