Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nové dresy a logo pro český hokej

K poměrně radikální změně sáhl Český svaz ledního hokeje, který se pochlubil revoluční změnou vzhledu dresů národního týmu. Pryč je státní znak či vlajka, úboru reprezentantů bude od příští sezóny vévodit lev s korunkou a nápisem Czech Republic. Reakce veřejnosti jsou zatím spíše negativní…

Nové logo je kombinací nápisu Český hokej a obrázku hlavy lva z profilu. V logu se nachází tři národní barvy a „ledové“ stínování. „Hříva lva má šest cípů, což je počet hráčů jednoho týmu na ledě. Nechybí motiv puku, který má lev v tlamě – puk je pevně spjat se lvem, stejně jako hokej s Českou republikou,“ vysvětluje Tadeáš Drahorád z kreativní agentury Go4Gold, která stojí za autorstvím celého projektu. „A když se podíváte na oko lva, tvarem připomíná tvar ostrova Štvanice – což je místo pro český hokej zcela kultovní, vždyť právě na Štvanici se zrodil první československý titul mistrů světa v roce 1947,“ dodává.

Další ukázky naleznete na stránce zde.

Státní symboly ale z výstroje českých hokejistů nezmizí – v límci národního dresu je vyobrazena státní vlajka a státní znak se ve své tradiční podobě objeví na helmách. V nových reprezentačních dresech se hráči seniorského národního týmu poprvé představí v listopadu při pražském zápase turnaje Karjala proti Švédsku.

V minulosti se na hrudi reprezentačních dresů objevovala státní vlajka, název státu anebo lev. Velký státní znak byl, jak si ho vybavuje většina fanoušků, ústředním motivem národního dresu posledních 25 let. „Národní dres je jedním ze základních prvků, kterým chceme novou identitu prezentovat a chtěli jsme vrátit lva na národní dres, jelikož tam vlastně vždycky byl. Taky dostojíme rčení, že hráči nastupují 'se lvem na prsou,“ tvrdí Martin Urban, generální sekretář Českého hokeje.

„Český hokej si letos připomíná 110 let existence. Za tohle období se vyvíjelo nejen logo samotného svazu, ale rovněž národních týmů i symbol na dresu. Dosavadní situace, kdy jsme nakládali s půjčeným státním symbolem už byla neudržitelná, protože na nás neustále parazitovaly různé subjekty. Uzrál čas identitu po vzoru ostatních hokejových federací zrevidovat a dát do moderního hávu,“ řekl Tomáš Král, prezident Českého hokeje.

„Jdeme v duchu moderního trendu u nás i ve světě. Název se nám jeví symbolický – všichni přece reprezentujeme český hokej. Museli jsme přistoupit ke komplexní změně, abychom měli unikátní hokejovou značku s národními prvky, kterou bychom si mohli právně chránit,“ doplnil šéfa generální sekretář Urban.

Zdroj a více zde.

 

Výtvarné provedení hlavy lva odpovídá ve světě bežnému stylu log sportovních klubů (nejen hokejových, třeba v NHL). Psali jsme o tom u příležitosti představení nového loga Dukly Jihlava zde.

A tady je tutorial, jak podobná loga vznikají.

 

Nejsme si ale zcela jisti, zda je toto provedení důstojné a vhodné i pro dres národní reprezentace…  Jak se to líbí vám?


Komentáře k článku

6. 11. 2018 12:48 DH

Michale, uklidněte se. Každý stát má jen jedno hlavní město (je to tedy i hlavní město Moravanů :) ). A běžně se užívá i malý státní znak, který vidíte třeba u památných stromů. Tak to je a nic s tím nenaděláte.

5. 11. 2018 19:44 michal

To je pohrdání českomaravskoslezkým znakem(velký znak ČR), který byl doposud na dresech, Jestli se nepletu ligu vyhrál klub z Moravy Kometa Brno..
v reprezentaci ČR budou hrát pouze češi?? nebo i moravané a slezané.
Této reprezentaci už fandit nebudu, volvo lva podporovat nebudu. Michal
PS
I otázka při spamu je pragocentristická!!!!!

5. 7. 2018 13:28 DH

Tenisti mají na dresech českou vlajku a funguje to líp (fanoušci mávají vlajkama a nikoli znakem, a když někdy vyhrajeme, ke stropu také stoupá vlajka). Jsme malá země, neměli bychom identitu tříštit. Tohle logo si s ČR nikdo nespojí. Upravený státní znak by se měl pak používat jen pro oficiální označení vládních úřadů.

4. 7. 2018 18:57 Radek

Viděl někdy někdo na dresech Helénské republiky =D nápis "HELLENIC REPUBLIC"? Ne, buď "HELLAS" nebo "GREECE".
To je tak těžké dát na domácí/červené dresy nápis "ČESKO" a na venkovní/bílé nápis "CZECHIA"?
Vždyť ta dvouřádkovost a jiná výška písma je do očí bijící.

4. 7. 2018 12:57 Dárek k oslavám?

Je smutné, že neproběhla žádná diskuze jak by měla prezentace vypadat. Nevidím žádný důvod proč by logo hokejového svazu mělo být zároveň na dresu. To snad nemá nikdo. Oficiální státní znak na dresu byl také nesmysl, ale jedna cesta je jeho moderní zpracování. Další možností je dynamické zpracování lva, vlajky nebo jen nápisu, není důvod vymýšlet novotvar jako je useklá lví hlava. Třeba USA mělo orla na dresu jen jednou, jinak vždy zkratku nebo dynamickou formu vlajky. Naprostá blbost je kopírování grafiky klubů NHL, ty se mění každou chvíli a některé jsou typicky americky infantilní. Když hledat inspiraci, tak u Finů, Norů, Švédů, Švýcarů – čistá grafika a nadčasové zpracování .
Děsně vypadá vlaječka pod krkem /vyplazený jazyk/,nápis na límci i blesky v číslicích na zádech .

1. 7. 2018 19:53 Roman Krejčí

Podle mě autor odvedl dobrou práci (jen ten nápis mě tam moc nesedí) a splnil požadavek Českého svazu na komerční logo, vhodné například pro klub Extraligy nebo KHL.

Do NHL by to možná neprošlo, tam by asi zadavatel požadoval větší originalitu než "univerzální" hlavu lva.

Problém vidím v uvažování zadavatele, který pravděpodobně nechápe, že národní dres by měl mít možná trochu jiné zadání než pro komerční klub...

Trochu je na tom vidět že jsme v uvažování pořád "vesnice Evropy".

Škoda promarněné šance a financí. Možná jsme mohli mít moderní logo národní identitou.

Místo toho máme useklou hlavu nějakého lva.

Tak snad někdy příště.

29. 6. 2018 18:54 * Karel *

Udělat něco podobného pro český regionální hokej, bylo by to docela obstojné, ale pro českou repre je to skoro ostudné. Jinak bych podepsal všechny předchozí komentáře, až na ten 27. 6. 2018 10:16 standa. Nebudu tedy opakovat argumenty, které už zazněly.
Ta explikace je ale opravdu trapná: http://www.font.cz/index.php?cmd=show&imageID=94786&title=
Štěstí je, že Češi první titul mistra světa nezískali v Itálii...

28. 6. 2018 12:26 DN

Díky tomu, že autor vložil lvu do huby puk a stylizoval oko do tvaru ostrova Štvanice mi připadá, že se koukám spíše na orla než na lva.

Při pohledu na staré dresy se státním znakem, mám jisou úctu a hrdost (možná pozůstatek Nagana). Tohle je ale prázdné a nejsem si jistý jestli nový symbol někdy nějaké vítězství v budoucnu posune na stejnou úroveň.

28. 6. 2018 08:38 lh

ta ilustrace sama o sobe je kvalitni a mohla by byt vyborna pro jiny ucel. Puk v puse je samozrejme kravovina po vsech strankach. Pouziti pro reprezentaci absolutne nevhodne, neorginalni, nedustojne.

27. 6. 2018 10:16 standa

Je to super. Konečně zajímavá a precizně vyvedená identita.

26. 6. 2018 11:04 Michal

Pokud je kvalifikace pro tvorbu vizuálního stylu to, že se někdo podílel na audiovizuálním programu k českému MS v hokeji 2015, tak to jinak ani dopadnout nemůže. Problematické je ale evidentně i zadání, protože použití pouze hlavy lva je historicky zcela neopodstatněné. Naopak, co je pro náš státní znak unikátní, je prvek dvouocasého lva. Výsledek pak pouze odpovídá výše uvedenému. Stranou nechávám to naše stokrát opakované a "světové" CZECH REPUBLIC, CZECH TEAM, atd. To jsme fakt takoví nýmandi bez sebevědomí, že si nemůžeme na dres – když už to tam musí být – napsat ČESKO, ČESKÝ HOKEJ nebo ČESKÁ REPUBLIKA? Finsko má SUOMI, Rusko azbukou ROSSIJA, Německo DEUTSCHLAND, Slovensko SLOVENSKO. Všichni mají plná ústa řečí o ztrátě identity v náručí EU (a kdoví, kde ještě), ale napsat si na dres česky název vlastní země, tak daleko jsme ještě nedospěli.

26. 6. 2018 00:05 věra marešová

Asi tak ... "Jdeme v duchu moderního trendu u nás i ve světě..." ano je to logo, nové, sjednocené, ale nemá v sobě identitu česka (české republiky) zapadne do řad. Jen detail, vždyť ani ten lev nemusí mít v tlamě puk apod. Jasně je to posun od toho co bylo, ale posun kam?

25. 6. 2018 17:06 Roman Káčerek

Nové logo pro český hokej? Hezké, minimalistické, responsivní a trendy! Otázka zda je i nadčasové a není příliš ? Nicméně český lev bez ocasu není český lev ;-)

25. 6. 2018 16:37 Petr

No, tak jako posun to je a lidé, kteří na tom pracovali zjevně něco umí. Ale přeci jen je to takové napůl no, prostě lepší průměr. Spíše se měli trochu odrazit od tohoto návrhu a doladit jej. Kupříkladu... Chtěli zapracovat hokejový motiv, ale opravdu kdybych logo v tomto stavu někde viděl bez toho, abych nevěděl že se jedná o hokej, asi mi to prostě nedocvakne. Puk v tlamě a to ještě s hodně silnou představivostí asi nebude zrovna nejlepší hokejový prvek. Ale těžko soudit co a jak bylo cílem zadavatelů a kdo rozhodl že toto je skutečně to pravé. Jinak si samozřejmě všichni zvykneme všichni. :) Ono nám nic moc nezbude.

25. 6. 2018 16:08 Lukáš

Naprosto chápu nutnost změny a celkovou změnu identity. Nicméně, zde někdo udělal jen další logo, namísto toho, aby nejdříve pochopil pro koho vizuální styl tvoří a za jakým účelem. Výsledek je malinko jinde, než by měl být. Kvalitně zpracovaná typografie Tomáše Brousila mi vůbec nesedí ke stylizované hlavě lva. Ta je bohužel až dětsky ilustrovaná (stíny ani barevnost tomu příliš nepomáhají) a nesedí vůbec k profesionálnímu vyznění, kterému se snaží přiblížit již zmíněná typografie. O dalších „drobnostech“, např. nepochopitelně zpracovanému nápisu Czech Republic (velikost písma) na dresech, bych se raději již nevyjadřoval.

25. 6. 2018 15:28 Richard S.

Nééé... Takto prosím ne... Tohle přeci není nic moderního. Takto stylizovaná zvířata i různé předměty jsou v NHL snad deset let. Takovýto styl grafiky už je tak vyšeptaný. :-( Už při představení ježka pro Duklu Jihlava jsem se v duchu ptal, proč musí vypadat jak z NHL, ale OK, je to klub, ať si dělá co chce. Ale dresy pro reprezentaci?

25. 6. 2018 13:34 slow

tak jako logo svazu, proč ne,
na dresu bych ale nechal znak (třeba od Štorma)

aspoň že tam není CZECHIA

25. 6. 2018 13:21 wgx

Dovedu si to moc dobře představit na dresech dětí a myslím, že tam by to fungovalo velmi dobře. U seniorské reprezentace to na mě působí tak trochu úsměvně. Symbol lva používá kde kdo, ale dvouocasého máme jen my. Této originality se tady nepochopitelně vzdali a jak psal Peto, působí to dost klubově. Myslím, že u fotbalové reprezentace lva vyřešili mnohem lépe. Jinak fajn jsou loga USA a Kanady.

25. 6. 2018 12:14 Iva

HAHA se staci podivat na logo te agentury co to delala a nedala bych jim delat ani obedovy menu. je to ostuda a hlavne nedustojné

25. 6. 2018 09:53 eix

Ten oficiální státní znak na dresu mi tam opravdu moc neseděl, líbilo se mi ale, že tam nebylo žádné slovní označení. Přímo to vybízelo, aby se tam umístila pěkná, majestátní,moderně zpracovaná heraldická figura lva. Tu by ale musel nakreslit někdo, kdo to umí. Ne zoufalý amatér, který v komplu načmárá jakousi úzkou hlavu lva s prasečíma ušima a na hlavu mu posadí místo svatováclavské koruny kaktus. Vrcholem je to zbytečné označení czech republic. To snad aby si nás nikdo nespletl, až budelme hrát se slovak republic nebo třeba french republic.

25. 6. 2018 09:32 Peto

Update by som si vedel predstavit v takom style ako to robia velke mesta kedy vychadzaju z tradicneho erbu ale obalia to do moderneho looku. Hrubsie ciary, viac geometrie atd. Mne osobne vadia tie shapy na tom levovi. Posobia velmi klubovo a nie ako symbol pre reprezentaciu. To uz fakt radsej mohli oslovit Frasera Davidsona ktory je v tomto smere absolutna TOPka. Staci si pozriet ako pred par rokmi nadizajnoval dresy pre AHL klub Grand Rapids Griffins. Z komixoveho griffina im spravil ikonicke logo ktore vyzeralo na dresoch ako by malo 100 rocnu historiu.
Mier.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.
UGD logo na vysku-box