Font

logo

Výběr jazyka

cs / en

 

Národní sportovní agentura a jednotná identita ČR

provizorni logo

Včera na tiskové konferenci představila Národní sportovní agentura, coby nový centrální úřad zastřešující sport, nejen poradní orgán (Jágr, Štěpánek, Neumannová, Nedvěd a další zkušení sportovci), ale na bannerech v pozadí i své nové logo.

prezentace

Nové logo agentury s malým státním znakem vzniklo in-house a je provizorní, než se podaří zavést jednotnou identitu státu tak, jak o ní píše i analýza Unie grafického designu.

Podle našich informací se v NSA touto analýzou inspirovali (byť trikolora po vzoru Německa není optimální – nejen kvůli té naší nešťastné bílé nahoře, ale i kvůli podobnosti s německým vzorem).

Analýzu Jednotný vizuální styl České republiky si můžete stáhnout a prohlédnout na stránkách UGD.

 

CI_CR_foto_brozura_small

Analýza UGD byla zpracována na konci loňského roku a byla zaslána na řadu státních úřadů a ministerstev, kde se setkala s pozitivním ohlasem (i úředníci vidí rozdíl mezi chaosem mnoha log u nás a jednotným systémem například v Německu). O analýze také již vyšla řada článků v novinách. Tak snad se dočkáme i nějakého výsledku. :)

 

Součástí analýzy je i návrh možného systémového využití našich státních symbolů v rámci jednotné identity (struktura) tak, aby bylo konečně jasné, kdo má využívat velký státní znak, kdo malý a pro koho by byla vhodnější vlajka (dnes se tyto státní symboly používají všemi zcela nahodile a často i v rozporu se zákonem o státních symbolech).

Snímek obrazovky 2020-02-05 v 12.25.04

Pozn.: Návrh možného řešení je v analýze pouze ilustrační, finální podoba včetně „jednotného státního písma“ by měla vzejít z transparentního výběrového řízení.

 

 

Jak se vám líbí logo NSA a směr, kterým se ubírá (k jednotnému systému)?


Komentáře k článku

12. 2. 2020 23:34 Vera Maresova

Proč se řeší studio Najbrt? Aleše Najbrta si představuji spíše člena odborné komise co by případně rozhodovala o výsledku. Co, ale je hlavně důležitý aby výsledek takového projektu byl skvělej a vizuálně reprezentující ČR! Je tady velká řada kvalitních studií, jednotlivců co můžou na takovém projektu vzájemně spolupracovat! (Což ani jinak nepujde).
Pala / sdílená vizuální identita ČR není na 4-5 let (což se vztahuje i na písmo), ale je to věc jednou navržená a poté již trvalá.

:) Pala teda "koule" nemá :)

9. 2. 2020 22:14 pala

moc nerozumím, co to tady plácáte... Doporučuju, abyste si přečetl co jsem psala, než mi začnete vkládat do úst vlastní představy. Neřekla jsem prakticky nic z toho, co píšete. I když podle vás očividne se to má dát rovnou Najbrtovi, bez přihlédnutí na to, jaký výtvarný styl má a jak se poslední roky prezentuje. Protože jediné hledisko této zakázky je typografie. Samozřejmě jste úplně přeskočil tu pasáž, kde zmiňuji, jestli je skutečně nutné, aby písmo řešilo graficke studio inhouse. Je vidět, že odborník jste hlavně vy. "reeee, najbrt"

9. 2. 2020 13:13 jacob_from_bohemian_paradise

for pala:
Udělal bych veřejné referendum, kde bychom hlasovali, že potencionální nejlepší kandidát je sám pala. Asi je to největší odborník, když mu samotné grafické studio Najbrt leží tak v žaludku.
Nechci nějak hodnotit tento výkřik UGD, jeho samozvanost atd. Ale ukažte mi jiné grafické studio, kde mají odborníky na typografii, napříč generacemi a přímo lidi, kteří to studovali? Vím, že studio Najbrt není jediné, které je má, ale je to jedno z nejvíce ůspěšných grafických studií u nás, ať se to někomu líbí či ne. Pane palo, jen namátkou ve studiu Najbrt jsou odborníky na typografii: například Marek Pistora, Ondřej Kahánek, Andrea Vacovská, Jakub Spurný, Jonatán Kuna... a mohl bych pokračovat, schválně jsem nezmínil Aleše Najbrta či Zuzanu Lednickou, ale Vy jako odborník na internetu je jako grafické designéry nejspíše neuznáváte, asi jste více zkušený, nebo spíše jen chytrý.
Určitě nejlepší by byla veřejná soutež ůplně pro kohokoliv, samozřejmě čistě transparentní, viďte, že? Odborník, neodborník, vlastně je jedno, jak by byl výsledek... hlavně hodně návrhů, co nejlevnější cenu, atd. to by to zase dopadlo...

9. 2. 2020 08:51 pala

o tom jak je UGD samozvaný nebo ne diskutovat nebudu. Stejně o tom, jak tyhle "nová písma" u nás často vznikají. V čechách jsou kvalitní lidi, co dělají písma, ale rozhodně nejsou pod grafickejma studiama nebo agenturama, tam to většinou skončí tak, že se vezme už udělané písmo a tomu se změní pár drobností. Jestli ČR potřebuje na 4-5 let nový font a ještě k tomu czech-made font, to je otázka sama pro sebe. S ohledem ale na práce Najbrtu, které nezajímá ani tak grafik jako promo skrze diskuzi a reakce, které jejich tvorba vyvolá, tak si třeba nemyslím, že to je vhodný kandidát.

8. 2. 2020 00:10 Ondřej Kafka

Alex: Díky za názor. UGD si samozřejmě přeje transparentní postup (na to vždy upozorňovala). Ale na druhou stranu si asi neuvědomujete rozsah a náročnost takového obřího projektu pro stovky úřadů (vč. např. vytvoření původního písma v mnoha řezech)... To přece ani náhodou nezvládne "každý" (jako ani "každý" nezvládne třeba v architektuře návrh a projekt Národní knihovny a je potřeba oslovit v tendru ty nejlepší týmy). Chceme snad všichni, aby, pokud se k tomu náš stát konečně odhodlá, to dopadlo kvalitně, na desítky let dopředu...

7. 2. 2020 22:59 Alex

Dává to smysl. Za předpokladu, že tendr bude opravdu transparetní v podobě veřejné soutěže, které se může zúčasnit každý. Tedy ne tendr organizovaný UGD, která osloví 5 svých vybraných členů a nakonec to nečekaně vyhraje Studio Najbrt, samozřejmě člen UGD.

6. 2. 2020 15:56 Věra Marešová

Jednou se sdílená vizuální identita ČR podaří :) a myslím si, že díky studii se to nyní posunulo dál! Ano, je více možností jak asi efektivněji tuto vizi /studii dostat na úřad vlády ...

pala: pokud máte lepší a efektivnější řešení / tak jedině Super! napište!

6. 2. 2020 12:56 Ondřej Kafka

pala: UGD není samozvaný a ani se nikam nepozvalo. :)
Vytvořili jsme jen iniciativně uvedenou analýzu a poskytli ji úřadům a novinářům. Mě osobně ten chaos štval už mnoho let a i ve Fontu jsme to opakovaně kritizovali, například když si ministerstva vymýšlela stále nová zbytečná loga a přitom sami ministři se raději prezentovali státním znakem... Uvidíme, jak s tím teď vláda naloží. Doporučili jsme transparentní tendr. Vy se závěry analýzy nesouhlasíte? Nebo co vám vadí?

6. 2. 2020 12:38 pala

opět samozvaný ugd se samo někam pozvalo :D Tak snad to dostane do ruky někdo zkušený

5. 2. 2020 23:24 jakub

super analýza, díky za ní... snad se to dotahne a nebude to vláda řešit tak podivně a neprůhledně, jako jiné kauzy z poslední doby - podivné zkorumpované a předražené tendry jen s jedním účastníkem

5. 2. 2020 14:50 eix

Jednotný styl je vítaný i když zrovna u sportu by určité mírné odlehčení nebylo možná na závadu, aby to nebylo tak těžkopádné. Což tak například dvouocasý Frištenský?
Osobní údaje, které zde uvádíte, budou použity pouze pro účely této diskuze na blogu font.cz.

UGD logo na vysku-box