Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Pražská zoo definitivně přišla o své logo

Pražská zoologická zahrada musí s definitivní platností přestat používat logo koně Převalského, které pro ni vytvořil grafik Michal Cihlář. Rozhodl o tom v úterý odvolací pražský vrchní soud, který tak ukončil spor vlekoucí se několik let. Zahrada se chce dle ředitele Petra Fejka proti rozsudku dovolat k Nejvyššímu soudu a požádat o odložení vykonavatelnosti verdiktu. Ten je nyní pravomocný.

Cihlář vytvořil logo v roce 1998 a se zoo spolupracoval devět let. V roce 2006 spolupráci ukončil a předloni na jaře na zoo podal žalobu. Zahrada podle něj neoprávněně užívá jeho dílo, a to minimálně od předloňského dubna.

Podle zástupců zoo si však malíř za celou dobu spolupráce nestěžoval. Za logo prý získal 50 000 korun, což prý byl v roce 1998 desetinásobek běžných odměn pro výtvarníky. Podle soudu však smlouva neodpovídala tehdejšímu autorskému zákonu, a je tak neplatná.

Cihlář také chtěl, aby zahrada kromě samotného loga neužívala na svých propagačních materiálech či suvenýrech několik set linorytů, které pro ni vytvořil. Zoo však tvrdila, že tyto linoryty vznikaly na základě konkrétních objednávek, malíř dostával zaplaceno vždy po zhotovení a předání děl.

Pražská zoo po odchodu Cihláře vybrala nového výtvarníka Vladimíra Veselého, jehož díla někteří odborníci kritizovali pro podobnost s pracemi Cihláře.

 

Převzato z Novinky.cz


Komentáře k článku

9. 9. 2009 23:56 Mates

>skala

Díky za odkazy, ale číst se to opravdu nedá. Někteří lidé nehodlají pochopit jasně psané zákony, natož aby jsme se bavili o duševním vlastnictví...

9. 9. 2009 12:01 Lukas Veverka / www.parasite.cz

Souhlasím s Pavlem Zelenkou, že novináři v tomto selhávají. Ostatně ve všech úrovní. A design jako takový je někde uplně na okraji zájmu. Vždyt ti novináři takhle přistupují i ke globálně závažným zprávám.

9. 9. 2009 11:56 Lukas Veverka / www.parasite.cz

Yawne, vubec ne tobe. :) Myslíš že bych si tě zval na workshopy kdybych si tohle myslel?

9. 9. 2009 11:49 PZ

Ty diskuse podle mne vznikají spíš jako reakce na zavádějící tvrzení ředitele Fejka, že 50 tis. byl 10násobek běžné ceny v době vzniku loga. Skoro bych se opovážil tvrdit, že je to lež, protože takové tvrzení asi nejde prokázat. No, a zveřejnění celkové fakturované částky za 10 let spolupráce, to je normálně jakešovská podpásovka, která hraje na nejnižší pudy... a jak je vidět, funguje to.

Novinařina v podání všech serverů má daleko k objektivitě. Ty články jsou napsané jednostranně a bez vysvětlení skutečných důvodů, které vedly k tomuto konci. Jenže to bychom asi po novinářích chtěli moc. Převzít zprávu z ČTK a zavolat Fekovi, který se novinářům nabízí a je mediálně známá osoba, je přece tak snadné!

9. 9. 2009 11:40 Veve

Nerekla bych ;) Myslim, ze kdyby devadesat procent grafiku byli takovi "amateri" jako yawn, byla by radost kolem sebe pohledet ;)

9. 9. 2009 11:20 yawn | inkink.cz

lukáš: Jen jsem se chtěl zeptat jestli ta poslední věta byla směřovaná ke mě? To jen abych si ujasnil tvůj názor. Dík

9. 9. 2009 10:19 Lukas Veverka / www.parasite.cz

Pro většinu populace v naší zemi. Jsou země kde to tak není.

Ono se není čemu divit, když devadesát procent produkce, kteoru člověk potká na ulici (vývěsní štíty obchodů, plakáty na lokální akce, inzeráty, reklamní plochy) je na nízké urovni. Grafiku zde prostě pořád dělá dost amatérů, jenž se prezentují jako studia.

9. 9. 2009 07:52 yawn | inkink.cz

Taky jsem koukal na ty diskuze pod článkama. Nejdrív se mi udělala tma před očima a chtěl jsem něco ukrutnýho napsat. Pak jsem na to vykašlal, protože pochybuju že by se mi někoho podařilo přimět nad tím přemýšlet. Každopádně ty mě ty diskuze vrátily na zem a znova jsem si připoměl že pro většinu populace je design jen něco zbytečného co vlastně zvládne každý.

8. 9. 2009 18:15 ._.

Ja myslim, ze bude (a uz je) velice zajimave sledovat diskuze na zpravodajskych serverech. Jsou tam perly typu:
"namalujte si nový logo, každej prcek z mateřinky nakreslí hezčí.
Re: Stejně je ten kůň škaredej,
Re: S tím rozdílem, že love pak budou pochtívat rodiče."

novinky:
click vyse

iDnes.cz:
http://zpravy.idnes.cz/prazska-zoo-nesmi-pouzivat-logo-s-konem-prevalskeho-rozhodl-soud-1cf-/praha.asp?c=A090908_100847_vytvarneum_ob

na iHned.cz: http://domaci.ihned.cz/?article[comment][ukaz_vsechny]=1&article[comment][art_id]=38258620&p=002000_d&article[id]=38258620#comm

na Aktualne.cz:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=647051

a pod.

Tam je videt, co si spusta lidi mysli o tomhle oboru a jak ho berou.
Tim nechci odvadet diskutujici jinam, je to totiz jen pro masochisty!!!
Ja to nedavam. Po chvili jsem se restartoval a vypnul se.

8. 9. 2009 15:41 Dan

Pravda se ukázala. A super Fejk před tímto průserem raději minulý týden utekl do Ameriky...

8. 9. 2009 15:36 Karel

Právo, zákon, logika.
Na co si měl Cihlář stěžovat PO DOBU spolupráce?
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box