Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

PEDF má nové logo – z vlastních řad

Po dlouhých 70 let existence postrádala Pedagogická fakulta UK své vlastní logo. To se ale 19. března změnilo a fakulta slavnostně představila nejen nové logo, ale i celý vizuální styl, kterým se bude od nynějška prezentovat veřejnosti. Zajímavostí je, že logo vytvořil student samotné fakulty Ondřej Líbal…

„Důvodem vzniku nového loga nebyla ani tak ozdoba hlavičkových papírů nebo webových stránek, ale především vlastní tvář a symbolické vyjádření svébytné identity fakulty při zachování úzkého sepětí s univerzitou,“ vysvětlila děkanka Pedagogické fakulty UK, doc. PaedDr. Radka Wildová, CSc.

Jeho výsledná podoba se rodila dlouhé měsíce.
Jedinou podmínkou, kterou dostal tvůrce loga Ondřej Líbal, mimochodem student výtvarné výchovy na PedF UK, byl kulatý tvar, který bude korespondovat se  znakem Univerzity Karlovy. Námět sovy jako tradičního, přesto neotřelého symbolu moudrosti, pak vzešel z ankety. Celkem si připomínkovými koly prošlo kolem pětadvaceti verzí nákresů.

Výsledná podoba nakonec symbolicky propojuje fakultní žezlo, jemuž dominuje sova sedící na knize, a známý znak Univerzity Karlovy. „Zatímco sova na fakultním žezle sedí na zavřené knize, sova na našem znaku spočívá na knize otevřené. Jsme otevřená moderní fakulta, která se však hrdě hlásí ke své tradici stejně jako k nejlepším tradicím národní vzdělanosti,“ doplnila Radka Wildová.

Znak má dvě verze – slavnostní v červené barvě a užitnou, graficky jednodušší, která bude v červeném provedení vyhrazena fakultě a v provedení modrém bude k dispozici studentům, studentským spolkům a spolupracujícím institucím.

Zdroj zde.

 

Autor v rozhovoru popisuje vznik loga, od prvotních nápadů umístit do znaku „mozek, co vyrůstá z knížky“. A zajímavý je i jeho povzdech, že „každému vyjít vstříc nejde“. :)

 

Děkanka fakulty doc. PaedDr. Radka Wildová, CSc. je z loga nadšená. „Kdybychom si to nechali udělat někde mimo na klíč, tak by to nešlo z těch našich srdcí.“ Vybrané ztvárnění vyjadřuje podle děkanky vše, co si od znaku slibují a co se jim na něm může líbit. „V žádném případě jsem nikdy neviděla hezčí fakultní znak“, odpověděla pak upřímně na otázku redaktorů univerzitní televize ukáčko.

Pusťe si video zde.

Vy jste už viděli někdy v životě hezčí fakultní znak? A jak to zapadá do před lety rektorem plánovaného projektu zavedení jednotné sdílené identity celé Univerzity Karlovy?


Komentáře k článku

1. 4. 2015 18:49 HEHE

movfkyyyy............

27. 3. 2015 19:29 věra marešová | blog.vgrafik.cz

nojo Martine, to tě jestě sakra nenapadlo, vyrůstající mozek z knížky :)

27. 3. 2015 11:15 Martin Pecina | book-design.eu

Ondřej Líbal si zaslouží polibek — je to sympatický chlapec a návrh dortu vytvořil evidentně od srdce. Já bych se rád podíval i na ten první nápad mozek, co vyrůstá z knížky. Třeba nebyl až tak brutální a paní děkanka by pro něj mohla najít využití.

26. 3. 2015 11:26 Honza

No, tak já jako grafik ve svém volném čase trochu fušuju do biologie, fakt to mám od srdce rád ! Takže se teď asi vypravím za tou milou paní účou Wildovou
a navrhnu jí jestli bych nemohl u nich na fakultě přednášet biologii, jen tak bokem, ale od srdce. Pan Líbal je grafickým designem úplně nepolíbený, ale to vůbec nevadí, hlavně když je nadšení !

24. 3. 2015 21:16 Johan

A co ty prstýnky?

24. 3. 2015 17:26 věra marešová | blog.vgrafik.cz

... je dobře, že tam není ten prvotní nápad „mozek, co vyrůstá z knížky“

24. 3. 2015 14:31 dj.bobo

Má pravdu ta pani. Úplně to z tej hercny stříká! A ta aplikace na dort! Yummiiii!!
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box