Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Otrokovice představují nové logo

Grafický prvek symbolizující tři části města, poukazující na funkcionalistické vnímání města a jeho rozvoj v tomto duchu vyjadřuje nové logo města Otrokovice (nedaleko Zlína). Jako součást jednotného vizuálního stylu má vytvářet pozitivní image města, má být komunikačním prostředkem s občany a nositelem základních informačních sdělení, provázejícím návštěvníky i obyvatele Otrokovic…

Samotné logo se skládá ze dvou prvků. První symbolizuje tři městské části v rámci historického vývoje – Bahňák, původní Otrokovice a Kvítkovice včetně sídliště Trávníky. Druhý prvek je geometrický tvar vyjadřující rozvoj města s prvky funkcionalismu. Základní provedení je v barvě modré či šedé, logo je možno použít v souladu se schváleným logomanuálem i v černobílem provedení.

Radnice začala nové logo používat od počátku roku výhradně pro účely své propagace a identifikace. „V minulosti jsme pro zmíněné účely využívali městský znak. Ten zůstane jako oficiální symbol města vyhrazen jen pro nejvýznamnější příležitosti. Schválením podoby nového loga a manuálu pro jeho užití vycházíme vstříc požadavkům moderní doby a zkvalitňujeme propagaci města směrem k veřejnosti,“ vysvětlila místostarostka Libuše Škrabolová.

Nové logo Otrokovic tak již zdobí všechny oficiální tiskoviny města, vizitky, osobní i úřední dopisní papíry a obálky. Novým logem budou opatřeny také Otrokovické noviny, jejichž lednové číslo naleznou obyvatelé města ve svých schránkách tento pátek.

Tolik tisková zpráva o novém logu. Starý znak je ještě možno vidět na webu www.otrokovice.cz.

"Podle mě se bohužel opět jedná o jeden obrovský omyl, který město jako takové posouvá někam o dvacet let zpátky. Docela by mě zajímal názor komunity kolem Fontu.
Mějte se hezky,
Ondřej Carda"

Děkujeme za tip. Zároveň ale do redakce poslal tip na tuto zprávu také Marek Hermanek:

"Zdravím do Fontu,
tak jak jsem se právě dočetl, město Otrokovice má nové logo. Bohužel další podrobnosti – kdo jej dělal a jaká byla odměna zatím nevím. Našel jsem jen tento článek.
Co na to říkáte? Za mne :-(

Zdraví Marek Hermanek"

A jak se vám líbí nové logo Otrokovic? Nezdá se vám poněkud zmatené a nedotažené? Třeba vedle loga koncernu Chevron… :-)

My dáváme Otrokovicím známku 3-4.

Víte někdo, kdo je autor a jak soutěž probíhala?

 

Své návrhy nám zaslala čtenářka Lea.

Posílám ještě popis, proč jsem logo udělala právě takto:

Logotyp znázorňuje město Otrokovice jako železniční, silniční a vodní uzel - šedá elipsa s tvarem cest a orientací
k severu. Zkosená elipsa (navozuje tvar písmene O - Otrokovice) je umístěna na ploše rozdělené na barevné segmenty, které znázorňují krajinné celky Valašsko, Slovácko a Hanou na jejichž rozhraní se město nachází.

Převládá šedá barevnost, která je dostatečně neutrální a moderní. Doplňují ji barevné plošky, které i barevně znázorňují jednotlivé oblasti (úrodná Haná - barvu slunce a obilí, Slovácko - jasně zelená - barva folklóru,
luk i úrody, Valašsko - modrá - barevnost hor, čistého vzduchu a modrotisku).

1.  Použitý font písma Teuton Fett je moderní písmo vhodné do architektury, působí kompaktně a vzhledem
     k délce názvu města je proporčně vyrovnaný a není příliš dlouhý.

2.  Font Legacy Sans působí moderně a mám ho ráda :)

Lea

 

 

 


Komentáře k článku

7. 4. 2011 21:57 Občan Otrokovic

Myslím, že to logo, jak v něm ty šipky ukazují dolů, přesně vyjadřuje situaci v Otrokovicích v poslední době, co se zde na radnici usadila obskurní populistická parta která se nazývá Nový Impuls. Symbolizuje postupný úpadek, který trvá již v podstatě od doby co odešel bývalý starosta Mišák. Takže se utrácí peníze za takovéto kravinky, zatímco na nádraží, které se zrekonstrovalo za velké miliony z kapes daňových poplatníků, občané nemají ani slušnou čekárnu na vlak, a pan Plesar se tomu diví, že o tom ani neslyšel. Hlavně že jsou tam fontánky ve tvaru železničních závor, asi aby si místní bezdomovci měli kde umývat nohy.

9. 2. 2009 02:27 Jan Škuta

Štěpán > Mimochodem, jak je možné, že jsi znal výsledky dva dny před vyhlášením? :-D

9. 2. 2009 02:23 Jan Škuta

Jakožto student ateliéru GD na FMK UTB s radostí vítám, že se o nás mluví =) Nehodlám se tady pouštět do zbytečné argumentace s lidimi, kteří se pod svá "odborná" stanoviska k naší škole ani nedokážou podepsat jménem. V duchu toho, co přede mnou napsal přede mnou tady Štěpán bych řekl, že mimo takovéto "kolegy", jsem jedině rád. A redakci se omlouvám za příspěvek mimo téma.

3. 2. 2009 22:00 Štěpán

> Lukas, Alwi: Oni jsou teď na UTB tak mimo, že obsadili prvních pět míst v grafické soutěži EU bez bariér. Podobně mimo jsou aktuálně i ve fotoatelieru a prostorové tvorbě :)

3. 2. 2009 17:37 Michal

Malem jsem zapomel se podivat!

Myslim, ze to spodni je pouzitelne. Je takove vice "uvolnene" a lide jsou schopni tak z 50% na logu najit to co Lea popisuje. Podle me daleko zajimavejsi a "lidstejsi" logotyp nez ten, ktery je uvedeny jako soucasne pouzivany...

Diky Leo:)

2. 2. 2009 12:02 Font

Lea se stavila doma a poslala nám své návrhy... :-)
Jak se vám tyto návrhy líbí?

1. 2. 2009 09:31 Michal

Romane, myslim, ze logo od Lei uz neuvidime.. :)

31. 1. 2009 18:06 Roman

tak co Lea? už jsi byla doma?:)

29. 1. 2009 11:06 Lea

Zkusím logo pohledat, doma bych ho měla v compu mít

28. 1. 2009 22:57 Roman

No jsem z Otrokovic a taky jsem si soutěže nějak nevšiml. Ani v městském tisku. Osobně si myslím, že je nevyvážené, bez kompozice a nějakého výrazu. I ten městský znak je víc logo.
To Lea: taky by mě tvůj návrh zajímal. Pochlub se:)

27. 1. 2009 11:27 Michal

to Lea:

posli do Fontu svuj navrh, myslim, ze by tu vetsinu lidi tvuj navrh docela zajimal (vcetne me :)

27. 1. 2009 09:58 Lea

Žádná soutěž se nekonala, slyšela jsem, že se má logo vzniknout. Sama jsem oslovila radnici se svým návrhem (jsem grafička z Otrokovic). V grafice bylo rozdělení na 3 části i ztvárnění jako silniční, železniční i vodní uzel. Barevně i graficky mnohem dynamičtější. Bohužel jsem dostala vyrozumnění, že byla oslovena nejmenovaná grafička a tak si nakonec myslím, že to mohlo dopadnout i hůř...

26. 1. 2009 23:26 martina

ja nevim jestli ej to lepsi nebo horsi... :/ ale to pismo bylo lepsi puvodni

25. 1. 2009 22:54 tazzy

Zacatkem osmdesatych let by se to mozna libilo..

25. 1. 2009 20:57 budlix

a co takhle?
OTROKOVICE eeee

25. 1. 2009 16:01 Štěpán Soukeník

Tak vidět tyto dvě loga bez šipky, zřejmě bych ji když už, tak udělal na druhou stranu. Nové logo se mi opravdu vůbec nelíbí, stejně jako ostatním. Font, barevnost i celkové pojetí je podprůměrné. Hlavně to postrádá šmrnc, je to nudné a prostě nepovedené.

25. 1. 2009 12:45 Ondra

Otázkou opět je, co s tím. Sleduje takovéto diskuze třeba Unie grafického designu? Může Unie napsat do Otrokovic, aby radní zvážili používání takového loga - nebo nějaké jiné doporučení? Případně jak tedy pozvednout kvalitu vizuální prezentace měst?
Podle mě se situace změní jen v tom případě, pokud bude každé město mít vlastního kvalifikovaného a studovaného člověka přes marketing, který bude natolik osvícený, že si nechá poradit dalšími zkušenými lidmi. Ono vlastně celé řízení měst by mělo být víc o PR a marketingovém vnímání komunikace s lidmi. Ale to už je asi do jiné debaty...

Logo se mi velmi nelíbí, je nemoderní, svými tvary, barvou a kompozicí jednoznačně odkazuje někam do dob grafiky minulého režimu, použitý font (Gill?) v tomto provedení nepůsobí především v případě slova "město" uceleně.
Odkaz na modernost a tři různé části města by možná nenapadl ani místní, natož lidi, kteří Otrokovice neznají.
Zapojení tří "vojenských výložek" do "šedého čtverce" je navíc velmi něšťastné vzhledem k tomu, že jsou to jakési pravidelné geometrické tvary a jako takové by možná mohly být více logicky uspořádány. V některým místech se modrá a šedá plocha dotýkají tak nešťastně, že vznikají jakési milimetrové šedé plošky, které se budou špatně vyřezávat, tisknout apod.
Celkově je logo nepraktické, špatně ztvárněné, nesnadno aplikovatelné v praxi a to si ani moc neumím představit kontrastní variantu třeba na razítku.
A navíc, logo postrádá to hlavní, co asi podle své zprávy radnice chtěla:
logo není moderní, dynamické ani reprezentativní - působí přesně opačným dojmem.

25. 1. 2009 12:21 lukas veverka www.parasite.cz

to reny: no me trapi spis to ze je to anonymni. Jakykoliv komentar podepsany napr. Reny automaticky prestavam cist. Protoze at napise co napise nema to zadnou hodnotu kdyz nevim kdo to rika. Pochvala od ucitelky vytvarne vychovy ze zakladni skoly se neda srovnat s pochvalou od renomovabeho grafika. Ale i tak ma komentar ucitelky stokrat vetsi hodnotu kdyz vim kdo to psal. Takze, priste to zkus podepsat nez se zacnes navazet.

25. 1. 2009 11:44 Sarka

toz, tak me se to taky mc nelibi...je to moc konstruktivni a velmi neosobni...nynejsi logo je mnohem prijatelnejsi...

24. 1. 2009 21:05 Jirka

A Reny.. Myslím že je to normální diskuze nad kvalitními a nekvalitními logy... Oboje tu jsou a budou. Kde jinde než na serveru věnovanému grafice by o tom člověk měl napsat názor? Nepovažuju za nic siláckého nebo zakomplexovaného, když se tu objevují konkrétní výhrady k tomu nebo jinému logu. Naopak mi přijde na místě psát o tom že státní instituce dávají peníze za (podle mého) nekvalitně odvedenou práci. A čím víc se o tom bude psát, možná že ne přímo úředníci kteří vybírají, ale lidé kteří se pak na to musí koukat prozřou, že v tomto směru není všecko úplně v pořádku...

24. 1. 2009 20:56 Jirka

Podívejte se na to logo zmenšené. Text "město" se ztrácí, modré "výložky" splývají a oko se nemá čeho chytit. Tvar a barevnost je podle mého triviální a chladná... Přitom třeba z takové logo CzechPointu vypadalo na obrat k lepšímu. Boužel další promarněná šance na změnu k lepšímu ve státní sféře asi nemá kvalita a nápad co pohledávat. Je to škoda :(

24. 1. 2009 19:07 Honza ( RA30412.com)

re: reny
co mění to, co se tu průměrně dělá, na objektivním faktu, že je toto logo Špatné? Dokonce i kdybych sám dělal špatná loga, nic to na věci nezmění, a dokonce to by to ani neznamenalo, že bych se měl zdržet příslušného komentáře. Negativní reakce zde plně odpovídají (ne)kvalitě loga, všimněte si že když se zde objeví logo dobré (většinou zahraniční, naposledy třeba woolworth), k žádné zakomplexované kritice nedochází. takže to ty komplexy asi spíš nebudou...

24. 1. 2009 17:50 reny

Nevim proč, ale zdá se mi že podle těch vašich komentářů jsme země plná nejúžasnějších grafiků na zemi, ale at delám co dělám, koukám se kolem eště jsem si nevšimla. Mozná až napíšu nějakej drsnej komentář typu to je hnus rázem taky povyrostu...zkuste jsi přečíst ty komentáře, neni vám taky trochu do smíchu? ale si člověk někde ty komplexi léčit musi že?

24. 1. 2009 15:09 Matúš

Tákéto logá sa robili za našich socialistických bratov.

24. 1. 2009 13:33 Martin Löser

z bláta do louže

24. 1. 2009 12:49 Pavel Buben

lh: Presne tak jako prvni me take napadl Besip :-D Logo mi jinak prijde ponekud zmatecne a prekombnovane=nedotazene. :-)

24. 1. 2009 11:25 lh

me se jako prvni vybavilo logo BESIP. http://www.ibesip.cz. Jinak tohle logo je vazne spatne.

23. 1. 2009 18:59 johnny

logo je opravdu spatne, souhlasim s JZ
UTB, nejlepší ateliér? no to ses asi zblaznil :-)

23. 1. 2009 17:19 janzabransky.cz

Zaujal mě stručný příspěvek Kanibala: 80. léta jsou zpět!, komu to stačí ať nečte dál protože to jen rozvedu do detailů.

První dojem, když jsem logo uviděl byla nemodernost, neuspořádanost a nevýraznost. Chaotičnost proto, že jsem ve spleti tvarů neidentifikoval myšlenku. Symboliku loga mi pomohlo pochopit až vysvětlení. I potom jsem ve tvarech těžko hledal ony 3 části města nebo funkcionalismus, spíš jsem viděl vojenské záložky. Tvar symbolu oku vůbec nelahodí, spíš působí nepříjemně. Taky jsem na první pohled identifikoval šipku dolů, která tlačí na název. Působí to napětí. A spíš negativní, jakože město klesá dolů. Myslím si, že výběr "vlažné" bledě modré nebyl šťastný. Logu chybí dynamika, symbolika rozvoje ať barevná nebo tvarová, invence i originalita. Otrokovice vnímám právě naopak, jako moderní a celkem pěkné město, když prominu nutné zlo v podobě průmyslové části.

Vizuální kvalita loga ho diskvalifikuje aby splynulo s šedí průměrnosti ostatních vizuálních stylů. Je velká škoda, že to takhle u nás dopadá a výběrem vizuálního stylu jsou pověřeni laici. Předpokládám, že tohle teď bude několik let svědectvím o podprůměrnosti, komunikované po celém městě v propagaci, kultuře, osvětě, atd. Škoda. Ale nezoufejme, stále je tu logo města Kopřivnice ...

A ještě k podobnosti s logem CHEVRON. Tipoval bych, že jde jen o náhodnou podobnost. Logo CHEVRON je jiná liga. Vyznačuje se vizuální a symbolickou kvalitou. Připomínám pro ty co neví. Logo CHEVRON vychází ze velmi staré symboliky svobodného zednářství. Symbol 2 šipek vychází z run a v zednářské terminologii se jmenuje "Double Ashlar". Ta šipka nahoře, volně řečeno reprezentuje nadřazenost, schopnost regulace a dominanci, šipka dole představuje konkurenci, trh nebo společnost. Barevnost vychází také ze zednařství a představuje určité stupně v hierarchii. V minulosti se podle stejné runy, ze které vzniko i tohle logo vytvořilo značení vojenské hodnosti na záložkách uniforem.

Jinak děkuji FONTu, že plní svou funkci a objektivně informuje o stavu vizuálního stylu u nás.

23. 1. 2009 15:56 Michal

to tea:

te je postreh, bravo. :) Toho velkeho R si vsiml uz Karel

23. 1. 2009 15:44 tea

dalsi upocena snaha "jit s dobou" poznamenana zoufalym ceskym diletantismem... kdy uz se proboha zacnou delat veci poradne? copak to tem lidem neni trapny? Je to k placi.
jo a pro font: Ceska Republika se pise Ceska republika. Velke R by bylo v Czech Republic - podle pravidel anglictiny, cesky je to normalni hrubka.

23. 1. 2009 15:43 Michal

Ty 2 prvky, o kterych se pise ("sipky" a ctverec) mi k sobe tvarove neladi a kdyz uz bych je daval pres sebe, urcite ne takto :( Spis mi to symbolizuje otrokovickou mestskou hromadnou dopravu nez samotne mesto otrokovice. Je to takove suche - o nicem a hlavne kompozicne nevyvazene. Pusobi to az slozitym dojmem. Vubec bych nemel radost s tim logem pracovat :( Myslim, ze celkove hodnoceni od vsech co tu napsali je smutne, ale je to tak

23. 1. 2009 13:38 namestii

.-)))))))))

23. 1. 2009 13:15 Kanibal

80. léta jsou zpět!

23. 1. 2009 12:42 font -OK-

Petr Ctveracek: hodnocení Fontu je někdy velmi rozsáhlé, jindy jen stručné nebo žádné. Není v našich silách ke všem článkům připojovat rozsáhlou analýzu. Třeba toto logo si ji snad ani nezaslouží.
Malá poznámka – zkuste přimhouřit oči a celá šedá část loga vám zmizí. Jestli tam má být, musí to být na první pohled jasné a výrazné. Kompozice rozvržení všech částí loga je opticky nevyvážená, nahodile poskládaná přes sebe – kdyby například vše šedé bylo z loga vypuštěno a jednoduchý symbol tří šipek byl umístěn na optický střed nápisu Otrokovice, možná by značka působila lépe a smysluplněji...

23. 1. 2009 12:19 Vitezslav Valka

Z blata do louze...

23. 1. 2009 12:11 lukas

..na utb by to mozna schvalili, jsou uplne mimo..

23. 1. 2009 12:02 petr

No tohle logo je naprosto strasne. hodnocení 3/4 mě připadá mírné. Já bych dal rovnou za 5. :) Pokud má město tu tmavší modrou v erbu, tak nechápu proč v logu je jiná. Viděl bych to tak, že by to mělo být sladěné. Pokud by mě nikdo neřekl že je to logo, tak si myslím, že je to jen ( abych se přiznal nevím co napsat. je to hrůza ).

23. 1. 2009 11:58 Vašek

Nejlepši je PRAHA!!!

23. 1. 2009 11:53 Alwi

> Univerzitou Tomáše Bati, kde je troufám si tvrdit jeden z nejlepších ateliérů grafického designu u nás

tohle tvrzení je doufám pokus o DŽOUK

23. 1. 2009 11:45 adam P

out ...

23. 1. 2009 11:39 Vít Nevřela

Ještě dodatek, docela by mě zajímal názor profesorů grafického designu z UTB :-)

23. 1. 2009 11:37 Vít Nevřela

Teda na to, že téměř součástí Otrokovic je Zlín s Univerzitou Tomáše Bati, kde je troufám si tvrdit jeden z nejlepších ateliérů grafického designu u nás, je tohleto jeden velký paskvil. Ani jeden prvek loga mi do sebe nezapadá.... Za mě určitě jedno velké mínus!

23. 1. 2009 11:37 Petr Ctveracek

Již delší dobu sleduji, že hodnocení Fontu (označuje se v článcích "my") postrádá argumenty a je povrchní. V čem se vám zdá logo Otrokovic zmatené? V čem nedotažené? Popište to prosím, protože já nejsem odborník na grafiku a mně se zdá toto logo dobré. Má symboliku, působí velice vyváženě a oko tahá přesně tam, kam má, na symbol. Ale asi jsem fakt amatér...

23. 1. 2009 11:12 PeterA

Vojenské výložky?

23. 1. 2009 11:02 kylišová

Je to hnus velebnosti..

23. 1. 2009 10:49 yawn

Ani obsahem, ani formálně se mi to moc nelíbí. Spíš než ošklivost je to nuda a velká.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box