Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové logo Ministerstva spravedlnosti. Proč proboha???

Vrchol české justice ukázal svůj nový poznávací znak. Trojúhelník má podle Ministerstva spravedlnosti vyjadřovat stabilitu a vyváženost. Podle odborníků, kteří už logo viděli, však symbol naráží na jeden problém – trojúhelník stojí na vratké špičce. Podle Fontu jde ale o něco jiného – ministerstva by měla řešit společný jednotný styl, jako mají ve vyspělých zemích, a ne si dělat stále každé svoje podivnosti, kterým občané nerozumí a ani je nedokáží identifikovat.

Podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky znázorňuje logo „kalich, který stojí na špici a vyvažuje rovnováhu“. V tomto smyslu se tedy má jednat o „moderní interpretaci symbolu spravedlnosti“.

Justice se dosud i na internetu prezentovala alegorickou postavou Spravedlnosti s miskami vah, kterou doplňoval název resortu. „Logo má sloužit především pro účely webu a elektronické komunikace Ministerstva spravedlnosti,“ zdůraznil Řepka.

Mluvčí ve čtvrtek na dotaz MAM dodal, že autorem loga je grafik Tomáš Hnida a že se jedná o „logo nového portálu“. Na webu Justice.cz je ale zároveň značka prezentována ke stažení jako „logo Ministerstva spravedlnosti“.

„Součástí loga je i manuál a náklady na jeho pořízení nepřesáhly 15 tisíc korun. Výhodou tedy je, že jsme zbytečně neutráceli peníze daňových poplatníků,“ podotkl Řepka na dotaz MAM.

Zdroj zde.

 

Reakce Fontu:

Jsme zděšeni. Co to zase je? Jde tedy o nové logo ministerstva nebo jen nějakého portálu? Co budou mít úředníci ministerstva třeba na vizitkách? Předpokládáme, že až pojede pan ministr spravedlnosti na nějaké jednání do zahraničí, bude se stejně (jako jiní ministři) nakonec prezentovat spíš státním znakem (jaký je i u vstupu do ministerstva), než tímto podivným trojúhelníčkem…

A otázek je více. Bylo výběrové řízení? Proč to grafik vytvořil za tak směšnou částku? A vč. kompletního grafického manuálu? Ten bychom chtěli vidět (jednotné písmo, barvy, aplikace jako vizitky, razítka atd.).

Ale především nám vadí, že jde o nekompetentní amatérskou akci jednoho ministerstva (nový ministr = nové logo?), které se naprosto neohlíží na zájem celého státu a jeho občanů (kteří by si zasloužili komplexní a kvalitní přístup všech ministerstev a úřadů státní správy)!!!

     

Jednotný systém v Německu skvěle funguje již řadu let a nově se zavádí třeba v Rakousku (pro zvětšení rozklikněte).

 

I na Slovensku mají důstojné logo se státním znakem (logicky). My jsme stále za banánovou republiku (to tam mohli rovnou dát místo trojúhelníku kosočtverec).

 

Co si o tom myslíte vy?


Komentáře k článku

4. 10. 2018 14:28 Font

Děkujeme za komentář. Tohle není evidentně problém váš, ale především nekoncepčního a neprofesionálního přístupu úřadu.

V posledních hodinách sledujeme, jak ministerstvo rychle vysvětluje, že jde JEN o logo portálu justice.cz a že logo ministerstva zůstane zachováno.
To ale neobstojí ve chvíli, kdy tento portál je oficiálním webem (prezentací) ministerstva a údajné logo ministerstva se tak občanům vlastně ani nikde neukáže.
Takže které logo/znak Ministerstvo spravedlnosti a ministra oficiálně zastupuje před veřejností nebo na jednáních?

K tomu pak užívají do třetice i státní znak (nejen na materiálech ministra, ale i na budovách), jakýsi nápis místo loga při tiskovkách a naprostý vizuální chaos (slušně řečeno) je na světě (v tom se už nemůžou vyznat ani jejich úředníci).

Ukázky:
https://retromestecko.webnode.cz/_files/200023565-ab68bac66b/ZASTITA-MINISTRSPRAVEDLNOSTI%20(1).jpg

https://img.cncenter.cz/img/12/article/5067644_andrej-babis-jan-knezinek-ministerstvo-spravedlnosti-ministr-uvedeni-vlada-v0.jpg?v=0

4. 10. 2018 13:41 Tom Hnida

Dobrý den Fonte,

chtěl bych uvést pár detialů k logu. Logo vzniklo 4 roky zpět, když jsem byl přizván do již běžícího redesignu portálu Justice.cz. Barevnost a template webu byl již hotový a na mne bylo redesignovat pouze logo tak, aby se hodilo k již hotovým prvkům.

Po výměně ministra a 4 letech je web online. Najednou je z toho ale i logo Ministerstva, z čímž nesouhlasím. Zastávám stejný názor jako vy, tudíž že celá státní správa má mít jednou identitu, jako je to např. v Německu.

Co se formy loga týká, stylizované váhy do tvaru trojúhelníku pro mne symbolizují rovnováhu a již zmíněná vrtkavost s tím i vlatně trochu souvisí.

Hezký den
Tomáš Hnida
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.