Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Nejvyšší soud s kresbičkou (ooou)Nejvyšší soud představil v prosinci své nové logo. Bude je používat především pro slavnostní a společenské příležitosti, chystá se jím označovat různé reprezentativní materiály. Poprvé se nové logo objevilo na přáních PF 2019.

Pro rozhodovací činnost, především pro hlavičky rozhodnutí a obdobné úřední dokumenty, bude Nejvyšší soud i nadále používat malý státní znak.
 Základní tvar nového loga Nejvyššího soudu je kulatý, existuje ovšem také doplňková varianta obdélníková. „Konkrétní volba jednotlivých variant bude závislá především na vhodnosti pro grafické zpracování k té které příležitosti. Základní barvou je černá na bílém pozadí, avšak použít lze také další barevné varianty, například hnědou, zlatou či stříbrnou, popř. inverzní zobrazení,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Vítězný návrh zpracovali výtvarníci Zuzana Bogorová a Tomáš Kopecký z havířovského studia PROFESIONALNÍGRAFIK. Svoji původní představu a náčrty tvůrci nového loga na základě požadavků Nejvyššího soudu opakovaně po několik měsíců upravovali. Možnost průběžně se vyjádřit k předkládaným návrhům měli v době, kdy konečná podoba loga vznikala, všichni soudci Nejvyššího soudu.

Původní logo používané Nejvyšším soudem především v 90. letech minulého století, představující dvojramenné váhy, jejichž jazýček tvoří meč, považuje Nejvyšší soud za již přežité, mimo jiné proto, že je podle zástupců soudu velmi neurčité. „Meč je navíc atributem, který lze považovat za symbol spíše jen trestního soudnictví, nikoli též civilního. Schematicky jednoduché, zkratkovité a dnes tolik módní varianty loga vyloučil Nejvyšší soud s ohledem na svoji historii,“ doplnil Petr Tomíček.

Zdroj a více zde.

 

Hodnocení redakce:

Tak tohle logo rozhodně není „jednoduché, zkratkovité a módní“. :) Ale také to není logo. Složitost kresby (třeba prstíčky u nohou) rozhodně nelze za logo považovat. Opět se zde (už asi po sté), přikláníme k tomu, že státní instituce nemají vymýšlet blbiny a prostě jen vzít státní znak a k tomu si typograficky čistě doplnit název.

 

 

Alespoň tak, jako to udělal Ústavní soud, který si „vypůjčil“ kresbu lva (stejně jako Úřad vlády nebo Národní divadlo) od Františka Štorma (oficiální státní znak by byl ale lepší).

Na začátku roku 2018 vyhlásil ÚS soutěž na nové logo. Odměna byla 50 tisíc Kč. Komentář k této soutěži napsala Věra Marešová na svůj blog  –  viz zde: http://blog.vgrafik.cz/verejna-soutez-o-navrh-loga-ustavniho-soudu/

Ale vlastně není jasné, jak a proč tato soutěž (ne)dopadla.

 

            

Pro zajímavost – slepá spravedlnost v logu Ministerstva spravedlnosti a Nejvyššího státního zastupitelství.

 

 

 

   

   

A když už tedy perokresbu, tak ne takovou, která vypadá jako amatérská skica tužkou, ale profesionálně vyvedenou (čisté šrafování perem, výrazné kontury atd.). Jako to dělá třeba Steven Noble (o kterém jsme ve Fontu psali). Viz: www.stevennoble.com.

Co myslíte vy?


Komentáře k článku

14. 4. 2019 09:36 Marcel Janík

Dodatečně si dovolím připomenout, že ÚSTAVNÍ SOUD vyhlásil na nové logo v roce 2018 také soutěž. Výsledek je však doposud neznámý. Díky průběhu jsem tím od podobných, nekoncepčně střižených šaškáren vystřízlivěl.

7. 1. 2019 17:37 pala

"Jak dlouho se chcete vymlouvat na komunisty?" - do doby než z čech zmizí tahle otřesná zaprděnost a strach z toho nechat věci dělat mladý a živý lidi.

4. 1. 2019 21:02 * Karel *

Co je "oficiální státní znak"? Ten od Loudy? Myslel jsem, že žádný oficiální není, že oficiální je jen popis.

4. 1. 2019 13:00 Roman Kyselý

...dozadu levá, dozadu levá, dopředu ni krok...

4. 1. 2019 11:32 stará škola

Nedalo mi a juknul jsem na další práce pana Kopeckého v našem oboru.....
Mno, pán si s typografií moc nerozumí a to co předvádí (nebo předváděl) například na plakátech je hodno tak vietnamského rychlého občerstvení......
Myslím si, že vzhledem k lokaci jejich agentury by byli o mnoho užitečnější při rubání uhlí na šachtě a paní Bogorová by byla též užitečnější spíše jako svačinářka v ostravských hutích............

4. 1. 2019 10:51 * Karel *

No hnus.

A výsledek té letošní souteže na logo Ústavního soudu je tohle tady to s tím štormovým lvem?

A tohle logo pro nejvyšší soud byla taky nějaká soutež?

4. 1. 2019 10:40 stará škola

Tak to je mazec, pominu fakt o kvalitách logotypu jako určité informační obrazové zkratky, ale ta anatomie celé figury !!!!!! Hrůza a diletanství 1) Nepřirozeně vypáčené zápěstí levé ruky 2) Jakési gumové faldy horní části paže levé ruky 3) Prapodivné nasazení hlavy na krku 4) Stín na tváři by měl jít po tvaru lícního svalu a nikoliv takto přímo diagonálně bez logického respektování tvaru líce a čelisti. Dále chybí alespoň náznak klíčních kostí, takže vršek hrudi je amorfní a bez pevné stavby 5) Rovněž ramena jsou nepřirozená a nestejně dlouhá 6) Celý "posez" figury je reálně nepravděpodobný a spíše vypadá jako na někoho postihnutého křivicí.......
Sumárně těžce amatérská práce. A to je právě o tom, že grafický design je živností volnou a nikoliv vázanou, což umožňuje se do oboru cpát různým neumětelům a pak jest výsledek jaký je......

3. 1. 2019 21:20 Stanislav Bilek / apoka.cz

Tak já nevím, tohle snad dám k soudu!

3. 1. 2019 14:22 DH

Sekretářka se ptala pana soudce: „A kdo by to naše nové logo měl udělat?“
„Maruško, samozřejmě profesionální grafik!“
A tak Maruška googlovala, kdo to je, až ho našla. :D

3. 1. 2019 13:15 Věra Marešová

Nemám slov ...

Zodpovědnost soudců! za to co vybrali, zodpovědnost grafiků!
Jak je to možné, že Nejvyšší soud může reprezentovat takto nefunkční logo,
kdo schvaluje tento výběr, byla odborná porota? Kde byla soutěž vypsaná? Jaká byla finanční odměna? atd.
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.