Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové logo Muzea loutkářských kultur v Chrudimi

Návrh Michala Kukačky ze studia Mančaft z Ústí nad Labem zvítězil v anonymní soutěži o vytvoření nové značky muzea. Hodnotící komise se sešla v první půlce srpna a vybírala z celkového počtu 81 návrhů.

Nové minimalistické graficky čisté logo se od dosavadního, čtyřicet let starého (autor Jan Hlína), zásadně liší. Lidově ztvárněnou kašpárkovskou čepici nahradila písmena z názvu muzea pomyslně zavěšená na vodítkách loutek.

Nový logotyp podle ředitelky muzea, Simony Chalupové, dobře vystihuje změny, kterými prochází i loutkářské muzeum. „Chceme se stát muzeem dokumentujícím a prezentujícím loutkářství nejen v jeho tradici, ale i ve spojení s novými médii. Zachycovat nejen jeho minulost, ale i současný vývoj doma i ve světě,“ uvedla.

 

 

Jako součást logotypu vznikl i znak muzea, který lze použít při slavnostních příležitostech. Vychází ze znaku Chrudimi a představuje orlici jako loutku.

 

Ukázka aplikace na propagační předměty – do grafiky jsou převedeny i reliéfy z Mydlářského domu, kde muzeum sídlí.

 

Jak hodnotíte změnu loga muzea vy?

Zdroj a více zde.


Komentáře k článku

30. 8. 2012 18:39 radimzahraj

Za me tedy nic_moc...cekal jsem neco "svezejsiho" tohle mi prijde moc tvrde a unyle, taky nitky mezi literami by si zaslouzily vice prace s umistenim, o "citlive" zvolene typografii (jak se pise v dobrozdani vyberove komise) nemuze byt ani rec, zaoblene patky k nitkam proste nejdou...no a barevnost cerna-bila...ja myslel ze muzeum loutek je pro deti, ne ze je ma logo vystrasit...tot me subjektivni nazory...spise jsem byl prekvapen, ze cela komise vybrala do finale nekolik verzi vodicich nitek k loutkam a pak "radoby_redesign" loga puvodniho....z toho finale bych uz zvolil ten barevny, obrazkovy redesign puvodniho nez tyhle hrobarske varianty...ale jak rikame u nas "proti gustu, zadny deputat":-)

28. 8. 2012 11:43 Anna

po dlouhé době něco opravdu povedeného!
Jednoduchá krása! Moc hezky rozpracovatelné...

28. 8. 2012 10:45 rejpal

Tohle logo jednoduše nedodrželo zadání.
Uvádím jeden z bodů zadání:
5. Podmínky
Soutěžní návrhy budou obsahovat minimálně:
a. značka MLK (barevně i černobíle)
b. logotyp – slovní spojení Muzeum loutkářských kultur Chrudim i v anglické verzi Chrudim Puppetry Museum
c. aplikace značky a logotypu na horní liště webových stránek MLK (nahrazení stávající podoby)

Nemohu si pomoc ale bod b jednoduše ingorovali chybí Chrudim a o anglické mutaci už radši ani nemluvím...

Je mi to ale celkem fuk pač tento odstavec na druhé straně je dostatečně odstrašující:
Hodnotící komise má právo vybrat 3 nejlepší soutěžní návrhy. Vítěz/ka bude vyzván k rozpracování a obdrží finanční částku
40 000Kč (v této částce je zahrnuta i práce s rozpracováním návrhu, viz níže),

Rozpracování návrhu znamená praktické použití pro vizitky, hlavičkový papír, razítka, běžné tiskoviny v rámci úředního styku,
emailovou korespondenci, reklamu (TV, tisk, plakáty), marketingové aktivity, internet, výstavy a veletrhy, certifikační
označení, polep služebních aut, aplikace na 3D reklamní předměty apod. dle konzultace s vyhlašovatelem. Je třeba mít na
paměti čitelnost značky v celé škále použití jak při zmenšení, tak i při zvětšení, snadnou reprodukovatelnost a jednoduchou
aplikaci včetně široké použitelnosti.

26. 8. 2012 01:39 Karel

Mě tedy příjde, že jsou ty loga čistčí a čistčí že zachvilku zmizí. Jak už taky bylo napsáno, to logo nemá žádnej příběh a nijak v něm nevidím nic společného s loutkami. Jsou to 4 čáry přez 3 písmena a napravo je písmo zarovnaný ve 4 řádcích na levou stranu. Tohle v poslední době mají všechny loga, teda co jsem si všiml. Nijak originální. I když tu vidim estetiku a čistost, ale pro můzeum loutek mi to nesedí.
Nejsem žádný odborník ale to starší logo mě baví víc. Podle mě by k tomu stačila přihodit nějaká typografie a fungovalo by to líp

25. 8. 2012 18:13 rolnička

Logo by mělo mít nějaký obsah, tohle žbrdlení přes tři písmena nikomu nic neřekne, viz hrnek.
Logo bez celého názvu muzea nevyjadřuje nic, jednoduché, minimalistické, ale
kde a v čem je odkaz na poslání muzea a srozumitelnost?
Takhle je to jen pěkný design pro design.
A k čemu ještě znak muzea s heraldikou Chrudimi?

24. 8. 2012 22:03 creative knight

Docela depresivní-chladná záležitost, která mne osobně připomíná mříže, čili vhodné spíše pro museum komunismu. Ruku nasrdce kolik lidí bez vysvětlivek vycítí spojení s loutkami...

24. 8. 2012 10:55 Libor

pro FONT: a co nové logo Microsoftu? budem taky komentovat?

24. 8. 2012 07:02 Jan2

Pěkné a čisté logo, které bude vyvolávat debatu. Jen se prosím neberte tak vážně, kdo má pak ty příspěvky číst.

23. 8. 2012 20:38 HEHE

Graficky čisté nevím... jelikož ten průnik svislic a fontu bude vždycky vytvářet optickou deformaci, obsahově oničem, ale trendy

23. 8. 2012 15:56 Swantowiet

Grafika vodicích linek a písmo alespoň 25% zdobné jako tvář původního šaška a je to 100% pecka, takhle 80%.

23. 8. 2012 12:21 nicnovyho

Logo je celkem zdařilé a čisté jak tady padlo, ale nějak mi nesedí typografie...asi bych vyzkoušel jiný font...

23. 8. 2012 08:41 muklik

Že by to bylo dech beroucí logo, to asi s čistým svědomím tvrdit nemohu, ale osobně si myslím, že logo je čisté (možná trocho víc, než by bylo zdrávo) a pokud se s ním bude dobře pracovat, může nadělat spoustu parády.
Na rozdíl od jiných diskutujících jsem toho názoru, že muzeum jako takové je sice určeno převážně dětem (v tom se asi shodneme), ale cílovkou vizuálu jsou především dospělí (čti rodiče). Ti totiž v naprosté většině vybírají, kam se půjdou s dětmi podívat...
Z tohoto pohledu si myslím, že je logo poměrně zdařilé.

22. 8. 2012 13:07 Wein

Ve zprávě o výsledcích soutěže na webu MLK je jako hlavní logo uvedena verze zkratky PLUS celého názvu muzea!!! Tato verze také řeší problém nesrozumitelnosti zkratky jak pro řadového českého, tím spíš anglofonního diváka. Vítězný návrh předkládá celkem SEDM souběžně platných verzí loga MLK. Není to málo?
- Jestli jednou z výtek staršímu logu bylo, že v malých velikostech se znak slévá, tak nové logo tuto hrozbu také nevylučuje.
- Na to, že se MLK, respektive výběrová komise spolu se zástupci MLK, v hodnocení návrhů proklamuje "pojetí muzea jako dětského a lidového světa", tak jsem výsledkem výběru trochu zmaten. Tedy představou komise o dětském a lidovém světě. Anebo je-li to zkušenost jejich dětství, tak je lituji. Ale bude to spíše neschopnost konsistentní argumentace.
- Mydlářský dům má na své fasádě motiv šaška/Kašpárka (jeho foto je uvedeno na prvním místě v řadě obrázků na webu MLK), vzdát se této symboliky považuji za nešťastné.

22. 8. 2012 12:34 Tomáš Brousil

Je možné, že nás v budoucnosti muzeum příjemně překvapí propracovaným systémem své vizuální komunikace, nicméně zatím to vypadá na trochu zoufalou snahu vedení upozornit na připravovanou novou expozici. Je velkou neznámou, jak s tímto chladně technicistním logotypem půjde dobře pracovat na všech potřebných materiálech. Moderní tón, který muzeum nasazuje, bych by nás asi více přesvědčil na návrhu webových stránek nebo aplikace pro tablet, než na křečovitě dekorovaném hrnku na kafe.

Nicméně za mě výrazný palec dolu za zahozenou možnost modernizovat původní značku, která by se měla opečovávat, jako rodinné stříbro. Stačilo pár jednoduchých úprav a kvalitní typografie. I tak se totiž dělá moderní grafika, paní ředitelko.

22. 8. 2012 12:02 Knaks

Pro grafiky pěkné, čisté, pro cílovku nefungující

22. 8. 2012 11:31 jakub | variable

Jsa nepřítelem log iniciálových, přemýšlím, co znamená MLK. A jinak, jak už bylo napsáno níže, čisté, leč pro danou instituci trochu nudné.

22. 8. 2012 10:43 Petr

Mě by se tedy i jako dítěti líbilo víc to nové.

Loutky jsem nikdy moc rád neměl (mají vůbec děti rády loutky??) a tak bych byl uvítal, kdyby jejich zpravidla škaredé a strašidelné výrazy byly vyváženy něčím takhle čistým, světlým...

22. 8. 2012 10:06 TK

Ideální logo pro ideově zaměřené sdružení:
Význam mlékáren v době totality.

22. 8. 2012 09:28 Čenda

Zadání znělo jasně: "Značka by měla odkazovat na poslání muzea, měla by být jednoduchá, minimalistická, srozumitelná."

22. 8. 2012 08:39 DN

Jak už bylo zmíněno, krásné a čisté ale až moc dospělé. Pro děti se mi víc líbí to původní.

22. 8. 2012 00:00 Swantowiet

Pro Parasite a Kláru: Ano, ale tohle logo (i když shce být moderní) je hlavně pro děcka, takže tady bych se bál jít do loga, jehož význam schovám za druhý roh extra nečekané pointy.
Po stránce formální bych volil zdobnější písmo. Opět pravidlo: neokecávat loga.

21. 8. 2012 23:44 Honza

Pěkná profesionální práce. Vidět, že přece jen ty soutěží, které jsou dobře organizované a nezkorumpované, vedou k dobrému výsledku.

21. 8. 2012 23:42 karel

- jacku, ruku na srdce - opravdu srozumitelné, bez nápovědy?
- Loutky na vodicích nitích jsou jenom jedním z mnoha typů loutek, takže jako symbol loutky obecně málo. Loutkářství je specifické ne konstrukcí a vedením loutek, ale něčím, co bylo spíš v tom starém logu mělo by to být řečeno novým způsobem. Nemůžu se zbavit srovnáním loga MLK s logem Brna
- přepis chrudimského znaku jako (skoro) marionety je hezké cvičení, ale jako "slavnostní" logo muzea to považuji za rozptylování sil

21. 8. 2012 18:43 Grafik z Chrudimy | www.parasite.cz

Klara: to jsem si taky rikal, formalne ciste ale jaksi vyprazdnene.
Abych vysvetlil co tim myslim; Kdyz treba logo filmove serie GodFather pracuje s loutkovym motivem, je tam skvely ten presah, v celem filmu nenarazite ani na jednu klasickou loutku a rozhodne nejde o film pro deti. Presto je tahle symbolika mnohem presnejsi, spravnym zpusobem zneklidnujici a lepe ilustrujici to o co v te serii jde, nez kdyby vytvorili holywodsky klasicke logo treba od krve, protoze v GodFatherovi prece tece hodne krve.
U muzea loutek je tomu naopak. Graficky cista citace. Nic vic.

21. 8. 2012 18:28 Petr

Moc pékná práce. Jednoduché, výstižné a pro aplikaci loga i praktické. Palec nahoru.

21. 8. 2012 16:47 tesiltouch

oprava mého příspěvku: nepříliž zábavnou instituci

21. 8. 2012 16:43 jack

Konečně něco, co je čistě, srozumitelné, kvalitní. Pěkná práce

21. 8. 2012 16:38 tesiltouch

I když logo a celý systém jsou graficky čistá záležitost, tak bohužel organizaci kterou reprezentují charaterizují jako nepříliž nezábavnou instituci. Více by mi to sedělo k projektu typu zločiny totality atp. Myslím, že dětem se to líbit nebude, a možná se mýlím ale to je podle mně hlavní cílovka.

21. 8. 2012 16:10 Grafička z Prahy

Po přečtení stanoviska komise, (které má MLK na svém webu), nechápu co ve svém závěru myslela tím, že je, cituji: —Typografické, minimalisticky pojaté logo rezignující na běžná klišé a pracující pouze s linkou jako symbolem vodících nití loutky.— Jestli tohle není běžné klišé, nevím, kde se odehrávají v našem oboru ta "neběžná". Nově navržená značka sice splňuje kvality, které obnova muzea potřebuje, ale zároveň se díky vybrané identitě zapojuje tím jak vypadá, do mnoha jiných institucí s instantním a neosobním designem.

21. 8. 2012 14:13 Mextra Von Dee

Konečně něco pořádného. Moc pěkné...

21. 8. 2012 12:51 Jan

To logo se mi libi. "Oběšená" orlice je o neco slabsi, ale celkove za me taky palec nahoru.

21. 8. 2012 12:47 dalibor

tak za mě palec nahoru! moc pěkné.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.


bold_font_teaser_gif_125x125


font-banner
UGD logo na vysku-box