Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové logo PID. Retro z osmdesátých let?

ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) vyhlásil nedávno veřejnou soutěž na zpracování nové značky a logotypu Pražské integrované dopravy. Dnes byl vyhlášen vítěz.
Přečtěte si i naše hodnocení…

Ze zadání:

Původní logo již neodpovídá požadavkům na prezentaci systému PID. Nové logo a následně i nový jednotný vizuální styl Pražské integrované dopravy byl měl prezentovat nejstarší a největší integrovaný dopravní systém v České republice v nové atraktivní a důstojné podobě. Kromě obecných požadavků na modernost, zapamatovatelnost a praktickou použitelnost by mělo nové logo odrážet provázanost jednotlivých druhů dopravy a územní příslušnost k Praze a Středočeskému kraji. Z toho také vychází požadavek na barvy loga. Červená jako převažující, dále modrá, bílá a doplňkově černá. Logo může být tvořeno buď samostatným symbolem bez návaznosti na zkratku PID nebo značkou vytvořenou právě ze zkratky PID.

Novým logem budou označeny veškeré spoje PID – tedy cca tisíc tramvají, pět set vozů metra, necelé dva tisíce autobusů a desítky vlaků, které jezdí v Praze a nejbližším okolí. Toto přelepení bude stát kolem 200 tisíc korun. Důvodem pro výběr nového loga bylo podle mluvčího zadavatele Filipa Drápala to, že prezentace PID byla dlouhodobě zanedbávaná. Neexistoval také jednotný vizuální styl, logem se prezentoval hlavně dopravní podnik, a nikoli doprava jako systém.

Dnes bylo oznámeno, že zvítězil návrh výtvarníka Víta Stanovského z Ostravy.

Další dva nejlepší návrhy: Jakub Tylčer, Praha a Miluše Filipová, Benešov. Do klání o novou značku lidé přihlásili 173 návrhů.

Složení hodnotitelské komise: Ing. Filip Drápal, ROPID, Miloš Jelínek, ROPID, Jitka Krupičková, externistka, Pavel Procházka, ROPID, Ing. Miroslava Staňková, ROPID.

 

Naše hodnocení:

V komisi zase nebyl ani jeden renomovaný grafický designér. Výsledek (proto) dopadl nevalně. Jedná se o logo bez nápadu a invence.

Dominantní symbol se zkratkou PID bychom výrazem a typografií zařadili do osmdesátých let minulého století. Tehdy moderní a často využívaný styl písma Stop se dnes opravdu „nenosí“. Doplňkové písmo na celý název se navíc k symbolu vůbec nehodí.

Rozhodně tedy nejde o „novou atraktivní a důstojnou podobu“. Bohužel.

Také samotné logo ROPIDu by si zasloužilo modernizaci.

-OK-

 

Jak se vám soutěž a její výsledek líbí?

 

Ukázky dalších návrhů PID od našich čtenářů
Své návrhy (nejen) PID můžete zasílat na font*zavinac*kafka.cz.


 

Jan Vitásek

 

 

 

 

VK

"I presto ze jsem se souteze neucastnil, posilam svoji variantu loga. O soutezi zel jsem nikde necetl a tak nemohl tam nic zaslat vcas. Barvy jsem az tolik neresil, pac by se to pak asi upravilo a doladilo.
Takze jsem je nechal v prazskych cerveno-zlutych".

 

 

 

 

pipeform

 

 


 

 Lukáš Taneček - studio TAH

 

 

 

Z. Dubanský


 

 

 

 

Josef Vokněr


 

 

 

 

Viktor Štěpánský

 

 

 

 

 


Komentáře k článku

24. 11. 2009 03:54 Arnošt

Dokážu si představit, že by PID mohla mít lepší logo, ale když vidím ty hrůzy, které tu bez špetky soudnosti předvádějí různí namyšlení grafici, tak ve srovnání s nimi je to vybrané logo dokonalé. Mimochodem, asi je příznačné, že v některých z těch návrhů se v doplňkovém textu objevuje stejný typ pravopisné hrubky, jaký vidím pod editačním oknem u "otázky proti spamu".

3. 5. 2008 23:20 Ach jo...ta naše povaha česká.

No jo...Češi! To jsme my, věční spořílkové, pro které je design na místě posledním - hlavní je cena. A to není případ jen PID. Tak např. četl jsem článek o dopravním značení - všechny země zavádějí speciálně navrhnutý font, který je bezpečně přečtitelný a rozlišitelný, skládá se z počátečního velkého a zbytek jsou malá písmena, je elegantní a přesný. Ale my? Škoda mluvit, tak PIDem na PRAHU...

25. 4. 2008 01:19 Jan Škuta

Tento vítězný "návrh" považuji za naprosto otřesnou a bohužel pro Česko typickou ukázku diletantského přístupu ke grafickému designu. Pevně doufám, že organizace typu Unie grafického designu se k této věci vyjádří. Podle mého názoru by se měly zákony, oštřující podobné souteže, rozšířit o povinnost obsadit minimálně polovinu poroty fundovaným odborníky. Vzpomínám si jak nedávno občané New Yorku řešili nový design svých slavných žlutých taxíků, podobná diskuse by teď byla namístě, ale obávám se, že v tomhle na západní svět zatím prostě nemáme, naše škoda a naše ostuda.

24. 4. 2008 05:02 pipe

Když už jsem do toho spolu s otatními začal rýpat, rýpnu si ještě jednou a neposledy.
V odůvodnění výběru se kupodivu chválí hlavně to, co bylo přímo součástí zadání - např. barevnost. Na kreditu nepřidává této soutěži ani už zmiňovaná minimální propagace či pozdní zveřejnění složení hodnotící komise (až v období odevzdávky, a pouze na webu). Dále pak skutečnost, že na témže oficiálním webu nejsou uvedena ani další dvě finálová loga, - a v neposlední řadě to, že má organizace potřebu zdůrazňovat přímo v tiskové zprávě "anonymitu a nezávislost výběru". O tak samozřejmých věcech lépe pomlčet...
http://www.ropid.cz/tiskove-informace/Nove-logo-Prazske-integrovane-dopravy__s193x412.html

24. 4. 2008 00:43 Jakub Čaja

U mě tedy zatím jasně vede návrh od pana Vokněra. Stylově navazuje na vizuální styl pražského Dopravního podniku, ale přiznám se, že sám si nevím rady, jestli tato podobnost je kladem či záporem...

17. 4. 2008 09:28 minduser

Co takhle zorganizovat petici pro ministerstvo kultury za zákon o dozor nad vizuálním stylem veřejně činných společností? :) Protože kdo jinej už by mohl zabránit podobným excesům. Při pomyšlení na statisíce turistů je tohle logo mezinárodní ostuda nás všech :/ (Ne jenom vláčkařů.)

16. 4. 2008 17:40 pipe

Já se o soutěži náhodou dozvěděl od zaměstnance Českých drah. A náhodou to také vyhrál člověk, který je mj. autorem loga Federace strojvůdců nebo časopisu ČD Železničář. Dost možná to bylo jen pro lidi od mašinek ;o)
http://109-e.wgz.cz/vyroba-l-p-2006/2-cast-2.html
http://www.cd.cz/static/old/GRAPHICS/TCD2008/8_13vvyd.pdf
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2007/7_37fila.htm

15. 4. 2008 15:56 font

Na konec článku jsme umístili logo od našeho čtenáře Jana Vitáska.
Pokud jste se také soutěže účastnili, rádi zveřejníme i vaše návrhy.

To platí i pro všechny ostatní články... :)

15. 4. 2008 15:04 font

font@kafka.cz
čekáme :)

15. 4. 2008 15:00 Mac

to si ještě rozmyslím, jestli půjdu s kůží na trh :-)

15. 4. 2008 14:30 font

Mac: Tak se pochlub :)
rádi do článku doplíme ukázku dalšího návrhu :)

15. 4. 2008 14:25 Mac

Zmínka byla v deníku 24 hodin, který zajisté čte široká odborná veřejnost :-) a na jejich webu....taky jsem se jen tak pro radost zúčastnila...nefandím si, ale můj návrh je teda o dost svižnější a modernější ...

15. 4. 2008 14:13 King of dirt

Presne to me napadlo taky, Ropid jeste vuci novemu logu pusobi moderne, tohle se nepovedlo, btw: vedel nekdo ze ta soutez vubec probiha? nikde v odbornem tisku ani na webu jsem na to nenarazil...

15. 4. 2008 13:35 Ropid

Logo Ropidu bude myslím vycházet z jednotného vizuálního stylu daného vítězným návrhem na logo PID, takže bude "modernizováno" do podoby vítězného retra :)) Jako dodatek musím říct, že současné logo Ropidu se mi zdá, i přes jeho 70's vzhled rozhodně lepší než vítězný PID návrh. Ach ty soutěže. Nevím proč logo nenavrhnula firma, co dělá vizuální styl dopravního podniku, který je myslím celkem fajn (neví někdo, kdo to dělá?).
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box