Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové značky Českých drah od Studia Najbrt

 

Studio Najbrt představilo další implementace projektů vizuálního stylu pro České dráhy – značku a Corporate Design nového typu příměstské dopravy Esko a s tím spojenou změnu orientačního systému na železničních stanicích.
Podívejte se na další příbuzné značky i na náš komentář…

„Pro potřeby projektu jsme vytvořili rozsáhlou sadu piktogramů, systémy pro tvorbu map, sazbu jízdních řádů a informačních tiskovin.“ uvádějí autoři Petr Štěpán, Bohumil Vašák a Aleš Najbrt. Klikněte si na obrázky pro jejich zvětšení.

O dalším novém logu Českých drah – dceřiné společnosti ČD Cargo, která se zabývá železniční nákladní dopravou (také od Studia Najbrt) se dočtete na http://www.designportal.cz/loga-corporate_design/cd-cargo-nove-logo.html. K tomu jen naše malá poznámka – obvykle se v podobných případech dodržuje pro větší kontrast princip střídání barev (je to i u loga Esko). U ČD Cargo je trochu nezvykle nápis světle modrý jako část symbolu, která s ním bezprostředně sousedí. Nebylo by i zde výraznější, kdyby byl nápis v tmavší modré barvě, která je na levé – vzdálenější části symbolu?

Pro zajímavost – loga, která používají České dráhy a jejich dceřiné společnosti.
Dole zleva: logo slovenských drah, jakýsi nerealizovaný návrh ČD Cargo (z webu) a tradiční železničářské logo s okřídleným kolem železničních odborů (ta typografie z písma Courier není chyba :-)

Další neúspěšné návrhy v tendru na logo ČD Cargo představuje na svém webu agentura adverti.

 

Naše hodnocení loga Esko

Navrhnout jednoduchý symbol postavený jen na liteře „S“ v kruhu je velkou výzvou - vždyť podobných značek nalezneme desítky (u nás třeba známá cestovka Blue Style). Studiu Najbrt se ale přesto povedlo přijít s celkem zajímavým řešením, postaveným především na protažených patkách ven z kruhu, kterými je kruh rozdělen na dvě části. Jejich obarvením na část světle modrou a tmavě modrou se pak toto logo přihlásilo k dalším značkám pro ČD (Cargo). Značka je tedy „v rámci možností“ originální, graficky nicméně plně funkční, čistá a výrazná.

 

Pro zajímavost jsme přinesli i další známá „eska“ v kruhu – 3D logo Skype a stařičkou značku Trabantu (pro pamětníky)…

„Eskem“ rozdělený kruh na dvě různě barevné části má i společnost Sinclair, která vyrábí klimatizace.

 

Velmi elegantní rozdělení kruhu na dvě stejné části písmenem S je v logu System Group, kde zbylé „pozitivní“ části jsou jen v jednoduché podobě jakýchsi kapek (typografie nápisu se k tomu ale už moc nehodí).

Ferris music – rozdělit kruh na dvě barevně odlišené části lze i jinými písmeny, třeba znakem „f“…

My jsme před lety na tomto principu (písmeno H rozděluje ale čtverec) navrhli symbol společnosti Helika.

„Podobnost“ lze dnes samozřejmě najít téměř ke každé nové značce. Důležité ale vždy je, zda zvolené řešení koresponduje s daným subjektem a jestli celkový promyšlený systém vizuálního stylu bude na všech implementacích funkční. V případě značky Esko je tedy nutné nehledět jen na samotný symbol S, ale ocenit i rozsáhlý vizuální systém piktogramů.

Jaký je váš názor na logo Esko? Troufli byste si i vy umístit u nějaké nové značky negativní písmeno S do kruhu?
:-)

-OK-


Komentáře k článku

20. 7. 2012 13:05 Igor Chovanec

Pobavilo mne logo ŽSR š. p. coby logo dceřiné firmy ČD a. s....

10. 7. 2011 16:38 alex

hrozne sa mi pačia tie "oblé písmena Čd" a tak sa chcem spýtať či sa niekde nedajú zadarmo stiahnuť do počítača??? ale inač pekná práca

21. 6. 2011 15:31 ondra millovník vlaků

je to úža prostě skvělí ty znaky ale i loga a nátěry Praha hl.n. je příkladem ale nechci aby se změnilo logo čd

31. 3. 2009 16:34 jarda

3. 5. 2008 12:40 Chlup

na tom plakátku s mapkou je "Esko, spojení pro město", takže asi tak

1. 5. 2008 08:29 TK

Já to asi nechápu, jaký význam má přesně to Esko? Mezi ČD - české dráhy tu spojitost jasně vidím, ale jak si mám spojit Esko s termínem příměstské dopravy? Jako že "přímě(s)t(s)ké"? To mi přijde divný.

29. 4. 2008 15:21 rav

29. 4. 2008 14:41 Sedmá z devíti, terciální doplněk unimatice nula jedna

logo samotných čd je hotové tak dva roky, je to samé jako čd cargo, jen je kulaté (tedy okřídlené kolo a současně oblá písmena čd)

zveřejnění vedení odkládá, zřejmě se bojí reakce milicionářů, dělnických výborů, revolučních gard a odborové pakáže...

29. 4. 2008 14:02 tomas d

Opravdu originalni ... takove zpracovani bych cekal od nejakeho studentika. Naprosto bez napadu pouha varianta na x podobnejch log.

26. 4. 2008 17:14 rav

mě se naopak ČD Cargo docela líbí, zatímco s Eskem mám trochu problém. Celková vizální ID, písmo (upravená Fedra tuším), jednotlivé piktogramy, to všechno je super, ale samotná loga mě nijak extrémně nenadchávají, a Esko mě přijde vyloženě odfláklé. Prostě Fedra S s dotaženými konci v kruhu, kdyby to udělal jako soutěžní návrh nějaký amatér, strhne se na to vlna realativně oprávněné kritiky podle mě. Určitě se to dalo vymyslet vtipněji a originálněji.

Jinak, tuší někdo kdy bude hotové samotné nové logo ČD? Je docela zajímavé, že to jde až na konec, jsem hodně zvědavý jak to dopadne.

26. 4. 2008 17:13 Ps1cho

Esko se celkem povedlo, ale ČD cargo se mi moc nezamlouvá. Hranaté logo, kulaté písmo, také to, že člověk jen velmi těžko pozná, že ten obdélníček má být ČD. Určitě bych v tomto případě dal přednost upravení staršího loga, nebo aspoň logu, které na původní více navazuje.

26. 4. 2008 14:01 Intrika

Mě se také "Esko" líbí, problém mám však s Cargem. Kdyby ČD nezaútočilo s masivní bilboardovou kampaní vysvětlující jak symbol číst (Čé-Dé), nevím, kolik lidí by jej bez toho pochopilo.

26. 4. 2008 10:41 johan

Pěkné, jen se bojím, jakk to dopadne, až se osobka také oddělí - to se zruší kllasický symbol - logo - ČD ?

25. 4. 2008 16:30 Fanda

...ono kdyby se logo Pepsi jen otočlo o 90°, tak by to bylo také krásné "S" rozděující kruh na dvě barevné poloviny :-)

25. 4. 2008 16:15 forrest

Logo Sinclair vypada trochu jako znak Pepsi, jinak s prispevkem vyse o webdesignu sinclait-klimatizace souhlasim...

25. 4. 2008 14:10 jaK

K tomu jen drobná poznámka - prezentovaná značka klimatizací Sinclair byla na webu českého zastoupení parádně znásilněná. Autor web designu asi nepochopil, že i horní a dolní "neviditelná" část kruhu hraje optickou roli (a asi ani nečetl žádný manuál o ochranné zóně).

Viz http://www.sinclair-klimatizace.cz/

Práce Studia Najbrt si pak dlouhodobě velmi vážím.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


bold_font_teaser_gif_125x125


font-banner
UGD logo na vysku-box